Карпати засмічують не лише туристи, а й місцеві жителі

Карпати засмічують не лише туристи, а й місцеві жителі

Марафон
Карпати засмічують не лише туристи, а й місцеві жителі

Більшість людей, які живуть у сільській місцевості Верховинщини, не мають куди подіти сміття. Про це Суспільному Карпати розповіла волонтерка, ініціаторка екопроєкту "Верховина сортує сміття" Яніна Лучейко.

"Сміття у Карпатах багато. Але смітять не лише туристи. Вони приїжджають, і можуть залишати сміття. Проблема забруднення карпатських лісів у тому, що сміття нема куди викидати, - каже Лучейко. – У Верховинському районі лише селище Верховина має контейнери для сміття. У селах контейнерів немає. Є такі домовленості, що люди повинні тримати відходи біля хати, і потім раз на пів року в село приїжджає машина і забирає сміття. Відповідно сміття опиняється там, де ми його бачимо - накопичується навколо в горах. І коли власники садиб, туристичних закладів залишаються сам на сам зі сміттям після туристів, тоді виникає велика проблема".

Волонтерка каже, що ще два роки тому у самій Верховині теж не було куди подіти сміття. Невеликі контейнери стояли тільки в громадських місцях, наприклад, біля школи. Тому у Верховині було багато стихійних сміттєзвалищ, бо люди не мали куди подіти відходи.

"Два роки тому ми почали стукати у двері Верховинської селищної ради з проханням, що ми хочемо цивілізовано поводитися зі сміттям, нам потрібні контейнери, а не шукати місця в лісі. Селищна рада виконала свої повноваження, і у Верховині з’явилися контейнери для сортування сміття. Тому те, що стосується сміття і сміттєзвалищ в лісах, - це не провина туристів, не провина місцевих жителів. А от те, що місцеві сільські ради не ставлять контейнери, куди жителі сіл і гості можуть цивілізовано викинути сміття, – це є проблема. Ми маємо стукати, насамперед, до сільських, селищних і районних рад. Тому що це їхні прямі повноваження. Це те, за що вони вже отримують зарплатню. Багато місцевих жителів не знають цього або не хочуть сваритися, витрачати свій час. Але якщо ми не будемо це робити, то ніхто нам не створить умови", - пояснює Яніна Лучейко.

Вона каже, що не можна бути байдужими до того, що ліси засмічені, тому разом з іншими волонтерами організовує акції з прибирання: "Ми хочемо шукати рішення цієї проблеми - такі, як сортування сміття, відмова від поліетилену. Тому час від часу робимо акції з прибирання і таким чином знаходимо однодумців. І така спільнота небайдужих людей з кожним роком більшає. І це дуже класно, бо це запит наших громад до влади на всіх рівнях. Однак, на мою думку, волонтери взагалі не повинні займатися цим. Прибиранням лісів повинна займатися місцева влада щодня. Для цього потрібно поставити контейнери або організувати збір по вулицях. На це завжди можна знайти гроші, бо є обласні екологічні фонди, які чекають запитів від сільських рад".

За словами екоактивістки, щоб вирішити проблему зі сміттям у Карпатах, потрібно зробити три кроки.

Перший - створити людям умови, щоб було куди віднести і цивілізовано викинути сміття. Другий - у дошкільній та шкільній освіті ввести програму, яка буде навчати дітей, як сміття впливає на наше здоров’я. І третій - всеукраїнська інформаційна кампанія.

"Якби з такою ж інтенсивністю і вмотивованістю, як з’являється у нас політична реклама, була б соціальна реклама про сміття, я впевнена, що за декілька років українці самі б змінили ситуацію", - переконана Лучейко.

Читайте також

Авторка: Ірина Копистинська

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди