Як зміниться розмір пенсії у 2021-му та на які суми можна розраховувати. Пояснює міністерка

Як зміниться розмір пенсії у 2021-му та на які суми можна розраховувати. Пояснює міністерка

Ексклюзивно
Як зміниться розмір пенсії у 2021-му та на які суми можна розраховувати. Пояснює міністерка
Ілюстративне фото, Unsplash

Станом на початок 2020 року лише 25% українців офіційно працевлаштовані та сплачують внески до пенсійного фонду, натомість пенсії з цього фонду отримують 27% населення. Згідно з календарем пенсій, її підвищення почнеться з січня 2021 року.

Про те, як будуть змінюватися розміри пенсій для українців наступного року, як держава планує виправляти дисбаланс з надходженнями до пенсійного фонду та видатками і на яку пенсію можуть розраховувати ті, кому сьогодні 35-45 років, в ефірі Українського радіо розповіла міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Підвищення пенсії у 2021 році

Як розповіла Лазебна, нині усі пенсії виплачують із заробітної плати. Цьогоріч вона становить 9200 гривень, а наступного року, за словами міністерки, її збільшать до 10 125 гривень. Внесок, який платиться, становить 18,5% від цієї зарплати. У середньому кожний працівник платить для утримання пенсіонера 1800 гривень.

"Але ми не платимо таку пенсію, ми платимо більше. Для пенсіонерів, у яких є великий стаж, ми платимо 2100 гривень з травня. Тут свою роль відіграє Державний бюджет України, який дотує пенсії. У нас є 13 млн людей, що працюють, які платять внески до Пенсійного фонду, та 11,3 млн пенсіонерів", — додала вона.

За словами Лазебної, Міністерство соціальної політики розробило календар підвищення пенсій на 2021 рік, відповідно до якого з січня мінімальна пенсія підвищиться з 2100 до 2400 гривень. У березні, каже міністерка, має відбутись індексація, параметри якої будуть визначені в лютому, оскільки індекс, на який збільшиться пенсія, рахується як 50% зростання за попередній рік заробітної плати в країні та інфляція.

"У квітні буде автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, що працюють. У липні буде виконуватися програма президента про підвищення пенсій пенсіонерам, які мають 75 років, та стаж 20 років для жінки і 25 — для чоловіка. У них пенсія буде збільшена на 400 гривень кожному. Мільйон пенсіонерів підпаде під гарантовану доплату до пенсії. Там уже не буде людей, в кого пенсія становитиме менше 2500 гривень", — наголосила Лазебна.

Тим часом Мінсоцполітики оприлюднило інформаційний календар підвищень пенсій, які відбудуться наступного року. Згідно з ним, підвищення буде відбуватися у 5 етапів для різних категорій.

"У осіб, старших за 65 років, які мають страховий стаж 30 років (жінки) та 35 років (чоловіки), мінімальна пенсійна виплата протягом 2021 року зросте на 500 гривень, і вони будуть отримувати не менше 2600 гривень", — йдеться в повідомленні відомства.

У календарі відображені дати індексації пенсій та перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам.

Календар
Календар. Мінсоцполітики

Календар
Календар. Мінсоцполітики

Перспективи пенсійного забезпечення для людей, яким зараз 35-45 років

Міністерка соціальної політики зазначила, що якщо в державі нічого не зміниться і буде тільки солідарний рівень пенсійного забезпечення, то навіть з великою офіційною зарплатнею сплачуючи з неї внески та отримавши певний стаж, який необхідний для пенсії, люди отримають 20-30% від зарплати перед пенсією. Також якщо заробітна плата складає 10 тисяч, то пенсія — 3 тисячі гривень.

Міністерство соціальної політики пропонує збалансувати солідарну систему накопичувальним рівнем.

"Накопичувальний рівень — це коли в тебе є свій власний накопичувальний рахунок, на який ти і твій роботодавець щомісяця сплачуєте внески. Ми підрахували, наприклад, по два внески в перший рік — 2% з моєї зарплати і 2% заплатить за мене мій роботодавець. Я в щоденному режимі бачу ці кошти, які мають працювати як довгий інвестиційний ресурс, я можу ними управляти та переходити з однієї фінансової установи в іншу, і коли вже прийде пенсійний вік, то пенсія в мене буде складатися з двох частин: із солідарної частини та накопичувальної", — пояснила Лазебна.

Утім, вона додала, що питання полягає в тому, чи створить держава систему захисту і контролю коштів людей.

"Якщо накопичувальна система не створиться, то залишиться тільки солідарний рівень. Демографія погана, оскільки людей, які будуть виходити на пенсію, буде більше, а людей, які мають забезпечувати їм пенсію — все менше. Також є песимістичні тренди, якою буде ця пенсія, якщо не буде підтримки балансу власних накопичень людей", — підсумувала міністерка.

На початок