Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією

Більшість людей з клінічною депресією почуваються самотніми, що тільки погіршує їхній стан. Знайти "правильні слова" у розмові з такою людиною не завжди легко. На початку вас можуть стримувати відчуття незручності або невпевненості, але пам'ятайте, що не обов'язково бути мудрим цілителем душі. Найголовніше – показати, що ви поруч і хочете допомогти людині вийти з депресії. У Всесвітній день психічного здоров'я, який щорічно відзначають 10 жовтня, Суспільне підготувало корисні поради, як говорити з людьми, які перебувають в депресії.

Найпростіший спосіб почати розмову з близькою людиною – просто запитати, чи є у неї депресія. Не звинувачуйте, не погрожуйте, не намагайтеся говорити замість людини, але дайте знати, що ви тут, щоб обговорити цю проблему. Дослідження показали, що люди в депресивному стані схильні замикатися в собі, тому простягнута рука допомоги буде неймовірно важливим першим кроком.

Якщо відчуваєте, що ваш друг не готовий до серйозної розмови – не наполягайте, але продовжуйте нагадувати, що готові його підтримати. Намагайтеся регулярно спілкуватися особисто, телефоном або хоча б за допомогою текстових повідомлень. Коли справа дійде до щирої розмови, спробуйте використати одну (або всі) з наступних порад:

1. Скажіть, що вам не все одно

Як допомогти людині в депресії словами? Чотири простих слова – "мені не все одно". Вони можуть так багато означати для людини, яка відчуває, що весь світ проти неї. Обійми або дружній дотик здатні передати це послання навіть без слів. Головне – простягнути руку і дати людині зрозуміти, що вона важлива для вас.

Психологиня Алла Дацюк в коментарі Суспільному розповіла, що депресія має кілька стадій. Десь на початку людина цілком може виглядати здоровою, позитивною, соціально-активною. І поки не запитаєте "як ти?", можливо, ви ніколи й не дізнаєтеся, що вона в депресії.

"Якщо ви вже знаєте про стан близької людини, то можете бути поруч, не намагаючись говорити якісь речі, на кшталт "це все пройде, нічого, ти впораєшся". Не завжди це працює, але важливо бути тут і зараз поруч з людиною. Запитайте "чим я можу тобі допомогти?", "як я можу тебе підтримати?" – ставте прямі запитання", – радить психологиня.

2. Нагадайте людині, що ви поруч заради неї

Доволі часто люди в депресії почуваються так, ніби ніхто їх не розуміє або навіть не намагається зрозуміти, що тільки підсилює почуття ізоляції та відчуженості. Тому підтримка близької людини допоможе подолати перший крок на шляху до одужання – це надасть внутрішніх сил та вселить надію. Можливо, ви й самі ще не знаєте, що треба буде зробити на шляху до одужання, але для людини ваша готовність допомогти може стати першим кроком до одужання.

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією
Якщо депресія на початковій стадії, то в основному все йде через діалог: "Чи хочеш ти, щоб я був поруч?" або "Як я можу бути поруч з тобою?". undefined

3. Запитайте, як ви можете допомогти

Депресія впливає на людину не тільки у фізичному плані, але й морально. Тому, ймовірно, є багато речей, які ви можете зробити, щоб полегшити цей тягар, поки друг відновлюється від недуги.

Будьте готові до того, що людина в депресії може неохоче прийняти вашу пропозицію про допомогу. Спробуйте зрозуміти, що людина у такому стані не хоче стати для вас тягарем. Повторіть, що він – не важкий тягар, що ви дійсно хочете допомогти та сподіваєтеся, що вам би теж допомогли у схожій ситуації.

Також цілком можливо, що депресія може настільки морально виснажити та пригнітити вашого друга, що він навіть не знатиме, про яку допомогу просити.

"Часто в такому стані люди навіть не здатні обслужити себе. Тому дуже важливо, якщо людина вже в депресії, якщо вона соціально ізольована – допомагати по дому, робити якісь побутові штуки, просто приготувати поїсти. Це вже буде велика допомога", – стверджує психологиня Алла Дацюк.

У такому випадку проявіть ініціативу та розпочніть з загальних пропозицій:

  • Допомогти тобі навести порядок в домі або сходити за продуктами?
  • Хочеш провести час разом або запросити друзів?
  • Спробуємо разом знайти психолога і записати тебе на прийом?

Пам'ятайте, що допомога, яка, на вашу думку, може знадобитися другу, може не збігатися з тим, чого він хоче або потребує насправді. Продовжуйте спілкуватися та уважно слухайте відповіді, далі дійте за обставинами.

4. Переконайте звернутися до лікаря

Лікування є дуже важливою частиною відновлення після депресії, але люди часто соромляться цього стану або песимістично ставляться до того, що лікування може допомогти. Якщо ваш друг ще не ходив до лікаря, м'яко переконайте його звернутися по допомогу. Депресія – це реальна хвороба, яка піддається лікуванню. Якщо ваш друг вже ходить до лікаря, запропонуйте допомогти йому купити ліки в аптеці або скласти компанію на прийомі.

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією
Як правило, легка і середня депресії можуть бути опрацьовані з психологом без застосування ліків, але із застосуванням проходять швидше і легше. undefined

5. Запитайте, чи хоче людина поговорити

Іноді найважливіше, що ви можете зробити для пригніченого друга, – це просто зі співчуттям вислухати, поки він говорить про те, що його турбує, дозволяючи йому зняти напругу від невисловлених емоцій. Це може зробити його психічний та емоційний стан більш терпимим, поки він проходить курс лікування.

Важливо дійсно слухати (а не вдавати) і не перебивати. Звичайно, всі ми хочемо допомогти близьким у біді та часто пропонуємо, здавалося б, слушні способи розв'язати проблему. Але іноді людям просто необхідно виговоритися, не вислуховуючи порад.

6. Нагадайте, що людина важлива для вас

Поширене відчуття серед тих, хто перебуває в депресії – малозначимість їхнього життя. Люди вважають, що нікого б не схвилювало, якби вони взагалі зникли з цього світу. Якщо можете щиро розповісти своєму другові, чому він важливий для вас та інших людей, це може допомогти йому усвідомити свою цінність.

7. Скажіть людині, що ви її розумієте

Перш ніж сказати комусь "Я розумію", ви повинні бути впевнені, що це дійсно так. Якщо ви коли-небудь відчували клінічну депресію, другу буде корисно почути, що ви теж пройшли через те, що він відчуває зараз, і що є всі шанси на одужання. Однак майте на увазі, що існує кілька різних типів депресії, і що проблеми близької людини можуть сильно відрізнятися від ваших.

З іншого боку, якщо те, через що ви пройшли, було всього лише нападом смутку або туги, друг може відчути, що ви нібито знецінюєте його переживання. Найкращим буде сказати: "Я не розумію твої почуття повністю, але мені дуже хочеться зрозуміти".

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією
Жити поруч з тим, хто постійно тривожиться, боїться або плаче, теж непросто. Не закривайтеся з ним вдома, інакше депресія переможе і вас. Шукайте підтримку в роботі, друзях, поїздках на природу.

8. Нагадайте, що депресія не є ознакою дефективності

Ми вже згадували, що людина у цьому стані не завжди здатна раціонально оцінити масштаби проблеми або тверезо дивитися на ситуацію. Тому депресія може здаватися їй чимось, з чим неможливо впоратися. Причиною цього є біохімічний дисбаланс в організмі. Тому ви маєте чинити опір бажанням оцінювати переживання вашого друга або пропонувати йому прості рішення, навіть якщо його проблема здається вам незначною.

Натомість дайте людині зрозуміти, що ви шкодуєте про її погане самопочуття і приймаєте те, що депресія впливає на неї саме так. Якщо ваш друг тільки нещодавно почав приймати ліки або відвідувати психолога, йому може знадобитися час, щоб відчути покращення.

Так само як антибіотикам при запаленні горла потрібен деякий час, аби почати діяти, антидепресантам іноді може знадобитися до восьми та більше тижнів, щоб почати змінювати хімічні реакції в мозку. За цей час вашому другу найбільше потрібні не швидкі та прості рішення, а усвідомлення того, що ви будете поряд з ним в процесі його лікування.

Люди з депресією часто вважають, що причиною їхнього розладу є слабкість або якісь відхилення в характері. Вони беруть на себе відповідальність за те, що відбувається, але це неправильно. Депресія – це справжнісінька хвороба, така, як застуда, ковід або герпес. Страждати від депресії можуть навіть сильні та вольові люди. Ба більше, щоб чинити опір цьому стану, потрібно мати неймовірний запас сил. Тому люди, які долають депресію, ймовірно, насправді набагато сильніші, ніж думають.

9. Нагадайте, що завжди є надія

Поки ви переконуєте друга в тому, що депресія – це справжня хвороба, ви можете наголосити, що вона піддається лікуванню так само, як і будь-яка інша хвороба. А отже, завдяки лікам і терапії у вашого друга є дуже хороші шанси повернутися до нормального стану і навіть стати кращим після одужання.

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією
Уміння залишатися з людиною в депресії без знецінення ("ти що, зовсім заледащів?") – це ювелірне мистецтво, доступне далеко не кожному.

10. Зберігайте спокій

Уявіть, що ви сказали усі "правильні" речі, але друг все одно залишається в депресії. Кожна людина – це створіння з унікальними думками та почуттями, а бути злим і розчарованим закладено у природі депресії. Іноді люди кидаються на тих, хто намагається їм допомогти, тому що їм боляче і вони не знають, куди спрямувати ці погані почуття. Той, хто знаходиться поблизу, стає зручною мішенню.

Якщо таке трапляється, не беріть це близько до серця. Зберігайте спокій та продовжуйте робити все, що у ваших силах, щоб проявляти любов і підтримку у той спосіб, який не викликатиме у вашого друга відторгнення.

І пам'ятайте про підвищений ризик самогубства серед людей з депресією. Незалежно від того, що ви говорите або що ви робите, щоб допомогти, людина з хронічним психічним розладом все одно може продовжити думати про самогубство. Переконайтеся, що знаєте достатньо, аби помітити схильність людини до подібних намірів і запобігти будь-яким можливим спробам суїциду.

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією
Якщо ви не є причиною розвитку депресії у людини (не зрадили, що не розлучалися) – не звинувачуйте себе. Andrew Neel Pexels

Чому не працює фраза "не сумуй"

Психологиня Алла Дацюк стверджує, що коли ми кажемо іншій людині "не сумуй", то вона це сприйме як "ти не повинен цього відчувати, я забороняю тобі це відчувати". Це боляче і не допомагає, а скоріше злить і дратує.

"Не сумуй – це взагалі можливо? Ми можемо законсервувати свої емоції, але вони все одно залишаться і будуть отруювати нас зсередини. Коли ми сумуємо показово – це вираження своїх почуттів. Проживання свого болю – це найважливіше, що може бути. Тому краще підійти, сісти поруч і сказати: "Я тут, для тебе". Це працює", – каже психологиня.

Чи можна при спілкуванні з людиною в депресії жартувати

За словами Алли Дацюк, важливо відчувати, наскільки це доречно. Ми всі розуміємо, які жарти з певною людиною не слід жартувати. Якщо у людини депресія – це не означає, що вона зовсім вже не здатна розуміти гумор. Когось це може підтримати, але все залежить від темпераменту і стану конкретної людини. При глибокої депресії жарт, швидше за все, не справить ніякого ефекту. Людина, може, й посміхнеться, щоб якусь реакцію показати, але всередині нічого не зміниться.

Читайте також:

Що таке депресія і чому в ній не соромно зізнатися

Розвінчуємо 9 найпоширеніших міфів про суїцид

Післяпологова депресія: чесний щоденник молодої мами

На початок