"Найбільше бійців хвилює невідомість" — захисник Віктор Біщук про демобілізацію

"Найбільше бійців хвилює невідомість" — захисник Віктор Біщук про демобілізацію

"Найбільше бійців хвилює невідомість" — захисник Віктор Біщук про демобілізацію
Віктор Біщук. Фото: Суспільне Львів

На другий день повномасштабного вторгнення, 25 лютого, батько трьох дітей Віктор Біщук пішов у військкомат. Чоловік понад рік служив у силах тероборони і звільнився в квітні 2023 року. Захисник каже, найбільше на передовій демотивує відсутність чітких термінів служби. А тому колишній військовий закликає до ухвалення справедливого закону про мобілізацію.

Більше про це Суспільному розповів ексвійськовий Віктор Біщук. За словами захисника, військові повинні розуміти чіткі терміни служби.

"Найбільше бійців на лінії бойового зіткнення хвилює невідомість. Ти не знаєш, коли тебе звільнять. Це те, що демотивує найбільше. Демобілізація у будь-якому випадку потрібна. Бійці, які уже два роки знаходяться на лінії фронту, дуже часто навіть без можливості виїзду на ротації, повинні точно розуміти, що держава працює над механізмом їхнього повернення з зони бойових дій і заміни", — каже Віктор Біщук.

Чоловік каже, для того, щоб демобілізувати військових після певного терміну служби, необхідно підготувати на їхнє місце нових, а це неможливо зробити відразу.

"Ми розуміємо, що не можна оголяти позиції і просто вивести когось без заміни, без розуміння того, що на їхнє місце стане нова бригада. З іншого боку, ми розуміємо, що для того, аби підготувати повноцінний підрозділ, потрібно як мінімум пів року. Це масштабна мобілізація, набір нових людей, навчання, злагодження і так далі. Це величезний і тривалий процес. Це означає, що якщо цей закон приймуть, то лише через пів року новосформовані підрозділи зможуть замінити їх на лінії бойового зіткнення", — пояснює захисник.

За словами Віктора Біщука, відсутність чітких правил гальмує мобілізацію.

"Коли завтра хлопці і чоловіки на вулицях почнуть отримувати повістки, вони також не будуть знати, що з ними буде, а чи будуть вони мати можливість воювати саме по тій спеціальності, яку оберуть, коли вони звільняться, і це теж не сприяє мобілізації. І військові, і цивільні чекають від законодавців чітких правил, як воно повинно відбуватися. Поки цього немає, це буде негативно відбиватися на психологічному стані захисників і на готовності цивільних йти і заміняти їх на лінії бойового зіткнення. Для того, щоб все це працювало, потрібні чіткі правила гри. Люди повинні знати, на що вони йдуть і коли їх змінять", — додає чоловік.

Наразі закон надає право військовослужбовцям за певних умов звільнятися зі служби, каже адвокат Ярослав Жукровський. Водночас він наголошує на певних розбіжностях у законодавстві.

"Зараз законодавець допустив наступну колізію. Суть колізії: в законі "Про військовий обов’язок і військову службу" передбачений певний перелік підстав для звільнення з військової служби, а в законі "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" не передбачено це. І виходить парадокс: особа пише рапорт, звільняється. І будучи звільненою, вона може бути знову мобілізованою", — говорить адвокат.

За його словами, на сьогодні є декілька законопроєктів, що передбачають зміни щодо мобілізації та звільнення зі служби. Однак жоден з них наразі не ухвалений.

На початок