У Болгарії планують дозволити переслідування кремлівського режиму за війну проти України

У Болгарії планують дозволити переслідування кремлівського режиму за війну проти України

прапор Болгарії
Військовий з прапором Болгарії. Фото: Associated Press

Болгарська влада готує поправки до кримінального кодексу країни, щоб дозволити переслідування кремлівського режиму за агресивну війну проти України.

Про це заявив міністр юстиції Болгарії Атанас Славов в інтерв'ю Euractiv Bulgaria.

"Наша мета полягає в тому, щоб Болгарія могла розпочати кримінальне переслідування, здійснюючи універсальну юрисдикцію, за скоєні воєнні злочини і злочини проти миру і людяності в Україні. Це буде актом підтримки міжнародних зусиль з розслідування російської агресії в Україні", – сказав він.

Згідно з документами, з якими ознайомився Euractiv і які обговорювалися на зустрічах Coreper II минулого року, Болгарія входить до меншості країн ЄС, які не порушили кримінальні справи за воєнні злочини в Україні або за ухилення від санкцій ЄС проти Росії.

"Надзвичайно важливо, щоб Болгарія могла порушувати справи про воєнні злочини в Україні, здійснюючи універсальну юрисдикцію, враховуючи велику кількість українських біженців у країні. Вони можуть дати свідчення", – сказав Славов.

У Болгарії перебуває майже 100 тисяч українських біженців, багато з них з районів, де ведуться бойові дії, наприклад, з Херсонської області. Болгарська громада в Україні налічує 200 тисяч людей, багато з яких також можуть зробити свій внесок у розслідування воєнних злочинів після початку російської агресії.

Коли дані будуть зібрані з усіх європейських країн, докази можуть стати неоціненними для створення майбутнього суду з воєнних злочинів в Україні.

"Я був би дуже радий, якби такий крок допоміг майбутньому розслідуванню міжнародним трибуналом, а Болгарія брала б активну участь у зусиллях міжнародної спільноти", — зазначив Славов.

Він наголосив, що майбутнє включення злочину агресії до Кримінального кодексу Болгарії "дозволить притягнути до відповідальності військово-політичне керівництво, яке віддавало накази про відповідні військові дії в Україні".

"Тому що докази воєнних злочинів на місцях часто досягають середнього рівня. А злочин агресії – це для вищого керівного рівня. На європейському рівні існує Міжнародний центр з переслідування злочину агресії проти України. Наша ідея полягає в тому, щоб Болгарія активно сприяла європейським зусиллям, тому що ми взяли на себе зобов'язання", – сказав болгарський міністр.

Згідно з документами, з якими ознайомився Euractiv, багато європейських країн вже розпочали розслідування, в деяких з яких допитують сотні тисяч людей, причому найактивнішими є країни Балтії.

28 грудня уряд Болгарії продовжив до кінця квітня 2024 року програму державної підтримки розміщення українців, які отримали тимчасовий захист, рятуючись від повномасштабного вторгнення Росії.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня 2023 року МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.

На початок