Обличчя кримського спротиву та політв’язнів. Історія загиблого військового з Криму Геннадія Афанасьєва

Обличчя кримського спротиву та політв’язнів. Історія загиблого військового з Криму Геннадія Афанасьєва

Ексклюзивно

Загиблий український військовий з Криму, колишній політв'язень Геннадій Афанасьєв, якому просять присудити почесне звання Героя України та який створив програму реінтеграції ветеранів АТО за власний рахунок, є обличчям кримського спротиву та політв’язнів, яких досі утримують в російських в'язницях.

Дружина, мати та голова "Об'єднання родичів політв'язнів Кремля" розповіли Суспільному Крим історію 32-річного кримського бійця, який загинув 18 грудня 2022 року на Луганщині під Білогорівкою, захищаючи Україну.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Він завжди замовляв шеврони і собі, і хлопцям, і на подарунок. В нього завжди була купа шевронів, які вони просто так дітям роздавали", — пригадує дружина загиблого Людмила Афанасьєва.

Він був кримським політв’язнем, якого росіяни позбавили волі у 2014 році та незаконно звинуватили у "тероризмі". У червні 2016-го Росія обміняла його та ще одного ув’язненого Юрія Солошенка. Геннадій почав займатися адвокацією звільнення політичних бранців, будучи спецпредставником Міністерства закордонних справ України. З початку повномасштабного вторгнення добровольцем пішов захищати Україну в складі 130 батальйону ТРО, але у грудні 2022-го загинув під Білогорівкою.

За словами дружини, він був надійним чоловіком. Найбільшою мрією Афанасьєва була батьківщина.

“Як чоловік, він був дуже люблячий, був дуже ніжний. І той Геннадій, який, наприклад, був в інтернеті і той, який був на дипломатичних місіях, і той, який був вдома — звісно, це дві різні людини. Того, що він був вдома не суворий, він був дома не надто прямолінійний, він завжди був дуже лагідний і обережний, як до мене, так і до дитини", — зазначила Людмила.

Дружина Геннадія Афанасьєва Людмила та його донька Квітослава
Дружина Геннадія Афанасьєва Людмила та його донька Квітослава. Фото: Суспільне Крим

Вона додала, що через війну донька Квітослава рідко бачила тата і сумує за ним. Вона досі не розуміє, де він.

“Вона мене запитує: "А тато мене любить?". Я кажу: "Звісно, тато тебе любить. І, звісно, тато завжди є поруч із тобою, коли ти його кличеш, коли ти хочеш, щоб він був поруч із тобою". Я передчуваю, що питання "а де тато?", воно вже дуже-дуже близько", — розповіла дружина кримського воїна.

Мати політв'язня Ольга Афанасьєва зазначила, що у Криму і до окупації бракувало української присутності, але Геннадій вчився в єдиному у своїй школі українському класі та мріяв показати бабусі вільний від російського впливу півострів. Після окупації півострова удвох із сином стали волонтерами.

"Я допомагала йому активно. Я боялась, що те, що сталось, може статися. Але коли ми збирали гроші і варили їжу і передавали в заблоковані українські частини, я не могла не допомагати. Я жінка, я мала приготувати, спакувати... Але я його застерігала, що таке може бути", — зазначила Ольга.

Сам Афанасьєв в одному зі своїх інтерв'ю наголошував, що зрозуміти, що він громадянин країни, який має змогу на щось впливати у своїй державі, стало для чоловіка визначним в його житті.

Зліва направо: бабуся, матір Геннадія Афанасьєва та правозахисниця Людмила Янкіна
Зліва направо: бабуся, матір Геннадія Афанасьєва та правозахисниця Людмила Янкіна. Фото: Суспільне Крим

Тоді, після звільнення з полону, окрім правозахисної діяльності та допомоги родинам політв’язнів, він безкоштовно давав уроки у сфері IT, каже голова "Об'єднання родичів політв'язнів Кремля" Ігор Котелянець.

“Він створив програму реінтеграції ветеранів АТО за власний рахунок. І власним коштом і власним часом безкоштовно приділяв цьому увагу. Я знаю, що більше 200 ветеранів АТО пройшли програму і отримали професію безкоштовно, яка їм допомогла повернутися до цивільного життя і заробляти хороші гроші", — розповів правозахисник.

У день політв’язня, 12 січня, українські правозахисники та волонтери розмістили петицію на сайті президента України щодо присвоєння Афанасьєву звання Героя України. За їхніми словами, Герої України — всі, хто зараз боронять державу, але Афанасьєв є обличчям кримського спротиву та політв’язнів, яких досі утримують в російських в'язницях.

"Мені здається, що це абсолютно логічно, для нас для всіх він є героєм, просто логічно щоб зараз це стало ще й офіційно... Ми сподіваємось, що до річниці анексії Криму ми зберемо 25 тисяч підписів, щоби петиція пішла на підпис до президента", — керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна.

Петицію вже підписали понад три тисячі українців з 25 тисяч потрібних. Зробити це можна до початку квітня. Присвоєння Афанасьєву звання Героя України, на думку правозахисників, триматиме тему Криму та звільнення політв’язнів на порядку денному країни.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок