Кулеба закликав міністрів країн-членів ЄС надати Україні більше зброї та конфіскувати заморожені активи Росії

Кулеба закликав міністрів країн-членів ЄС надати Україні більше зброї та конфіскувати заморожені активи Росії

Дмитро Кулеба
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Фото: AP

Очільник МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна розраховує на швидкі кроки вже у першій половині 2024 року задля практичного відкриття переговорів про вступ до ЄС, зокрема схвалення переговорної рамки та проведення першої міжурядової конференції. Він також закликав Євросоюз збільшити постачання зброї, затвердити довгострокову програму підтримки, конфіскувати активи РФ і перервати постачання до Росії "критичних компонентів".

Про це Дмитро Кулеба сказав під час виступу на першій у цьому році Раді міністрів закордонних справ ЄС, яка відбулась сьогодні, 22 січня.

Зокрема Кулеба звернув увагу міністрів країн ЄС на ескалацію повітряного терору з боку Росії та закликав їх збільшити та прискорити військову підтримку України.

"Зміцнення ППО залишається пріоритетом. Patriot, NASAMS, IRIS-T та SAMP-T — це абревіатури, які рятують цілі міста та тисячі людських життів. Закликаю також прискорити постачання артилерійських снарядів, дронів усіх типів і далекобійних ракет із радіусом у дії у понад 300 кілометрів. Чим більше снарядів, тим менші втрати. Чим більший радіус, тим коротшою буде війна", — сказав глава українського МЗС.

Кулеба також нагадав про потребу створення спільного простору європейських оборонних індустрій та європейського оборонного хабу в Україні. Він також привітав історичне рішення про початок переговорів про вступ України до ЄС і закликав якнайшвидше рухатися до їх практичного старту. Міністр поінформував колег щодо прогресу в імплементації всіх чотирьох законодавчих кроків, визначених Єврокомісією, що має стати основою для затвердження переговорної рамки.

"Ми маємо зберігати темп, проводячи скринінг законодавства та готуючи переговорну рамку. Ми розраховуємо, що вона буде затверджена якомога швидше, одразу ж після оцінки Єврокомісією у найближчі місяці впровадження Україною чотирьох кроків, що дозволить нам провести першу міжурядову конференцію вже у першій половині цього року", — підкреслив Кулеба.

Окремо міністр наголосив на важливості схвалення 1 лютого цього року Європейською радою програми довгострокового фінансування України у розмірі 50 мільярдів євро.

"Це фінансування важливе для фінансової стабільності, функціонування державних інституцій та економіки України на тлі російської агресії. Його схвалення буде найкращою інвестицією в безпеку Європи", — наголосив він.

Кулеба також зауважив, що Росія досі має змогу отримувати деякі технології та обладнання, включно з чіпами та мікросхемами, які використовує для виробництва зброї.

"Необхідна заборона на постачання товарів подвійного призначення та низки цивільних товарів, які Росія використовує для виробництва зброї. Ваші країни мають одні з найкращих фінансових розвідок світу, які здатні виявити та заблокувати відповідні бізнес-схеми", — сказав міністр.

Він висловив сподівання щодо швидкого затвердження наступного пакета санкцій проти Росії, а також успішного проведення роботи із пошуку механізмів використання заморожених активів Росії для відновлення України.

"Всі заблоковані російські активи мають бути використані для компенсації наслідків російської агресії, оборони та відновлення України. Шляхи втілення цього рішення можуть та мають бути знайдені ЄС спільно з "Групою семи" (G7). Для цього є всі міжнародно-правові підстави. Росія визнана агресором у низці резолюцій Генасамблеї ООН, а отже несе відповідальність за компенсацію завданої шкоди. Немає більш справедливого рішення, ніж зробити це із використанням заморожених російських активів", — сказав Кулеба.

Напередодні глава європейської дипломатії Жозеп Боррель, перед початком Ради міністрів ЄС, заявив, що зусилля ЄС з врегулювання конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС на Близькому Сході не завадять Європі продовжувати потужну допомогу для України. За його словами, приводів непокоїтися — немає.

Як повідомляла раніше газета The Wall Street Journal в Європейському Союзі почнуть працювати над новим планом надання десятків мільярдів доларів військової допомоги Україні, намагаючись оновити критично важливу програму допомоги, оскільки є країни, які блокують допомогу у 50 мільярдів євро.

Що відомо про 50 мільярдів євро від ЄС для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня 2023 року Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

30 листопада 2023 року європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган розповів, що ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на 50 мільярдів євро.

Раніше Euractiv з посиланням на джерела писало, що Європейський союз пообіцяв виділити Україні 50 мільярдів євро фінансової допомоги, незалежно від того, якими будуть остаточні умови, не пізніше березня 2024 року.

На початок