"Було духовне піднесення, і звідти не хотілося їхати". Спогади дніпрянина, учасника першого "живого ланцюга"

"Було духовне піднесення, і звідти не хотілося їхати". Спогади дніпрянина, учасника першого "живого ланцюга"

Ексклюзивно

У січні 1990-го року до 71-річчя злуки УНР та ЗУНР в Україні провели першу акцію "Живий ланцюг". За різними підрахунками, до неї долучилися від 400 тисяч до 3 мільйонів людей. Вони утворили ланцюг від Івано-Франківська до Києва. Суспільне записало спогади одного з учасників тих подій.

77-річий Анатолій Кривошия з Дніпра — один з учасників тієї акції. В 1990-му році він разом з іншими членами "Народного руху" поїхав на акцію до Києва.

"Було духовне піднесення, і звідти не хотілося їхати". Спогади дніпрянина, учасника першого "живого ланцюга єдності"
Ланцюг єдності, 1990-ий рік, архівне фото. Суспільне Полтава

Каже: знайшли кілька українських прапорів та намалювали плакат. Стояли, розповідає Анатолій, на трасі з Києва до Житомира.

"Ланцюжок був від Львова та до Києва суцільний. Наша делегації туди приїхала поїздом. Далі нашу делегацію вивезли поїздом на Житомирську трасу. Плакати малювали. В нас був плакат "Січеславщина — центр України". Плакатів було всяких саморобних. Прапорів тоді хлопці із заходу України багато привезли, а в нас тугенько було, але були й в нас. В нас було три прапори. Два прапори нам привезли з Києва, а інший — пошили самі. Ото там і взяли. Це зараз йди та бери скільки хочеш, а тоді не було. Ще й переслідували. КДБ тоді працювало з усієї сили ще", — каже він.

"Було духовне піднесення, і звідти не хотілося їхати". Спогади дніпрянина, учасника першого "живого ланцюга єдності"
Учасник акції "ланцюг єдності" Анатолій Кривошия. Фото: Суспільне Дніпро

Як згадує чоловік, тоді долучилися жителі різних регіонів України, а також приїхали навіть люди з Кубані.

"Взагалі ця траса з Києва до Житомира — то там були східні регіони. Харків’яни, з Запоріжжя були, кримчаки були недалеко від нас. З великих обласних центрів, з усіх були. Житомиряни, — вони потім під’їжджали до нас на бусику, привозили нам підживитися. Були ще, нам повідомили, з Кубані були хлопці. Вони під самим Києвом стояли. Невеличка делегація, десь чоловік 10, мабуть, їх було. В козацькому одязі, кубанському... Духовне піднесення було величезне. Ото такий і настрій. Звідти не хотілося їхати", — говорить він.

Що відомо про День соборності України

  • День соборності України відзначається 22 січня. Цього дня у 1919 році на Софійській площі у Києві був проголошений Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
  • День Соборності дістав офіційний статус свята лише у 1999 році. З приходом різних партій та президентів до влади вже за часів незалежності України його то скасовували, то знову повертали.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок