На Львівщині десятки міст і сіл залишилися без пожежного пункту. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Львівщині десятки міст і сіл залишилися без пожежного пункту. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Марафон
На Львівщині десятки міст і сіл залишилися без пожежного пункту. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Суспільне Львів

Від 18 вересня у Східниці немає пожежної частини. Усе через те, що немає приміщення. Будівля, де раніше працювали рятувальники, у приватній власності.

Там кажуть, здавати приміщення в безоплатну оренду більше не можуть. Місцева влада вважає, що вирішувати цю проблему має пожежне управління. Але є приклади, де громада ОТГ самостійно вирішує такі проблеми.

Східниця та 30 навколишніх населених пунктів — без пожежної частини

Григорій Кривицький мешкає у Східниці від народження. У будинку, який дістався у спадок зробив ремонт. Але хата наполовину дерев`яна. 29 років в селі працював пожежний пункт, від середини вересня його немає. Найближча станцій у Бориславі – це 12 кілометрів.

Курортна Східниця та 30 населених пунктів на Львівщині залишилися без пожежного пункту
Місцевий мешканець Східниці Григорій Кривицький. Суспільне Львів

"Поки з Борислава приїдуть, вона вже догорить. Старі будинки всі дерев’яні, санаторії дерев’яні, Карпати дерев’яні, тут дерев’яне все. Не думають, що вони роблять", — розповідає Григорій Кривицький.

Східниця – курортне селище, де розташовані санаторії та відпочинкові комплекси. За останні три роки в селищі було 4 великі пожежі – горіли санаторії та готелі.

Курортна Східниця та 30 населених пунктів на Львівщині залишилися без пожежного пункту
Східниця. Суспільне Львів

"Від початку 2020 року було здійснено 22 виїзди на пожежі, один виїзд на аварії. У Східниці потрібний пост, щоб реагувати набагато ефективніше і швидше, бо в нас район виїзду 30 кілометрів і в найближчих населених пунктах немає жодного пожежно-рятувального поста, такого як у Східниці", — каже начальник 38-го пожежно-рятувального поста Григорій Шемеляк.

Пожежний пункт у Східниці розташовувався у гаражних приміщеннях одного з санаторіїв. Спершу комплекс був державним, потім приміщення перейшло у приватну власність. 24 роки після цього рятувальники користувалися приміщеннями безкоштовно. У вересні цього року власники попросили рятувальників виїхати з приміщень.

Курортна Східниця та 30 населених пунктів на Львівщині залишилися без пожежного пункту
Зачинена пожежна частина у Східниці. Суспільне Львів

"Немаю нічого проти, щоб вони там були. Єдине, ситуація, яка склалася – санаторій зараз не в самому кращому стані і приміщення потребують і сплати податку земельного, і плати сторожам, заробітньої плати й інших речей. Нереально використовувати приміщення без орендної плати», — каже заступник голови правління ПРаТ «Полонина» Віктор Доскіч.

Пожежний пункт у Східниці обслуговував 30 населених пунктів: окрім Східниці, гірські села Дрогобицького, Турківського та Сколівського районів. 15 рятувальників, які працювали у Східниці, зараз несуть службу в Бориславі. Туди перевезли і 2 пожежні машини.

"12 кілометрів дуже важкі. Тому що є гірський перевал. Час добирання довший на 25-30 хвилин в літній час, на 35-40 в зимовий. Тому що наш автомобіль МАЗ важить 22 тонни. Поки він вибереться на перевал, з перевала вниз – це займає час . Цей час – дорогоцінний час для рятування людей», — розповів начальник Бориславського міського відділу Головного управління ДСНС України у Львівській області Олег Кобилецький.

Рятувальники з пожежної частини Борислава звернулися до селищної ради Східниці, аби їм виділили інше приміщення, де можна було б облаштувати пункт, результатів поки немає. Селищний голова коментувати ситуацію відмовився.

Приклад Жовтанецької ОТГ

За 140 кілометрів від Східниці розташована Жовтанецька об’єднана територіальна громада, яка об’єднує 11 населених пунктів. Найближча пожежна частина була за 15 кілометрів від громади у Кам'янці-Бузькій. У 2018 році тут створили місцеву пожежну команду й утримують коштом громади.

Курортна Східниця та 30 населених пунктів на Львівщині залишилися без пожежного пункту
Пожежна частина Жовтанецької ОТГ. Суспільне Львів

"Нам вона в рік на сьогоднішній день обходиться у 1 мільйон 400 тисяч гривень. Це зарплата, запчастини , паливно-мастильні матеріали . Також приміщення. Там дерева вже росли всередині. Пожежну машину нам виділило пожежне управління області, на тій машині вже нема нічого рідного», — розповів голова Жовтанецької об'єднаної територіальної громади Ярослав Деркач.

Працює в команді 9 людей позмінно. Якщо пожежна машина з району їде всередньому близько 25 хвилин, то місцева команда за 5.

"Саме частіше, як палять зело люди, трави і бувають такі пожежі. Умови дуже хороші і машина ще в доброму стані. Є спальня, є туалет, ванна , кухня", - каже водій пожежної машини Василь Квасниця.

Всередньому упродовж року місцева пожежна команда виїжджає на 6 пожеж на території громади. Допомагають і сусіднім селам.

Повне відео

Читайте також: Опалювальний сезон у двох містах на Львівщині під загрозою зриву
На початок