У Рівному – "медичний протест": під ОДА вимагають ліків для дітей

У Рівному – "медичний протест": під ОДА вимагають ліків для дітей

У Рівному – "медичний протест": під ОДА вимагають ліків для дітей
Суспільне Рівне

У Рівному 25 вересня з о пів на десяту ранку під стінами будівлі обласних адміністрації та ради стартувала акція протесту "Зірвані закупівлі МОЗу вбивають дітей". Вона стосується нестачі ліків для онкохворих дітей.

Хто й за що

Подію анонсували напередодні учасники Наглядової ради обласної дитячої лікарні, представники громадськості та благодійних організацій Рівного, які опікуються тяжкохворими дітьми. На подію закликали прийти усіх небайдужих.

У Рівному – медичний протест: під ОДА вимагають забезпечення ліками
Суспільне Рівне

Вимогу протестувальники ставлять до уряду – покарати винних за зірвані державні тендери на закупівлю ліків і негайно знайти спосіб провести закупівлю медпрепаратів для важкохворих дітей, а також для хворих на ВІЛ/СНІД та туберкульоз.

Звернення до влади підписали місцеві журналісти, активісти, волонтери, політики.

Чому це актуально

Станом на 18 вересня у Рівненській обласній дитячій лікарні були відсутні основні препарати хіміотерапії для лікування дітей, що мають різні види гострого лейкозу. Препаратів хіміотерапії для лікування деяких інших видів раку залишилось орієнтовно на два-три місяці.

У Рівному – медичний протест: під ОДА вимагають забезпечення ліками
Суспільне Рівне

"Ситуація з лікуванням дітей, хворих на рак та інші тяжкі захворювання, викликає почуття обурення і сорому. Станом на середину вересня 2020 року Міністерство охорони здоров`я так і не провело закупівлю ліків для важко хворих дітей. По жодній з 10 програм, жодної централізованої поставки ліків по потребі за 2020 рік не було здійснено. Відсутність необхідних ліків призведе до смертей серед пацієнтів, яких можна врятувати. Блокування держзакупівель – неприпустимо і злочинно!"", – йдеться у спільній заяві організаторів.

Волонтери додали, що така ситуація з забезпеченням медикаментами важкохворих дітей по централізованим поставкам склалась у всіх областях України.

Рівненщина – як приклад

"Протягом перших місяців року надходили ліки за попередні роки і тому такої критичної ситуації в лікарні не було. Також надходили ліки за кошти обласного бюджету, майже 3 мільйони гривень було профінансовано медикаменти. Це все надходило і дітей було чим лікувати. Зараз ситуація просто критична", – каже голова правління БФ "Скарбниця Надії" Мар'яна Рева.

"Деякі батьки настільки в шоковому стані знаходяться, що навіть не можуть усвідомити, що це вже наступило", – додає голова правління БФ "Серце дітям України" Марина Кузмічова.

У МОЗ уже реагували

23 вересня Суспільне у прямому ефірі програми "Сьогодні. Головне" вийшло на зв'язок із заступницею міністра охорони здоров'я Світланою Шаталовою.

"Абсолютно погоджуюсь із тезою про прогнозованість і відсутність моніторингу, який за цими ліками мав здійснювати керівник структурного підрозділу ОДА. Я вже мала розмову з губернатором. Завтра викликала цього керівника структурного підрозділу. З моєї точки зору – спущено "на самотьок", навіть в минулому році, планування цих закупівель", – каже урядовиця.

Світлана Шаталова зазначила, що з цього приводу проведуть детальне розслідування і проведуть перерозподіл ліків. 24 вересня, як повідомляли Суспільному в ОДА, до Києва їздив керівник медицини області Олег Вівсянник.

У Рівному – "медичний протест": під ОДА вимагають ліків для дітей
на фото справа – очільник медицини області Олег Вівсянник, перший заступник голови ОДА Сергій Подолін, він же куратор медицини, а також очільник обласної дитячої лікарні Віталій Бойко. Суспільне Рівне

"Ми дуже розумієм резонанс людей. Думаю, особисто голова ОДА проінформує МОЗ. Дійсно, ситуація системна і таке в інших областях. Кінцева відповідь буде після того, як ми зрозумієм позицію міністерства", – сказав присутнім перший заступник голови обласної адміністрації Сергій Подолін.

Згодом в Рівненській ОДА повідомили, що вони надішлють в МОЗ пропозиції перерозподілу ліків для тяжкохворих дітей:

"Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА проводить аналіз лікарських засобів, після чого подасть заявку в МОЗ для оперативного реагування і вирішення питання перерозподілу поставок препаратів.

Міністерством дано доручення вивчити питання залишків препаратів, зокрема для лікування тяжкохворих дітей.

Цього року управління охорони здоров’я подавало заявки щодо лікарських засобів. Для детального вивчення ситуації створена Комісія. Разом з головним лікарем обласної дитячої лікарні, представниками громадськості, які входять до наглядової ради при Рівненській обласної дитячої лікарні, управління проведе ґрунтовний аналіз щодо потреби лікарських засобів.

В області діє Програма "Діти Рівненщини", через яку частково фінансується лікування дітей із вродженими і спадковими, орфанними захворюваннями та онкогематологічною патологією. Водночас, проблема нестачі ліків є і керівництво ОДА доповість МОЗ щодо ситуації на даний час, підготувавши звернення до центральних органів виконавчої влади."

Автори: Валентина Гордич, Іван Марчук

На початок