Третина штрафів менша за хабар. Суспільне дослідило вироки медекспертам за оформлення інвалідності

Третина штрафів менша за хабар. Суспільне дослідило вироки медекспертам за оформлення інвалідності

Ексклюзивно
Третина штрафів менша за хабар. Суспільне дослідило вироки медекспертам за оформлення інвалідності
pixabay

В Єдиному судовому реєстрі судових рішень журналістам Суспільного вдалося знайти 95 вироків за останні сім років, які стосуються корупції у системі медико-соціальної експертизи. 10 вироків досі оскаржуються, а 85 – набули законної сили.

Команда розслідувачів Суспільного шукала вироки за ключовими словами “неправомірна вигода”, “МСЕК” та/або “інвалідність”, охопивши період з 2013 року до серпня 2020-го.

У вироках фігурують не лише працівники медико-соціальних експертних комісій, які встановлюють інвалідність, а й посередники, які не працюють у сфері охорони здоров’я.

Проте найбільше серед засуджених – лікарів медичних закладів: 41 особа. Працівників МСЕКів – 34, з яких 16 – голови комісій.

З 85 вироків – лише три виправдальних і, відповідно, у 82 фігуранти визнані винними.

У 47 випадках, тобто в більшості, фігуранти самі визнавали вину та укладали з прокуратурою угоди про визнання винуватості. Це дало можливість обвинуваченим узгодити покарання – розмір штрафу – та зекономити час, який довелося б витратити на суди.

Лише в одному випадку лікаря засудили до реального строку – позбавлення волі на три роки, і цей вирок не вдалось оскаржити та замінити покарання, скажімо, на штраф.

Читайте також: "Біржа інвалідності". Чому медико-експертні комісії не бояться вимагати гроші та що з цим робити

Близько 20% вироків передбачали умовні строки або звільнення від відповідальності за амністією. У 78% випадків фігуранти відбувалися штрафами, максимальний розмір яких становить 25 500 гривень.

При цьому розміри хабарів у рішеннях сягають 4000 доларів США, а це на сьогодні – понад 100 тис. грн. Дві третіх хабарів фігуранти брали у гривнях, третину – у доларах.

Для прикладу, найбільший хабар, відповідно до досліджених вироків, отримав лікар-травматолог Вінницької міської клінічної лікарні №1 у листопаді 2018 року. 4000 доларів США він взяв за те, щоб “пацієнт безперешкодно пройшов медико-соціальну експертну комісію та одержав позитивний висновок комісії для отримання інвалідності III групи загального захворювання пожиттєво”.

Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості та відбувся штрафом у 17 000 гривень. Тобто штраф виявився меншим за розмір хабаря у шість разів.

На сайті лікарні засуджений досі вказаний у списку лікарів, але додзвонитись у лікарню, аби підтвердити, що лікар досі працює та поспілкуватися з ним, Суспільному не вдалося. Це не єдиний випадок, коли покарання менше за сам хабар. Розмір штрафів виявлявся меншим за розмір хабаря у третині зі згаданих вироків.

Чому українці стають заручниками "біржі інвалідності", яка позбавляє їх можливості гідно отримати гарантоване їм законом, змушує поранених на війні бійців платити хабарі й дозволяє людям, котрі не потребують соціальної допомоги, обдурювати державу і чи карають когось за хабарництво та чи можна змінити цю систему – дивіться у документальному фільмі-розслідуванні журналістів Суспільного "Помилка 83".

На початок