У Дніпрі планують перейменувати вулиці Молодогвардійську та Титова. Що кажуть історики та жителі

У Дніпрі планують перейменувати вулиці Молодогвардійську та Титова. Що кажуть історики та жителі

Важливо

У Дніпрі планують перейменувати ще 97 вулиць, серед них — Титова та Молодогвардійську. За словами істориків, обидва топоніми мають радянське коріння. Нові назви – Незалежності та Зимових Походів.

Докладніше про історію нових та старих назв — у матеріалі Суспільного.

У Дніпрі планують перейменувати вулиці Молодогвардійську та Титова. Що кажуть історики та жителі
Таблички зі старими назвами, Дніпро, 29 січня 2024 року. Суспільне Дніпро

Вулиця Титова: чому треба змінити назву та що кажуть місцеві

За словами історикині Аліси Гаркуші, вулицю Титова назвали на честь радянського льотчика-космонавта Германа Титова. Це друга людина, яка полетіла в космос після Юрія Гагаріна. Історикиня розповідає, що до цього вулиця називалась Парковою, але після польоту Титова у 1961 році її одразу перейменували.

"Герман Тітов особливо ніякого значення або заслуг перед нашим містом не мав, щоб називати на його честь таку велику важливу вулицю. І власне така назва є частиною радянської політики", — каже фахівчиня.

Зараз Титова планують перейменувати на вулицю Незалежності.

Суспільне запитало місцевих жителів, як вони ставляться до нової назви.

"Це є важливим саме історично, тому що має бути декомунізація, мають відбуватися ці процеси для того, щоб Україна стала остаточно незалежною", — каже Максим.

"Титов був хороший товариш, космонавт, але перейменують — так перейменують", — говорить Ірина.

"Позитивно ставлюся, скільки б не казали. Питання перейменування завжди буде дискусійним", — сказала Анастасія.

Вулиця Молодогвардійська: що з нею не так та як її перейменують

Також у Дніпрі планують перейменувати вулицю Молодогвардійську. За словами історикині, вона була названа на честь підпільної комсомольської організації, яка діяла у роки другої світової війни на території сучасної Луганської та Ростовської областей.

Каже, що більшість учасників були молоді люди, які чинили опір нацистським окупантам. Розповідає, назва “Молода Гвардія” з’явилася завдяки роману російського письменника Олександра Фадєєва, який і уславив цю організацію.

"Образ героїчних юнаків, які боролися проти нацистських окупантів, звісно, використовували. Наприклад, в так званій "ЛНР" головна молодіжна організація також має назву “Молода гвардія” і відповідно проводяться паралелі", — говорить Аліса Гаркуша.

Молодогвардійську планують перейменувати на вулицю Зимових Походів. За словами історикині, завідувачки відділу національного історичного музею імені Дмитра Яворницького Тетяни Цимлякової, її назвуть на честь національно-визвольних змагань. Каже, у 1919 році відбувся перший зимовий похід військових Української Народної Республіки тилами Червоної армії з метою збереження проголошеної незалежності УНР.

"369 українських вояків, вони потрапили в полон і відмовилися перейти на сторону Червоної армії. І на станції Базар на Житомирщині вони були розстріляні. Такою трагічною сторінкою закінчується Другий Зимовий Похід", — розповіла вона.

Процес дерусифікації та деколонізації в Дніпрі триває. Нові 97 назв вулиць мають підтримати депутати міськради.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок