"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі

Ексклюзивно
"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Галина Сергєєва. Фото з особистого архіву

Громадяни Фінляндії дуже добре ставляться до українців, зокрема українських біженців, які після початку повномасштабної війни знайшли прихисток в їхній країні. На вулицях Гельсінкі можна почути "Слава Україні!". Такими спостереженнями з Суспільним поділилася журналістка з Дніпра Галина Сергєєва. Жінка вже п'ять років мешкає у Фінляндії, працює у фінській державній телерадіокомпанії Yle, де готує новини українською мовою, зокрема пише й про війну в Україні.

Як фіни підтримують Україну та українців, як облаштований побут біженців з України у Фінляндії, якими зараз є фінсько-українські та фінсько-російські відносини Галина Сергєєва розповіла Суспільному Дніпро.

Про ставлення жителів Фінляндії до війни в Україні

Фінляндія — одна з тих країн, які, за минулорічними опитуваннями, підтримують Україну найбільше. Наприклад, якщо німців спитати, чи підтримуєте ви Україну, то більшість скаже: "Так, звісно". Так само — і більшість фінів. Але якщо німцям сказати, що це призведе до подорожчання, припустимо, електроенергії чи газу, то підтримка знижується суттєво. Але у фінів вона знижується мінімально, тобто фіни погоджуються на посилення санкцій, навіть якщо це призведе до погіршення їхнього власного економічного становища.

Понад 90% фінів вважають, що війна має закінчитися перемогою України. У них немає подвійних стандартів. Вони дуже в цьому плані категоричні.

Військова допомога Фінляндії Україні

Україна отримала від Фінляндії майже 20 пакетів військової допомоги, сумарно це 4 мільярди євро. Останній пакет був на 100 мільйонів євро. 4 мільярда євро — це 0,7% від фінського ВВП. Для порівняння, наприклад, Німеччина допомагає 0,4% свого ВВП. Тобто для країни, яка має 6 мільйонів населення, Фінляндія робить дуже багато, на мій погляд.

Зараз є кілька військових потужних виробництв, і багато разів фінський міністр оборони заявляв, що Європа не справляється зі своєю обіцянкою надавати Україні достатню кількість артилерійських снарядів, тому Фінляндія почала наприкінці 2023 року власне виробництво. Я думаю, що це добрий знак і це дуже хороша тенденція. Окрім того, Фінляндія регулярно підтримує Україну гуманітарною допомогою.

Про фінсько-російські відносини та мігрантів як "гібридну зброю" Росії

Фіни занепокоєні можливістю розширення війни, вони бачать агресивне ставлення Росії до Фінляндії. Зокрема йдеться про погрози Росії розгорнути в Ленінградській області постійні війська.

Нещодавня гібридна кампанія Росії проти Фінляндії — з мігрантами — також поглибила кризу в стосунках. Кордон Фінляндії й Росії зараз повністю закритий, працюють тільки мінімальні вантажні перевезення. Однак з початку вересня 2023 року більше тисячі мігрантів з третіх країн потрапили до Фінляндії саме з території Росії. Є докази того, що російські чиновники заманювали людей із Сирії, Сомалі, Іраку та Афганістану приїжджати до Росії, через Росію потрапляти до Фінляндії й просити там притулку.

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Фінляндія, кордон. Ілюстративне фото: Getty Images

Законодавство Фінляндії не дозволяє розвертати цих людей назад і казати їм: "Ні". У Росії за потрапляння до Фінляндії платили великі гроші. Вартість "послуги" коливалася в районі 2 тисяч євро.

Самі фіни кажуть, що пам'ятають, як на почату повномасштабної війни до них їхали українці. Це були жінки, діти, пенсіонери, люди, які тримали на руках котів та собак, вони були у відчаї. А ці люди — мігранти, яких Росія використовувала як гібридну зброю, — вони не схожі на людей у відчаї.

Після цього Фінляндія запровадила таке правило: вони пропонують зараз матеріальну компенсацію за повернення додому. Для українців це не працює, бо у Фінляндії українські біженці вони користуються тимчасовим захистом країн Європи, тому можуть їздити в Україну, повертатися, вони вільні в своїх можливостях працювати.

Як пересічні фіни ставляться до росіян

Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена, з молоком матері. Вони всі мають в своїх родинах людей, які постраждали від "Зимової"Радянсько-фінська, або Зимова війна — збройний конфлікт між СРСР і Фінляндією у період від 30 листопада 1939 року до 13 березня 1940 року. завершилася підписанням мирного договору, який зафіксував відторгнення від Фінляндії значної частини її території. війни. Тоді, в "Зимову" війну ледве не кожен чоловік чи хлопчик пішов воювати, багато людей загинули, а ще більше — стали біженцями.

Вони досі вважають наслідки війни окупацією, а території, які дісталися Росії, своїми. Вони знають, що Росія довго колонізувала ці території, що там вже майже немає фінів і ті зародки фінської культури і мови, які залишилися, продовжують знищуватися систематично. Отож цей страх Росії, ця нелюбов до Росії — вкорінені. Але, звісно, у фінів не така гостра стадія, як у нас, українців.

Яке ставлення у фінів до українців

Зараз, якщо кажеш, що ти або твої діти з України — то дуже гарне ставлення. Всі тут вивчили "Слава Україні!". Як тільки ти зустрічаєш когось нового, тобі всі кажуть: "Слава Україні!". Вони добре знають про наші міста, знають імена наших політиків, Залужного, знають Харків, Запоріжжя. Мені розказують люди, що, наприклад, 10 років тому мало хто знав якесь інше місто, окрім Києва, в Україні, і плутали Україну з іншими країнами Східної Європи. Зараз такого немає.

Українських біженців у Фінляндії зараз близько 60 тисяч. Це не така вже й велика цифра. Насправді, коли війна почалася і ми починали робити наші новини українською мовою, то, говорили тоді чиновники міграційної служби, очікували і 80, і 100, і 150 тисяч. Тобто вони були навіть здивовані, що до Фінляндії приїхало так мало українців.

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Президент Володимир Зеленський в Гельсінкі. Фото: Getty Images

Про українських біженців у Фінляндії

Українських біженців у Фінляндії зараз близько 60 тисяч. Це не таке велике число. Коли війна почалася і ми починали робити наші новини українською мовою, то, говорили тоді чиновники міграційної служби, очікували і 80, і 100, і 150 тисяч. Тобто вони були навіть здивовані, що до Фінляндії приїхало так мало українців.

Тут досі надається допомога, і українці досі можуть приїхати до Фінляндії, проте умови не такі, як були на початку повномасштабного вторгнення. Тоді деякі сім'ї отримували навіть окремі квартири. Зараз людина може претендувати на матеріальну допомогу — це в районі 300 євро на людину, трохи менше — на дітей. Крім того — на безкоштовне житло , але зараз складно отримати окрему квартиру, і в основному селять в квартирах комунального типу. Всі — в одній кімнаті: чоловік, жінка, дитина.

Є така ще проблема, і фіни її активно обговорюють: через рік проживання у Фінляндії людина — будь-який мігрант — може обирати муніципалітет проживання і отримати своєрідну "прописку", яка є аналогом української прописки, тобто людина може переселитися в будь-який регіон. Але українці, на диво, не хочуть отримувати цю "прописку" і не хочуть переходити на ці правила, хоча вони тоді би мали більше, припустимо, грошей. З чим це пов'язано? Є багато пояснень. Одне з пояснень — діти обов'язково мають вчитися в фінській школі, а це підходить далеко не всім.

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Галина Сергєєва. Фото з особистого архіву

Як українські біженці поводяться у Фінляндії, якою мовою говорять

З мовою справді складна ситуація. Тому що у Фінляндії дуже багато росіян, тут дуже потужна російська спільнота, Росія запустила своє коріння дуже глибоко, вплив російськомовних організацій дуже великий. Вони намагаються розширити свій вплив на українців.

Часто людьми, які перебувають в гнітючому стані, можна маніпулювати, що вони і роблять. Наприклад, людям кажуть: "Для чого вам україномовний перекладач? Ви ж знаєте російську". Були такі історії, що російськомовні перекладачі неправильно перекладали, були історії, що російськомовні перекладачі шкодили українцям. Була гучна історія минулого року на мітингу. Українці мітингували проти війни, а перекладачка-росіянка всі слова проти Росії і проти війни перекладала як "ми проти Путіна". Це було викривлення змісту.

Є ще купа інших ситуацій, коли вони применшують проблеми українців, висміюють їх, тому ми намагаємося розказати українцям: коли приїжджаєте, коли заповнюєте якісь офіційні анкети, пишіть, що ваша мова — українська. Людина, яка пише, що вона російськомовна, автоматично потрапляє до російськомовних спеціалістів, які живуть в Фінляндії.

Що ж до поведінки, я не чула випадків, щоб українці поводилися у Фінляндії погано, як це бувало в Польщі, — ми не знаємо таких історій.

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Галина Сергєєва. Фото з особистого архіву

Про шкільне навчання українських дітей

Багато дітей-українців, перебуваючи у Фінляндії, продовжують вчитися в українській школі дистанційно. Я поважаю цей патріотизм, але, на мою думку, це негуманно щодо дитини. Дитина все одно має бути серед дітей і навчатися, і мати друзів. І, власне, якщо сім'я уже живе більше року у Фінляндії, то було б непогано вчити фінську мову. Але частині українців, як не дивно, не подобається фінська школа, хоча вона — одна з найкращих в світі. Українці вважають, що мало домашніх завдань, мало уроків, мало навантаження.

"Фіни росіян не люблять, і ця нелюбов — вкорінена". Розповідь про Фінляндію журналістки з Дніпра, яка живе в Гельсінкі
Гельсінкі, ілюстративне фото. Столиця Фінляндії Гельсінкі, 18 листопада 2021 року, ілюстратвине фото: Getty Images

Ставлення до виховання дітей у Фінляндії

Я знаю історії про те, що відбирали дітей в українок, було кілька таких випадків. Ми також про них писали. Річ у тому, що культура виховання в Україні і Фінляндії дуже відрізняється. У Фінляндії дуже суворе законодавство щодо захисту прав дітей, і навіть благополучним з точки зору українського суспільства сім'ям тут може бути незрозуміло, що може бути не так. Наприклад, коли двоє батьків одночасно на вечірці і п'ють алкоголь, це заборонено. Один з батьків має залишатися тверезим, щоб доглядати за дитиною. Так само заборонено залишати маленьких дітей самих.

Була історія, коли українська жінка залишила маленьких дітей на цілий день самих, а сама поїхала десь у магазин. Дітей вилучила соціальна служба, і вона не розуміла, що зробила не так. І ще виявилося, що вона російськомовна. Жінка звернулася до російських адвокатів, які розказали історію російським засобам масової інформації, і це було використано проти України — мовляв, європейські ювенали крадуть дітей.

Про роботу в телерадіокомпанії Фінляндії

Ми робимо україномовні новини про Фінляндію для українців, які перебувають у Фінляндії, а також для тих, кому цікава Фінляндія за межами. Від початку повномасштабної війни у нас була політика — один раз на день стаття про війну в Україні. Але зараз ми від неї потроху стали відмовлятися, бо не можемо конкурувати з українськими медіа.

Ми пишемо загалом про війну, а про Україну — тільки те, що пов'язує Україну і Фінляндію. Наприклад, що Фінляндія стала членом робочої групи з питань вступу України до НАТО або що прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо був присутній в Брюсселі під час вирішення питання про 50 мільярдів євро допомоги Україні. Фінляндія справді брала в цьому активну участь і довго обговорювала, як подолати спротив Угорщини. Це була тема номер один у Фінляндії.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок