Зустріч української та польської влади на кордоні, іноземці в ЗСУ та нічна атака на Україну: новини ранку 22 лютого

Зустріч української та польської влади на кордоні, іноземці в ЗСУ та нічна атака на Україну: новини ранку 22 лютого

Зустріч української та польської влади на кордоні, іноземці в ЗСУ та нічна атака на Україну: новини ранку 22 лютого
Президент України Володимир Зеленський. Фото: Getty Images

Президент Зеленський запропонував премʼєр-міністру Польщі Туску зустрітися на кордоні, Росія вночі атакувала безпілотниками та ракетою Україну, Зеленський дозволив служити в армії іноземцям — Суспільне зібрало головні новини станом на ранок 22 лютого.

Сили ППО у ніч проти 22 лютого знищили вісім безпілотників

У ніч на 22 лютого російські війська атакували Україну десятьма ударними БпЛА типу "Shahed" із російського району Приморсько-Ахтарськ, а ще протирадіолокаційною ракетою Х-31П з акваторії Чорного моря.

Вісім безпілотників знищено в межах Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей, повідомили в Повітряних силах ЗСУ.

Зеленський запропонував Туску зустрітися на кордоні

Президент України Володимир Зеленський звернувся до партнерів України у Європі та, передусім, у Польщі щодо ситуації на українсько-польському кордоні. Він доручив українському уряду до 24 лютого бути на кордоні. За словами Зеленського, він готовий бути також на кордоні разом із урядом.

Президент запросив також польських прем'єра та президента підтримати цей діалог. Він також звернувся до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь її представник.

Контекст: нині на українсько-польському кордоні триває блокада пропускних пунктів польськими фермерами. Вони не пропускають вантажівки з українським збіжжям, оскільки це впливає на їх конкуренцію в середині ЄС. В останні тижні страйку деякі фермерів почали розсипати українське зерно та виступати з проросійськими написами.

Іноземцям дозволили служити в Нацгвардії України

Президент України Володимир Зеленський 21 лютого підписав указ, який дозволяє іноземцям та "особам без громадянства" служити в Нацгвардії України.

Відповідний указ зʼявився на порталі президента. Оголошення, опубліковане на веб-сайті президентської канцелярії, зроблено в той момент, коли уряд намагається посилити зусилля з мобілізації в 2024 році. Новий закон набуває чинності негайно з 21 лютого.

Іноземні громадяни вже можуть служити в Збройних силах України, якщо відповідають певним вимогам.

Додатково: після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Зеленський закликав "громадян світу" долучитися до захисту України, сформувавши Інтернаціональний легіон.

Литва закриває пункти пропуску із Білоруссю

Влада Литви з 1 березня закриє два прикордонні пункти пропуску на кордоні з Білоруссю. З початку весни також буде обмежена посадка та висадка пасажирів на залізничних пунктах пропуску. Як зазначає LRT, обмеження пояснили тим, що на цих станціях у Литві з транзитних поїздів, що прямують до Калінінградської області, висаджуються люди з візами та посвідками на проживання в країнах Євросоюзу.

Також влада Литви пообіцяла скоротити видачу дозволів білоруським та литовським перевізникам, які виконують регулярні міжнародні пасажирські перевезення автобусами. Свої дії влада Литви пояснила розвʼязанням проблем національної безпеки, контрабанди та порушень міжнародних санкцій.

Конфіскація заморожених російських активів не суперечить міжнародному праву — експерти

Група міжнародних експертів у галузі права надіслала офіційним представникам країн Групи семи лист, у якому йдеться, що конфіскація заморожених російських активів, зокрема, коштів російського Центробанку, можлива і це не суперечить міжнародному праву. Про це пише агентство Bloomberg, яке ознайомилося із документом.

У ньому пропонується використовувати активи для компенсації збитків, які "виникли безпосередньо в результаті незаконних дій Росії". Під листом стоять підписи десяти експертів з міжнародного права із Бельгії, Сполученого Королівства, Німеччини, Нідерландів, США, Франції, Японії.

Чому це важливо: основну частину російських активів, зокрема Центробанку, зараз заморожені у країнах ЄС. Дискусія про законність конфіскації цих коштів триває вже кілька місяців. Багато країн хоче використати їх для допомоги Україні та у відбудові. Проте всі шукають законні для цього підстави.

На початок