Сповільнення росту ВВП та безробіття. Експерт розповів, як пандемія вплине на українську економіку

Сповільнення росту ВВП та безробіття. Експерт розповів, як пандемія вплине на українську економіку

Ексклюзивно
Сповільнення росту ВВП та безробіття. Експерт розповів, як пандемія вплине на українську економіку
Ілюстративне фото

Через пандемію COVID-19 українська економіка може зазнати значно більшого падіння, ніж прогнозує уряд, а одним з її наслідків стане суттєве зростання безробіття.

Про це в ефірі Українського радіо розповів експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Про падіння економіки та перспективи виходу з кризи

Як зауважує експерт, Світовий банк прогнозує падіння української економіки на 5,5% у цьому році та відновлення на 1,5% у наступному.

"Україна значно легше перенесла першу хвилю коронавірусу, аніж світові економіки. За другий квартал цього року американська економіка впала на 27%. Європейські економіки великих країн, таких, як Італія та Іспанія, впали на понад 10%. Українська економіка впала на сьогодні на 4,5-5%", – каже він.

При цьому на тлі другої хвилі пандемії потужні світові економіки знову запроваджують локдаун, проте жодна економіка не витримає повного карантину, який був на початку пандемії, каже експерт.

Попри те, що прогноз Світового банку щодо падіння української економіки погіршився до -5,5%, перспективи економік більшості європейських країн виглядають ще гіршими, зауважує Пендзин.

"Світовий банк погіршує прогноз падіння української економіки до -5,5%. Слід зазначити, що МВФ дає ще гірші оцінки перспектив падіння української економіки, до 7%. Але це краще, аніж у більшості країн ЄС. Більші хвилювання викликає період і відсотковість очікуваного виходу України із кризи", – каже він.

Як зазначає експерт, у проєкті бюджету на 2021 рік уряд передбачив відновлення ВВП України на рівні 4,6%.

"Тобто вся дохідна частина державного бюджету України на наступний рік порахована, виходячи з росту української економіки в 4,6%. Тому 1,5%, які оприлюднив Світовий банк – це як холодний душ на голову нашої влади. І тут слід щось робити. Або переглядати власний прогноз,  або пояснювати суспільству, чому цей прогноз такий високий", – розповідає він.

За словами експерта, МВФ проаналізував причини того, чому українська економіка як правило виходить з кризи значно повільніше, ніж країни наших сусідів. Фонд порівняв кризи 2008 та 2014 років та зробив дуже цікаві висновки.

"По-перше, Україна гірше виходить з кризи, тому що в неї немає подушки безпеки у вигляді накопичень коштів, що призводить до дуже повільного відновлення внутрішнього попиту, і через це не розвивається економіка. А по-друге, в Україні повністю відсутня фіскальна підтримка бізнесу з боку держави. Тобто держава не йде на зменшення податків, не звільняє від податку на доходи фізичних осіб, не звільняє від пені й штрафів по найголовніших податках ПДВ і ренті. Без серйозної підтримки бізнесу  з боку держави ми знову будемо дуже повільно виходити з кризи", – пояснює Пендзин.

Про рівень бідності

Як зазначається в прогнозі Світового банку бідність, розрахована на основі міжнародної межі бідності в 5,5 доларів на день, є найнижчою в країні та виросте у 2020 році до 2,3%. Олег Пендзин пояснив, як це позначиться на реальному добробуті українців.

"Національний банк України повідомив, що за перше півріччя, а це період карантину, загальний обсяг депозитів українських громадян зменшився на 61 мільярд гривень. Тобто люди забирали гроші зі своїх заощаджень для того, щоб якимось чином прохарчуватися. Близько 40% закладів громадського харчування припинили свою діяльність. Тобто велика кількість людей поповнила армію безробітних. В Україні збільшилася кількість легальних безробітних до 550 тисяч осіб. У той час як в аналогічний період минулого року ми мали близько 35-400 тисяч", – наголошує експерт.

За його словами, при цьому Торгово-промислова палата оцінює загальний обсяг безробітних на рівні 1,5 мільйони осіб, що ближче до реального стану речей.

"Багато заробітчан повернулися в Україну. Минулого року вони перевели в Україну 12,5 млрд доларів своїх заробітків.  Цього року, безперечно, ця сума буде менша. І власне ті гроші були активом, який давав можливість працювати і українській роздрібній торгівлі, і сфері послуг", – каже Пендзин.

При цьому підвищення мінімальної заробітної плати ляже тягарем на плечі бізнесу, який і так достатньо важко почувається в епоху карантинів та локдаунів, зазначає експерт.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди