Одного сина втратили на війні, іншого дочекалися з полону: історія сім'ї Стефураків із Франківщини

Одного сина втратили на війні, іншого дочекалися з полону: історія сім'ї Стефураків із Франківщини

Командир роти 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу Василь Стефурак на позивний Крут з Івано-Франківщини повернувся в Україну з полону 31 січня 2024 року. Він провів у російській неволі один рік три місяці та дванадцять днів.

Брат Василя — Степан Стефурак — загинув неподалік селища Піски у вересні 2014 року. Батько воїнів — племінник повстанця УПА — також військовослужбовець. Свій бойовий шлях Стефураки починали з Революції гідності в лавах "Правого сектору".

Історію воїнів читайте у матеріалі Суспільного.

"Коли дізнався, що звільнили, — заплакав"

Батьки Василя Стефурака — Світлана й Степан — розповідають: про те, що їхній син повернувся з полону, дізналися від невістки Олени.

"Відразу сльози радості, що він реально повернувся, що він уже вдома, в Україні. Він сказав, що все нормально, живий, здоровий, цілий, не поламаний. Лише трішки схуд", — розповідає матір бійця Світлана Стефурак.

Світлана Стефурак із Франківщини
Світлана Стефурак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Щастя було. Переживали, молилися, чекали на нього. Зателефонував, сказав, що це — він. Привітав мене, що я став батьком, бо він не знав ще цього. Коли Василя взяли в полон, я не плакав, а коли дізнався, що звільнили, — заплакав", — розповідає брат бійця Євген.

Брат військовослужбовця Євген Стефурак
Євген Стефурак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Рідні розповідають: Василь Стефурак підписав контракт зі Збройними силами України у 2013 році, після повернення з армії. Служив у Головному управлінні розвідки МОУ. Згодом брав участь в Революції гідності. Василь Стефурак товаришував з Героєм Небесної сотні Устимом Голоднюком, батько якого потім не раз привозив на фронт допомогу для його підрозділу.

Сім'я Стефураків
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У лютому 2015 року Василь Стефурак отримав поранення під час виходу з Дебальцевого. Після лікування вступив до Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного, а по закінченні — повернувся на війну у званні старшого лейтенанта.

У полон Василь Стефурак потрапив у ніч з 19 на 20 жовтня 2022 року, розповідає батько.

"Василь став командиром роти. Мав бути наступ. Рота пішла вперед, зайняла позиції. Чомусь так сталося, що фланги відійшли, а він лишився сам з одним взводом. Вони там трималися чотири години. Їх не евакуювали, допомоги ніякої не було. Їх було там шестеро. Хлопці змушені були скласти зброю", — розповідає батько військового Степан Стефурак.

Василь Стефурак повернувся з полону
Василь Стефурак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Це був стрес. Інакше не можна сказати. Мені старший син показав відео, як він дякував комусь, що зберегли життя. Не знаю, кому. Наступного дня Василь подзвонив і сказав, що у полоні", — говорить мати бійця.

Спершу Василь Стефурак перебував у СІЗО в Севастополі, потім — у в’язниці у Волгоградській області, розповідає мати.

"Один раз подзвонили з Червоного Хреста, що Василь — у Севастополі, що з ним усе добре. І все. Більше не було нічого", — говорить Світлана Стефурак.

Зараз звільнений з полону Василь Стефурак проходить реабілітацію.

Вирушив на фронт після загибелі сина

Батько Василя Стефурака теж воював у складі 10 окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс". Зараз він відновлюється після інсульту.

Степан Стефурака
Батько Василя Стефурака Степан. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

На фронт чоловік вирушив 25 вересня 2015 року після загибелі сина. 19-річний учасник Революції гідності, доброволець "Правого сектору", оборонець Донецького аеропорту Степан Стефурак на позивний 24 загинув у 2014 році на Донеччині внаслідок мінометного обстрілу.

"Біля Донецького аеропорту, там — селище Піски. Вони постійно робили ротацію в тому аеропорту, доставляли боєприпаси, продукти. І під час однієї такої поїздки 22 вересня він загинув", — каже тато полеглого воїна Степан Стефурак.

Полеглий воїн Степан Стефурак
Степан Стефурак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Батьки бережуть нагороди загиблого сина, серед яких — орден "За мужність" III ступеня та "Народний Герой України". Також зберігають його військовий одяг і прапори.

Нині ім'ям загиблого воїна Степана Стефурака названа вулиця в Топорівцях, на якій проживають його батьки.

Вулиця імені Степана Стефурака
Ім'ям загиблого воїна Степана Стефурака названа вулиця в Топорівцях. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Четвертий син Світлани й Степана Стефураків Іван — у Бельгії. Він організовує збори й допомагає підрозділам батька і брата.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок