Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра Козак

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра Козак

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра Козак Прес-служба Дніпровської міської ради

Рештки, що їх виявили під час розкопок у Севастопольському парку Дніпра, з високою імовірністю належать почесному громадянину Катеринослава Олександру Полю. Точніше можна сказати лише за підсумками ДНК-аналізу – говорить антропологиня Олександра Козак.

Розкопки тривали протягом чотирьох місяців, за цей час біля фундаменту Лазаревської церкви знайшли 21 скелет.

Точно сказати чи справді знайшли рештки Олександра Поля можна лише після аналізу ДНК – говорить наукова співробітниця Національної академії наук України, антропологиня Олександра Козак. Проте провести експертизу неможливо, оскільки прямих нащадків Поля ще не знайшли. Пані Олександра каже: за іншими параметрами можна з високою імовірністю стверджувати, що все-таки Олександра Поля знайшли.

"Те, що зразу привернуло увагу, це досить сильний сколіоз цієї людини. Крім того, що дуже характерно, і що дуже рідко – у нього сильно підняте праве плече і опущене ліве, це видно просто по будові ключиці. Якщо ви побачите, тут трошки є викривлення оцих от складок. І праве плече вище за ліве", – говорить Олександра Козак – антропологиня, старша наукова співробітниця інституту археології НАН України.

Крім того, як зазначає антропологиня Олександра Козак, характеристики черепу також схожі на те, що можна побачити на портреті Поля.

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра КозакПрес-служба Дніпровської міської ради

Розкопки у Севастопольському парку Дніпра розпочалися у травні. Археологічна експедиція досліджувала фундамент капітальної споруди, що її виявили біля сучасного монументу Героїв севастопольської оборони. Це була Лазаревська церква, яку зруйнувала радянська влада після Другої світової війни. У червні біля церкви знайшли склепи – в одному з них були рештки старої жінки і молодого чоловіка. Тоді дослідники говорили, що це і може бути скелет Олександра Поля.

"Відбувся фальстарт. Більш детальне обстеження не підтвердило того, що чоловічі останки можуть належати Полю", – говорить Дмитро Каюк – директор КП «Етнографічні парки Дніпра».

Археологи продовжили роботу. Усього відкрили дев’ять склепів, до Києва на дослідження направили п’ятнадцять скелетів. Серед них спочатку відібрали вісім чоловіків, потім шукали рештки, відповідні за віком і зовнішністю. Відомо, що Олександр Поль помер у 58 років.

"В останніх числах серпня роздався дзвінок, Олександра Деонізіївна повідомила, що так, в склепі номер 2 знаходяться рештки людини, яка з дуже високою долею імовірності підпадає під характеристики, які нам відомі про Олександра Миколайовича Поля. Власне кажучи, поєднання висновку археологів, висновку антропологів і висновку істориків, цих трьох наук, і дозволяють нам з дуже високою імовірністю сказати, що так, ми знайшли Поля", – говорить Дмитро Каюк – директор КП «Етнографічні парки Дніпра».

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра КозакПрес-служба Дніпровської міської ради

Нині розкопки завершені, орієнтовна вартість робіт – близько півтора мільйона гривень. Висновки досліджень у повному обсязі опублікують за декілька місяців. Матеріали, що знайшли під час розкопок, передадуть до Музею історії Дніпра. У Севастопольському парку надалі планують обладнати місце пам’яті.

"Тут відбудеться музифікація об’єкту, це стане пантеоном визначних катеринославців, дніпропетровців, дніпрян. Вшанування пам’яті взагалі усіх мешканців нашого міста, які доклали зусилля для розбудови міста, для того, щоб ми з вами були такі, якими є зараз", – говорить Дмитро Каюк – директор КП «Етнографічні парки Дніпра».

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра КозакФото: Суспільне. Дніпро

Рештки, з високою ймовірністю, належать Полю — антропологиня Олександра Козак

Автор - Георгій Марков

Читайте також

У Дніпрі виявили ймовірне місце поховання почесного громадянина – Олександра Поля

"Сумнівів у тому, що рештки належать Олександру Полю, немає", — археолог Дмитро Тесленко

Останки, знайдені в Севастопольському парку Дніпра, «50% на 50%» належать Полю – антропологиня

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди