Біосферний резерват. Що буде, якщо його таки створять на Рівненщині

Біосферний резерват. Що буде, якщо його таки створять на Рівненщині

Біосферний резерват. Що буде, якщо його таки створять на Рівненщині С.Плиткевич, wildlife.by

Частину Рівненщини можуть віднести до біосферного резервату, створення якого ініціюють на територіях Прип'ятського Полісся в Україні і Білорусі. Йдеться про 268 тисяч гектарів із 2-х мільйонів, автентичність яких хочуть зберегти завдяки природоохоронному проєкту. Частина земель – на територіях, через які у разі успішної реалізації проходитиме міжнародний водний шлях Е-40 – шлях від Балтійського моря до Чорного. Востаннє вантажі цим маршрутом возили ще за СРСР.

Проєкт "Полісся – дика природа без кордонів" в Україні впроваджує ГО" Українське товариство охорони птахів". Він передбачає кілька етапів реалізації та найголовніше – нове поводження на землях, які визначать біосферним резерватом.Біосферні резервати — міжнародна категорія природоохоронних територій, що оголошується рішеннями ЮНЕСКО. У світі до цієї категорії відносять територіально значні репрезентативні ділянки наземних і прибережних геосистем, які охороняються юридично, зокрема репрезентативні природні геосистеми; унікальні природні угруповання чи ландшафти; зразки атрактивних окультурених ландшафтів, які сформувалися в результаті збереження традиційних форм природокористування, зразки змінених або деградованих геосистем, які можна відновити та оптимізувати. успільне звернулося до громадської організації, аби експерти проєкту більш детально розповіли, про землі яких районів Рівненщини йдеться та на якому наразі етапі втілення міжнародного транскордонного українсько-білоруського проєкту.

Чому хочуть створити резерват

Біосферний резерватFacebook ГО

В Україні проєкт планує охопити 4 області, 13 районів. У Рівненській області для створення біосферного резервату пропонується територія площею 268 732,4 гектари, – інформують ініціатори проєкту.

До її складу входить 4 адміністративних райони, 7 лісгоспів, Рівненський природний заповідник (3 масиви), 15 заказників, 6 пам’яток природи і 6 заповідних урочищ.

Створення резервату сприяє захисту ландшафтів, екосистем, біорізноманіття, економічному та людському розвитку, який є соціокультурно та екологічно сталим, – зазначають у громадській організації. Це також передбачає підтримку проєктів, екологічну освіту, дослідження та моніторинг. В Україні нині – 9 біосферних резерватів, три з яких транскордонні, тобто охоплюють також територію декількох країн-сусідів.

Конкретніше про Е-40

Ініціатори проєкту акцентують увагу на тому, що спільнота занепокоєна будівництвом міжнародного водного шляху Е-40. Суспільне уточнило, чи передбачає створення резервату додаткових погоджень чи умов для реалізації цього будівництва.

Біосферний резерват. Що буде, якщо його таки створять на Рівненщині

"Я, як менеджер із залучення громадськості в проєкті – проти будівництва водного шляху Е-40. Сам розглядаю цей проєкт як одну із можливостей протидіяти цьому будівництву, адже наша задача за допомогою міжнародних природоохоронних організацій довести неабияку цінність природи Полісся і сприяти підвищенню статусу існуючих природоохоронних територій, їх розширення", – зазначив менеджер із залучення громадськості проєкту Сергій Панченко.

Він також додав, що не бачить жодних умов, за яких би підтримав будівництво водного шляху.

Ще на початку року в уряді заявили, що державна політика у галузі транспорту та інфраструктури має чіткий євроінтеграційний напрям, – пише сайт Камбіну.

"Спільно з міжнародними партнерами працюємо, щоб якомога швидше річки Дніпро, Південний Буг та українська частина річки Дунай стали частиною європейської мережі внутрішніх водних шляхів, а міжнародний водний шлях Е-40 відновлено. Наша стратегічна мета – щоб транспортна інфраструктура української держави розвивалася у гармонійному поєднанні з ЄС", – цитує сайт уряду міністра інфраструктури Владислава Криклія.

У квітні Верховна рада прийняла у першому читанні законопроект про внутрішній водний транспорт, який дає старт реформі річкових перевезень, – зазначають у Кабміні. Законопроект дозволить розвивати водний шлях між Україною, Білоруссю та Польщею, який зміг би дати додаткові 7 млн тонн вантажів на рік на Дніпрі, – йдеться на сайті уряду.

Під резерват – землі чотирьох районів на Рівненщині

Для реалізації проєкту необхідно підготувати резюме, погодити пропоновану територію резервату із землекористувачами та зробити детальний опис. Уже після цього готуватимуть подання в ЮНЕСКО на розгляд та затвердження, – зазначають в громадській організації. Наразі вони – на етапі резюме.

Суспільному надали інформацію про територію, яка у майбутньому може стати резерватом. Його хочуть створити в басейні річки Прип’ять. На Рівненщини йдеться про території чотирьох районів: Сарненського, Рокитнівського, Дубровицького та Зарічненського, 268 тисяч гектарів території яких частково будуть занесені до резервату.

Йдеться загалом про 7 лісгоспів, Рівненський природний заповідник (3 – масиви), 15 заказників, 6 пам’яток природи і 6 заповідних урочищ.

Біосферний резерватСуспільне Рівне

на карту нанесено нинішні сільради, урочища, заказники, які пропонують включити до резервату

У громадській організації "Українське товариство охорони птахів" зазначають, що більшість вважає резерват – заповідною зоною, де вся діяльність людини заборонена.

Насправді, ядро – заповідна територія складає десь 7% й є заповідною зараз, тому що буде розташована на територіях вже існуючих заповідників. Дві інші дотичні зони з досить широкими можливостями для громади, а також новими можливостями. Бо захищають від незаконних бізнесів, що руйнують природу, – зазначають в ГО.

Стратегічно збереження величезного лісоболотного масиву допоможе у пом’якшенні глобальних змін клімату, – кажуть ініціатори проєкту. Окрім того, називають територію унікальним регіоном культурної спадщини.

Чи ускладнить це діяльність старателів

На частині земель – нелегальний видобуток бурштину. Побороти це явище повністю не вдається роками.

"Створення резервату покращить можливості протидії старателям у разі, якщо цього захочуть місцеві громади, оскільки у резерваті передбачається стале природокористування, у рамках якого незаконне видобування корисних копалин, що призводить до перетворення природного середовища у "мертву зону", обмежується", – відповіли Суспільному у громадській організації.

Автори проєкту зазначили, що рішення – за Координаційною радою, яка створюється у біосферному резерваті як орган управління.

Після клопотання до ЮНЕСКО й заповнення усіх даних, проєкт мають надіслати у Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Уже воно повинне спрямувати запит в обласну адміністрацію на розгляд. І кінцевий крок – погодження з землекористувачем.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди