В окупованому Криму зростає рух спротиву: підсумки за 2023 рік від партизанів

В окупованому Криму зростає рух спротиву: підсумки за 2023 рік від партизанів

Активісти "Жовтої стрічки" в окупованому Криму
Активісти "Жовтої стрічки" в окупованому Криму. Фото: Telegram/Жовта стрічка

З початку повномасштабного вторгнення рух спротиву на окупованих територіях значно збільшився. Один з рухів спротиву навіть створив особливу газету для жителів ТОТ, зокрема Криму, де розповідають про те, що ж насправді відбувається в Україні.

У коментарі для Суспільне Крим представники українського підпілля поділилися результатами своєї роботи за 2023 рік та розповіли про плани на майбутнє, до яких вже варто готуватися росіянам на окупованих територіях.

За даними постійної представниці президента України в АРК Таміли Ташевої, наразі на ТОТ, зокрема у Криму, діють такі рухи спротиву:

 • Підпільна організація "Атеш" ("вогонь" кримськотатарською) — виникла на Кримському півострові влітку 2022 року, наразі налічує 1 800 агентів;
 • Ненасильницький рух спротиву "Жовта стрічка" — виник 27 квітня 2022 року на великому протесті проти окупації Херсона, наразі налічує понад 6 тисяч активних учасників;
 • Жіночий партизанський рух "Зла Мавка" — виник у лютому 2023 року в Мелітополі й обʼєднав хоробрих дівчат з усіх ТОТ. Найбільше учасниць наразі перебуває саме в окупованому Криму. Нині налічує понад 500 активних учасниць;
 • Рух громадянського спротиву в окупованому Криму "Кримські бойові чайки" (КБЧ), який теж прагне скорішої деокупації півострова — виник у вересні 2022 року.

"Хочу сказати, що не лише об'єднані рухи чинять цей спротив. Здебільшого — це звичайні люди, українські громадяни, може й російські громадяни, які в певних формах чинять цей спротив. Крим — це велика військова база, з великою кількістю ФСБ й правоохоронних органів, а тому це невеликі демонстрації. Як це виглядає: це підняття українського прапору, це вилити жовто-блакитну фарбу на окупаційну адміністрацію, як це зробив Богдан Зіза, це Саша Тарапон, який розповсюджував антивоєнні листівки, це Андрій Білозеров, який поставив пісню "Bayraktar" в аудиторії. Переважно, це адміністративні арешти 10-15 діб, або великі достатньо штрафи. Сукупна сума штрафів вже понад 15 мільйонів рублів для всіх цих осіб", — зауважила Ташева під час підсумкової пресконференції Представництва та Офісу Кримської Платформи.

"Жовта стрічка"

Координатор "Жовтої стрічки" Іван розповів Суспільне Крим, що 2023 року у Криму партизанам вдалося налагодити стабільний пошив українських прапорів й протягом року жителі півострова частіше помічало їх в публічних місцях та на вершинах кримських гір.

"Ми бачили, що спротив не обмежувався лише стрічками. Зокрема, ми закуповували гучномовці, ховали їх в публічних місцях, запускали патріотичний аудіозаписи і це показує, що саме патріотичні настрої населення в окупації — вони зростають. Все більше людей готуються до звільнення й вірять в це", — сказав Іван.

За його словами, "Жовта стрічка" збільшила власну кількість на окупованих територіях приблизно на 3 тисячі людей, з них у Криму — понад тисячу.

"Жовта Стрічка" у Криму
"Жовта Стрічка" у Криму. Telegram/Жовта Стрічка

"У мережі з'являються нові цікаві моменти, які фіксують інформацію про колаборантів. Ми бачимо, що розростаються місцеві сітки проукраїнських Telegram-каналів. Це демонструє, що ми можемо створювати наш інформаційний вакуум для населення в окупації, щоб демонструвати наші наративи і це дуже круто", — зазначив координатор руху.

У свою чергу, російські спецслужби постійно намагаються знайти адміністратора руху, його учасників. Приїжджають спеціальні комісії з ФСБ з пошуку цих партизанів.

"Ми бачимо, що їх це дратує. 100% десь в Кремлі проговорюються ці плани, що потрібно зупинити ці рухи спротиву, вони заважають створювати цю картинку "русских счастливых земель". А ми демонструємо зворотнє, що населення бореться, що населення хоче звільнитися від російської окупації", — уточнив Іван.

За даними Представництва президента України в АРК, активісти цього руху наприкінці року вилучили та спалили прапор морської військового піхоти російської армії. Патріотичні плакати та жовті стрічки помітили біля захопленої Ради міністрів АРК, на вокзалі та спортмайданчику "КФУ" тощо.

Також на своєму Telegram-каналі вони нагадали про створений чат-бот "Разом" та 30 нових завдань спротиву для вільного вибору кожним користувачем, було покращено інтерфейс, зручність використання та оновлено рекомендації з безпеки.

"Жовта Стрічка" у Криму
"Жовта Стрічка" у Криму. Telegram/Жовта Стрічка

"Зла Мавка"

"За цей рік у нас дуже збільшилася кількість наших активісток. У нас зараз є активістки в усіх окупованих містах і їх кількість росте з кожним днем. На сьогодні більшість активісток саме з Криму і це дуже тішить. У цьому році нас дуже потішило, що до нас доєдналися дівчата з Луганської та Донецької областей. Це було дуже круто. І тепер Мавки є усюди. Я можу це офіційно заявити. Наші дівчата за цей рік зробили багато всього. Ми щодня нагадуємо окупантам, що вони в Україні", — розповіла координаторка жіночого руху спротиву "Зла Мавка" Суспільне Крим.

Наразі налічується понад 500 активних учасниць з усіх окупованих українських територій.

Також у 2023 році рух створив особливу газету для населення окупованих росіянами територій, де розповідають про те, що ж насправді відбувається в Україні.

"Це великий успіх, що вже 14 випусків, день в день, люди отримують на окупованих територіях. Ми тішимося, що час від часу працює наша "Кухня Мавки" та всі інші ініціативи, але в цьому році було багато ідей й кожного разу щось нове, що робить окупантам нерви. Я думаю, що в наступному році буде ще більше, ми не зупинятимемося", — наголосила координаторка "Злих Мавок".

Новорічні листівки від "Злої Мавки"
Новорічні листівки від "Злої Мавки". Фото: Telegram/Зла Мавка

"Кримські бойові чайки"

За даними Представництва президента України в АРК, за 2023 рік "Кримські бойові чайки" оголосили полювання на Наталію Дубовік — колаборантку з Криму, яка допомагала російські армії, спекулювала на дітях, їхніх листах та плела сітки. Нагадали й про іншу колаборантку — Яніну Павленко, яка вихваляється продуктивною роботою на окупаційну адміністрацію Ялти та нещодавно провела прийом родичів російських військових.

Рух висвітлив й діяльність пари з Алушти Анастасії та Олексія Асетрових, що розвозить гуманітарну допомогу кримчанам і людям на тимчасово окупованих територіях, а також евакуюють росіян із фронту та відправляють туди різноманітну допомогу. Водночас "Кримські бойові чайки" періодично погрожують пропагандисту Олександру Таліпову, який переслідує мешканців окупованого Криму за проукраїнські позиції.

"Кримські бойові чайки" звернулись до пропагандиста Олександра Таліпова
"Кримські бойові чайки" звернулись до пропагандиста Олександра Таліпова. Фото: Telegram/Кримські бойові чайки

"Атеш"

За 2023 рік агенти військово-партизанського руху “Атеш” плідно попрацювали у тилу російської армії та продовжують регулярно збирати інформацію про військові об'єкти у Криму. Зокрема:

 • Помітили машини російської Нацгвардії, що прибувають на вокзали Джанкоя, щоб забирати прибулих призовників;
 • Зафіксували ситуацію з дислокуванням військової техніки окупантів в порожньому Пушкіне Курманського району (раніше називався Красногвардійський район), адже наразі техніку перенесли;
 • Помітили БТР, БМП, майстерні технічного обслуговування автомобільної техніки та командно-штабні машини на базі ЗіЛ-131 у гаражному кооперативі на околиці Джанкоя, куди періодично привозять КАМАЗи;
 • Знайшли базу зберігання інженерної техніки для земляних робіт та зміцнення оборонних споруд, позиції військової техніки ЗС РФ у Зарічному та лінії "зубів дракона" на дорозі Зарічне−Чайкино;
 • Вирахували функціонуюче підприємство паливно-мастильних матеріалів окупантів у селищі Бакачик-Кият (стара назва Комсомольське) в районі Сімферополя;
 • Зафіксували після багатоденної розвідки розташування ППО ЗС РФ по периметру острова Тузла і біля в'їзду на Кримський міст;
 • Виявили прибуття до Криму нової партії російських військових з Амурської області;
 • Розвідали територію 68-го окремо військово-морського інженерного полку в Євпаторії та відсутність охорони даного об'єкта.

"Атеш" на території 68-го окремо військово-морського інженерного полку в Євпаторії
"Атеш" на території 68-го окремо військово-морського інженерного полку в Євпаторії. Фото: Telegram/Атеш

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок