Видалили праву півкулю мозку: у Львові прооперували дитину з епілепсією

Видалили праву півкулю мозку: у Львові прооперували дитину з епілепсією

Видалили праву півкулю мозку: у Львові прооперували дитину з епілепсією
8-річна Злата. Фото: пресслужба Першого ТМО Львова

У Львівській дитячій лікарні святого Миколая прооперували Злату, яка з п'яти років мала епілептичні напади. Так як медикаментозне лікування було неефективним, дівчинці видалили праву півкулю мозку.

До Міжнародного дня боротьби з епілепсією у пресслужбі Першого ТМО Львова розповіли про історію лікування Злати та її стан після операції.

За словами мами дівчинки Наталії Яцьків, три роки тому в Злати почалися судоми лівої ноги. За місяць вони дуже почастішали та перейшли ще й на ліву руку. У дитини виявили рідкісне запальне захворювання головного мозку — енцефаліт Расмуссена.

"Ми приймали протисудомні препарати, зверталися до багатьох неврологів, але нам нічого не допомагало. Згодом судоми почали поширюватися на всю ліву сторону. Ми багато змінювали протисудомних препаратів, збільшували і зменшували дозу, але результату не було. Судоми були дуже часті, практично цілу ніч, ми майже не спали. Вдень — 30-40 разів, дуже часто", — розповідає мама дитини.

Злата з мамою Наталією у лікарні
Злата з мамою Наталією у лікарні. Фото: пресслужба Першого ТМО Львова

Щоб припинити постійні напади у Злати, нейрохірурги дитячої лікарні скерували її на операцію. Дівчинці виконали гемісферектомію — тобто видалили праву півкулю головного мозку.

"Хірургічне втручання вважається одним із найуспішніших методів лікування епілепсії. Якщо ми можемо локалізувати ділянку і видалити, не спричинивши дитині дефіцитів, і усвідомлюючи навіть, що будуть труднощі після операції, і дитина їх може надолужити, ми на це йдемо. Тому що ми розуміємо, що це шанс дитині жити без судом, повноцінним життям. Мозок діток є надзвичайно пластичним, він нам дозволяє іноді навіть видалити цілу півкулю, а інша півкуля може взяти на себе функції враженої півкулі і дати можливість дитині повноцінно функціонувати", — пояснює неврологиня Ольга Тичківська.

Після втручання Злата почувається добре: навчається та волонтерить на потреби ЗСУ. Мама дівчинки каже, вона активна та нічим не відрізняється від однолітків.

"Ми прооперувалися. Стан Злати з часом покращився, слава Богу, все добре. Ми займаємося, ходимо в школу, маємо багато друзів, радіємо життю. Дівчинка розумово активна, немає нічого такого, щоб було не як у всіх. Вона читає, вчить вірші, рахує і дуже любить математику", — додає мама дитини.

Злата малює для військових
Злата малює для військових. Фото: пресслужба Першого ТМО Львова

Ольга Тичківська зазначає, епілепсія — одне з найпоширеніших неврологічних захворювань як серед дорослих, так і серед дітей. Тому варто знати, як поводитись, коли побачили, що в людини в громадському місці трапився судомний напад.

"Якщо ми бачимо на вулиці людину, в якої трапився судомний напад, потрібно надати максимально комфортне положення людині, намагатися силою не стримувати тої рухової активності, яка відбувається під час нападу, бо ми можемо травмувати людину. Якщо ми бачимо, що йде слиновиділення, треба постаратися повернути людину на бік. Водночас, ні в якому разі не намагатися запихнути до рота жодних предметів, тому що ми можемо травмувати ротову порожнину, крім того може бути прикус, ламання предмету і аспірація в дихальні шляхи", — розповідає неврологиня.

Також, за словами фахівчині, потрібно викликати "швидку" і перебувати з людиною до приїзду фахівців.

На початок