Головна політична подія року на Тернопільщині: звільнення Михайла Головка з посади голови облради

Головна політична подія року на Тернопільщині: звільнення Михайла Головка з посади голови облради

Ексклюзивно

Звільнення Михайла Головка з посади голови Тернопільської обласної ради після затримання його на хабарі — головна політична подія року в області.

Про це Суспільному повідомив Директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик.

Михайло Головко — перший голова облради, який судиться через своє звільнення, розповідають в апараті обласної ради. Справа щодо звільнення — у суді, а він сам — під домашнім арештом.

Депутати Тернопільської обласної ради таємним голосуванням звільняють Михайла Головка з посади 26 жовтня 2023 року.

"Депутати напевно вже втомилися від невизначеності, від того корупційного скандалу, який триває ще з червня місяця, тому вони сьогодні одностайно прийшли і вирішили це питання", — виконувач обов'язків голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук.

Володимир Болєщук
Володимир Болєщук. Фото: Суспільне Тернопіль

На сесію, на якій розглядали його звільнення, Михайло Головко не прийшов. Після неї — покликав журналістів до себе в кабінет.

"Виявляється, в нас ЖКГ комісія ініціювала сесію. Таке, напевно, перший раз в історії Тернопільської обласної ради, ініціатором був Володимир Труш. Я думаю, це буде цікаво, як це так, комісія може скликати сесію. Запитаємо, подивимось".

Михайло Головко вирішив подати до суду. Засідання у цій справі Тернопільський обласний адміністративний суд призначив на 9 січня 2024 року. Це перший судовий позов через звільнення голови обласної ради.

"Михайло Головко подав позов про поновлення. Це єдиний такий випадок в історії Тернопільської області", — говорить заступник керівника секретаріату обласної ради Теодозій Кухарський.

Теодозій Кухарський
Заступник керівника секретаріату обласної ради Теодозій Кухарський. Фото: Суспільне Тернопіль

Кореспонденти Суспільного запитали в адвоката Віктора Гурника, які можуть бути підстави для оскарження такого рішення:

"Звільнення Михайла Головка з посади голови обласної ради відбулося відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування". Безперечно, це виключне право депутатів обласної ради, наскільки я розумію з публічних виступів Михайла Головка, це право ним не оскаржується, тобто, він згідний з тим, що депутати мали право його звільнити. Разом з тим, з його виступів я зрозумів, що позов про поновлення його на роботі ґрунтується на порушенні процедурних та регламентних норм, а саме, щодо скликання сесії та чи могли депутати розглядати це питання саме на цій сесії".

Віктор Гурник
Адвокат Віктор Гурник. Фото: Суспільне Тернопіль

На запитання, чим займатиметься Михайло Головко, якщо суд про поновлення на посаді програє, кореспондентам Суспільного 9 листопада він відповів так:

"В мене багато є ідей і задумів, я їх зараз не буду озвучувати, але життя на посадах не закінчується. Я політик вже зі стажем і моя політична діяльність я не вважаю, що призупинена. Як на сьогодні, ключове завдання у мене це закрити ту справу, яку проти мене відкрили, як то кажуть, зшили білими нитками, яка розсипається. Вони розуміють, що вона безперспективна, тому і запобіжні заходи з мене всі зняті".

екс-голова Тернопільської обаласної ради Михайла Головка
Михайло Головко. Фото: Суспільне Тернопіль

Директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик розповів, чим Михайло Головко запам’ятався українцям за час своєї політичної кар’єри:

"Михайло Головко запам’ятався нам тим, що в досить молодому віці, за даними відкритих джерел, у 18 років він вже став членом політичної партії. Бачити себе в політиці і стати членом партії — це досить такий серйозний вибір. Він запам’ятався досить такими неоднозначними діями для політика. Перш за все, це і бійки, зокрема і під час його депутатства у Верховній Раді України, зокрема і з депутатами "Партії регіонів. Це і бійки з керівництвом облдержадміністрації, це відстоюванням прав селян щодо заниження ціна на молоко".

Ігор Процик
Директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик. Фото: Суспільне Тернопіль

Ігор Процик каже, що Михайло Головко був двічі народним депутатом по 164 виборчому округу.

"Це відповідно Кременецький, Шумський і Лановецький райони. І там звичайно більшість населення проживає в селі і займаються безпосередньо тваринництвом. Відомий випадок про те, як він перебував на підприємстві Івана Гути, де він там виносив документи, яке в них було спілкування з представниками ще на той час податкової міліції, тобто, це такі досить неординарні і скандальні речі. Можна сказати, що Михайло Головко уособлював взагалі партію "Свобода" на Тернопільщині".

Що відомо про затримання Михайла Головка

В червні цього року Михайла Головка та двох заступників начальника обласної військової адміністрації Ігоря Дем’янчука та Ігоря Гайдука затримали за вимагання хабаря понад 2 мільйони гривень від підприємця. Вони внесли застави по більш ніж 800 тисяч гривень та вийшли з-під варти. За вимагання неправомірної вигоди групою осіб за попередньою змовою передбачене ув’язнення до 8 років з конфіскацією майна. Рішенням Вищого антикорупційного суду України Михайло Головко зараз під домашнім арештом, триває досудове розслідування, розповіли у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

Що відомо про питання відсторонення Михайла Головка від посади

7 серпня судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду розглянули апеляційну скаргу прокурора Антикорупційної прокуратури. Голову Тернопільської обласної ради Михайла Головка не відсторонили від посади. Про це розповів Суспільному один з адвокатів підозрюваного, Костянтин Глоба.

6 липня 2023 року прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури подав до Вищого антикорупційного суду клопотання про відсторонення від займаної посади голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка. Про це повідомили тоді на сторінці САП у соцмережі.

Розглядали цю справу 13 та 17 липня. 17 липня суд ухвалив рішення не задовольняти клопотання прокурора про відсторонення голови Тернопільської обласної ради. Після цього прокурори подали скаргу на це рішення.

Михайло Головко перебував у відпустці з 12 липня. Його обов'язки виконував перший заступник Володимир Болєщук.

Із 3 жовтня Михайло Головко продовжив свою відпустку до 15 листопада і повідомив депутатам, що засідання сесії відбудеться в листопаді.

Сесія Тернопільської обласної ради 22 серпня відбулася без обвинуваченого в корупції Михайла Головка, незважаючи на те, що він достроково вийшов із відпустки. Тоді Михайло Головко встиг скасувати сесію своїм розпорядженням, призначити її і поїхати у відрядження.

24 жовтня депутат від фракції "За майбутнє" Василь Хомінець знову ініціював збір підписів, щоб скликати сесію та розглянути питання про звільнення Михайла Головка з посади голови обласної ради. Підписалися 47 депутатів із 64, повідомив Василь Хомінець.

Голова облради Михайло Головко, який перебував у відпустці з 3 жовтня до 15 листопада, повернувся на роботу раніше і підписав розпорядження про скликання сесії.

Чергову сесію облради хотіли провести 8 листопада. Натомість депутати облради ініціювали проведення сесії на 26 жовтня.

Після зборів депутатів розпочалася сесія Тернопільської обласної ради. Для участі в сесії через систему "Віче" зареєструвалися 51 депутат з 63.

Що відомо про Михайла Головка

Михайло Головко народився 3 травня 1983 року в селі Токи Підволочиського району. Був народним депутатом України 7 і 8 скликання, депутат Тернопільської обласної ради 5, 6 та 8 скликань, є членом політичної партії "Свобода". Михайло Головко від "Свободи" у 2020 році став головою Тернопільської обласної ради сьомого скликання. Він був єдиним кандидатом на цю посаду.

Що відомо про перевірки в Тернопільській обласній раді та затримання

Що відомо про перебіг судових засідань у справі тернопільських посадовців

Що відомо про внесення застави

На початок