Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана
Укриття для дітей в Центрі соціально-психологічної реабілітації "Щасливе дитинство" у Полонному. Фото: Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області/Facebook

Низку порушень прав дитини виявили співробітники Офісу уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей "Щасливе дитинство" у Полонному Хмельницької області. У закладі, в якому цілодобово перебуває тринадцять дітей, не облаштоване нормальне укриття, місця для навчання, з дітьми не працює психолог.

Про це йдеться у розміщеному на офіційному сайті уповноваженого ВРУ з прав людини звіті моніторингової групи, яка відвідала Центр у січні цього року.

Замість того, щоб забезпечувати безпечні та гідні умови утримання та виховання, зазначають в Офісі омбудсмана, керівництво закладу порушувало права дитини.

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс о мбудсмана
Їдальня в Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей "Щасливе дитинство" у Полонному. Січень, 2024 рік. Фото: Офіс Омбудсмана/Facebook

Порушення, які, за повідомленням Офісу омбудсмана, були виявлені у Центрі соціально-психологічної реабілітації "Щасливе дитинство":

  • У Центрі не створені умови для навчання. Діти шкільного віку вчаться онлайн в одній кімнаті, вони одночасно підключені до різних предметів і заважають одне одному. При цьому вони знаходяться у цій кімнаті без нагляду дорослих, відтак замість навчання вони займаються цікавішими для себе справами.
  • Як укриття використовується підвальне приміщення, зовсім не адаптоване для перебування там дітей у випадку повітряної загрози. Під час перебування в укритті, діти змушені дихати пліснявою, якою покриті всі стіни, і харчуватися продуктами, які там зберігаються з гнилими овочами.
  • В ізоляторі, який зазвичай слугує приміщенням для перебування хворих дітей, проживають сторонні особи — будівельники.
  • З дітьми не працює психолог, якого моніторингова група не виявила на робочому місці, відповідний наказ про це також відсутній.
Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей - Офіс Омбудсмана
Ізолятор для хворих дітей в "Щасливому дитинстві", в якому зараз живуть будівельники. Січень, 2024 рік. Фото: Офіс Омбудсмана/Facebook

В Офісі уповноваженого ВРУ з прав людини також зазначають, що влітку 2023 року представник Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Хмельницькій області Оксана Кізаєва вже відвідувала цей заклад і вказувала на недоліки у його роботі.

"Тоді нашою моніторинговою групою були виявлені численні порушення права дітей на охорону здоров’я та медичну допомогу, на достатній життєвий рівень, безпеку та здійснення соціального захисту. У Центрі, як виявилося, був випадок, коли четверо дітей одночасно нанесли собі порізи гострим предметом. Лікар-педіатр, яка працює у закладі, направила їх на огляд та консультацію дитячого психіатра, але її рекомендація так і не була виконана. Як і не було повторно оглянуто дитину після стаціонарного лікування лікарем-неврологом. Цих лікарів у Полонному, де знаходиться заклад, немає, а везти дітей в обласний центр адміністрація закладу не спромоглася", — розповіла Суспільне Хмельницький про свій візит до закладу улітку Оксана Кізаєва.

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана
Одна із дитячих спалень в Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей "Щасливе дитинство". Серпень, 2023 рік. Фото: Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області/Facebook

Умови проживання дітей у Центрі теж не найкращі, зазначає вона, — у деяких спальнях стоять двоярусні металеві ліжка, шаф для одягу та тумбочок для усіх дітей не вистачає. На ліжках дітей дошкільного віку на момент візиту, каже Кізаєва, була підстелена звичайна целофанова клейонка замість медичної. У душових та туалетах поламані душові лійки, дверні замки, полички та гачки для одягу, на унітазах не було накладок.

"Але найбільше нас тоді вразило укриття, якщо його так можна було назвати, бо це просто підвальне приміщення, в якому зберігаються і овочі, і якесь сміття. Там було брудно, смерділо, стіни покриті цвіллю, аптечка відсутня, а так званий туалет просто відгороджений ширмою у тій же кімнаті. Тобто, за затяжної повітряної тривоги, а тим паче нічної, перебувати там дітям, особливо маленьким – жахливо. Тим паче, що й вентиляції там не було", — говорить Оксана Кізаєва.

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана
Кімната для навчання дітей в Центрі "Щасливе дитинство" у Полонному - з впритул поставленими партами, поламаними стільцями та без жодного комп'ютера. Серпень, 2023 рік. Фото: Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області/Facebook

За її словами, тоді вона вказувала керівництву закладу і на те, що дітям у них не створені умови для навчання та виконання домашніх завдань — одна кімната з недостатньою кількістю парт та поламаними стільцями, на відсутність у достатній кількості комп'ютерів чи планшетів. Керівництво закладу звернуло нашу увагу тоді лише на дах, який протікав, каже Кізаєва, попросило посприяти у вирішенні питання ремонту покрівлі.

За пів року, які минули від попереднього візиту, зазначає представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Хмельницькій області, у "Щасливому дитинстві" мало що, як виявилося, змінилося, хіба що за кошти Хмельницької ОВА був відремонтований дах.

"Щодо вентиляції в укритті, то керівництво закладу, ймовірно, вважає, що ця проблема вирішена — "вентиляцією" тепер дітям слугує пробита дірка у стіні. Тож температурний режим у приміщенні зараз відповідає вуличному", — каже Оксана Кізаєва.

Нещасливе дитинство в "Щасливому дитинстві": в дитячому закладі на Хмельниччині порушують права дітей — Офіс Омбудсмана
Вхід до підвалу, у якому керівництво Центру соціально-психологічної реабілітації дітей "Щасливе дитинство" облаштувало укриття для дітей. Серпень, 2023 рік. Фото: Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області/Facebook

Вона зазначає, що заклад створений для соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, позбавлених батьківського піклування та тих, хто з різних причин не виховується у сім’ї. Тож, зважаючи на вразливе становище дітей, співробітники Центру мали б забезпечити їм щасливе дитинство, але дитинство у "Щасливому дитинстві", каже Кізаєва, якесь виходить не дуже щасливе.

За інформацією Офісу уповноваженого Верховної ради України з прав людини, після повторного візиту до Центру соціально-психологічної реабілітації "Щасливе дитинство" у Полонному, готуються відповідні акти реагування.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок