"Не згоден, що зима була теплою". Головний диспетчер Укренерго пояснив, що допомогло пройти зиму без планових відключень

"Не згоден, що зима була теплою". Головний диспетчер Укренерго пояснив, що допомогло пройти зиму без планових відключень

Головний диспетчер Укренерго пояснив, що допомогло пройти зиму без планових відключень
Оператор Укренерго. УНІАН, фото ілюстративне

Споживання електроенергії цієї зими було на найвищому від початку повномасштабного вторгнення РФ рівні. І пройти опалювальний сезон без обмежень дозволила, перш за все, активна робота енергетиків над відновленням пошкоджених об’єктів генерації та системи передачі електроенергії.

Про це директор з управління ОЕС України — головний диспетчер НЕК “Укренерго” Віталій Зайченко розповів під час онлайн-заходу DiXi Group “Energy Security Talks: іще одна “воєнна” зима позаду: підсумки та виклики”.

За словами Зайченка, він не згоден з твердженням, що зима була теплою. За його словами, був тривалий період низьких температур, близько мінус 15 °C. І енергетики зафіксували рекордне споживання. Воно покривалося всім наявним парком генеруючого обладнання, яке було в Україні в цей період, пояснив головний диспетчер “Укренерго”.

“Ми ввійшли в літо досить слабкі. Але всі були максимально сконцентровані й всі зусилля були направлені на відновлення. По обладнанню “Укренерго” ми відновили досить багато і вже входячи в ОЗП, не було жодного регіону, де були б обмеження. Всі споживачі могли споживати достатню кількість електроенергії. Що стосується теплової та гідрогенерації, то компаніями були докладені всі зусилля для того, щоб відновити генеруюче обладнання. Було включено досить багато енергоблоків”, — сказав Зайченко.

Він розповів, що атомна та теплова генерація працювали на максимальній потужності. І ця зима була з досить великою водністю по Дніпру та Десні. За його словами, виробництво електроенергії на гідростанціях перевищувало виробництво електроенергії, мабуть, більшості років навіть довоєнного періоду.

“Можна сказати, що ми збалансувались завдяки гідроелектростанціям, які працювали на повну потужність і забезпечили покриття балансу між попитом й генерацію”, — пояснив головний диспетчер “Укренерго”.

Говорячи про інші складові роботи енергосистеми цієї зими, Зайченко зауважив, що імпорт електроенергії в Україну у 2022 та 2023 роках був фактично на одному рівні. А ось експорт у 2023 році був в 6 разів менше, ніж у 2022 році.

Він пояснив, що для експорту потрібні зайві потужності, а їх по факту не було весь минулий рік. Імпорт не збільшувався через те, що не склалися комерційно принадливі умови для трейдерів , щоб заводити великі обсяги. Ціни в Європі в цю зиму також були досить високі. Були лише пробні поставки в рамках постанови уряду щодо забезпечення імпорту електроенергії для промислових споживачів.

“І тільки з лютого місяця з'явилися умови, коли у нас майже кожного дня був і експорт, і імпорт”, — розповів Зайченко.

За даними "Укренерго", через бойові дії та з інших причин на ранок 7 березня без світла залишалися 359 населених пунктів. Споживання збільшилось через похолодання та хмарність. Повернулась до планової потужності АЕС, активно працюють ГЕС та ГАЕС.

На початок