Рік Креміня, "Вінграновський Art Fest", "Миколаїв — Нескорений". Яким запам'ятався 2023 рік у сфері культури

Рік Креміня, "Вінграновський Art Fest", "Миколаїв — Нескорений". Яким запам'ятався 2023 рік у сфері культури

Рік Креміня, "Вінграновський Art Fest", "Миколаїв — Нескорений". Яким запам'ятався 2023 рік у сфері культури
Зліва направо: Артем Свистун, Дмитро Кремінь, Тетяна Проворова, Микола Вінграновський. Колаж Суспільне Миколаїв

Творчість може розвиватися навіть під час війни — це вже другий рік доводять миколаївські діячі культури та мистецтва. Акції, фестивалі, ярмарки на підтримку Збройних сил України, виставки та вистави. Жоден із понад 1000 закладів культури на Миколаївщини не припинив свою діяльність під час воєнного стану. Митці продовжують творити, розвивати музейну та театральну справу, презентувати свої витвори та підтримувати дух єднання української нації.

Яким запам'ятався 2023 рік пригадаємо разом із Суспільним.

Заклади культури переформатували свою роботу

Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації заклади культури переформатували свої напрями роботи. Стали центрами ментального здоров'я, деякі перетворились на волонтерські хаби, що надають підтримку Збройним силам України й населенню, говорить начальниця управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Буберенко.

"2023 рік був позитивнішим, аніж 2022, коли взагалі ми не розуміли, що робити, як далі буде існувати взагалі галузь, заклади культури, особливо коли щодня були обстріли. То у 2023 році вже ми маємо такі напрями роботи, маємо орієнтири, на що саме спиратися в умовах воєнного часу", — говорить Олена Буберенко.

Втрати й відновлення

Зі слів посадовиці, станом на грудень 2023 року в регіоні пошкоджені 135 закладів, з них — 17 зруйнованих вщент. Понад 40 об'єктів вже відновлені повністю.

"У деяких ще, які зазнали незначних пошкоджень, там, де не встановлені вікна, вони зашиті плитами ОСБ. А по закладах обласного підпорядкування культури саме на території міста Миколаїв, у нас повністю відновлені три заклади: Обласний палац культури, Фаховий коледж музичного мистецтва, Обласний краєзнавчий музей", — зазначає посадовиця.

Ми зробили те, що потрібно було для того, щоб функціонували заклади.

Олена Буберенко каже, у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї залишаються розбитими деякі вітрини. Втім, заклад почав працювати для відвідувачів з 20 березня 2023 року.

"На щастя, влітку 2022 року ми евакуювали всі цінності. Тобто експонати не постраждали. Зараз ми дістаємо фондосховища, вже інші експонати, які не мають сильної цінності, але вони дуже цікаві для глядача", — додає посадовиця.

Крім того, тривають ремонтні роботи у Фаховому коледжі культури й мистецтв та Миколаївському академічному художньо драматичному театрі, який також був пошкоджений внаслідок російських обстрілів 22 вересня 2022 року.

Культура рік
Будівля театру після обстрілів, 22 вересня 2022 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Театр не припиняв діяльність від початку повномасштабного вторгнення, а у Міжнародний день театру, 27 березня 2023 року, колектив відкрив відновлений інтерактивний музей.

Внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС, шостого червня 2023 року, на території Миколаївщини постраждали об'єкти археології, говорить Олена Буберенко.

"Це вперше на територію області до нас приїхали на чолі з керівником з Інституту археології Національної академії наук України. Вони приїхали, аби провести тут археологічну розвідку. На жаль, там є пошкодження такі, які треба консервувати, або музеєфікувати", — розповідає начальниця Обласного управління культури.

Рік Дмитра Креміня

Олена Буберенко говорить, заходи на честь вшанування пам'яті поета реалізовували не тільки у Миколаївській області, а й у Закарпатській, де народився поет.

"Ми приїздили туди, презентували свій продукт, вони — свій. Це дуже тісна була робота, яка принесла свої результати. Ми не можемо по-іншому, вшанувати пам’ять нашого видатного земляка і їхнього. Заходи організовували у закладах культури, освіти, бібліотеках, на площах", — говорить посадовиця.

Культура рік
Дмитро Кремінь. Фото: Національна спілка письменників України НСПУ

У Миколаєві у сквері поруч з Центральною бібліотекою імені Марка Кропивницького 21 серпня відкрили пам'ятну дошку Дмитру Кремнію, заслуженому діячу мистецтв України та лауреату Шевченківської премії.

"Вінграновський Art Fest"

У Первомайську — у рідному місті Миколи Вінграновського — четвертого листопада відбувся артфестиваль, присвячений творчому надбанню митця. Захід розділили на чотири локації, які уособлювали чотири аспекти феномену письменника-шістдесятника.

"Хотілося б цим сказати, що не тільки в місті Миколаєві відбуваються якісь культурні події, але і в інших регіонах. Наш заклад обласного підпорядкування брав участь. На скільки це можливо було реалізувати в умовах воєнного стану, воно реалізоване", — розповідає начальниця управління культури.

Культура рік
Микола Вінграновський, праворуч. Колаж Суспільне Миколаїв

Проєкт реалізовували громадські активісти самостійно. Прикрим відкриттям для організаторів фестивалю стало те, що не всі земляки письменника-шістдесятника знали про життєвий шлях і творче надбання Вінграновського. Тому планують зробити фестиваль традиційним.

"Homo Ludens"

У Миколаєві відбувся ХІІ+І Відкритий театральний фестиваль "Homo Ludens". Захід у двох форматах тривав з першого до восьмого жовтня. Відбувалися покази на сцені Миколаївського академічного художнього драматичного театру та на сценах театрів-учасників в Україні й за кордоном.

"Там брали участь представники Грузії, Болгарії, тобто різних країн. Хтось онлайн, хтось офлайн. І з різних регіонів України приїжджали", — каже фахівчиня.

"Мельпомена Таврії"

Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії" відбувається у Херсоні з 1999 року. За цей час у межах Мельпомени понад 200 театральних колективів з 20 країн світу показали понад 450 вистав.

Культура — це не про розваги
Уривок з вистави "Позивний "Горобчик" з п'єси Наталі Ворожбит "Погані дороги". У виставі оповідається історія журналістки, закоханої у військового. МАХДТ, 9 вересня 2023 року. Фото: Юлія Філімон/Суспільне Миколаїв

Восьмого вересня стартував 25-й міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії". За словами президента фестивалю, директора Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Олександра Книги, дійство одночасно відкрилось у 25 містах України.

У Миколаївському національному академічному українському театрі драми та музичної комедії восьмого вересня продемонстрували виставу "Родина напрокат".

Культура — це не про розваги
Фото з вистави "Родина напрокат". Колаж Суспільне Миколаїв

Гроші з проданих квитків направили на розвиток та підтримку Херсонського театру.

"Мистецька артилерія"

На Миколаївщині організували обласний культурно-патріотичний проєкт "Мистецька артилерія. Разом до перемоги". Це комбінований концерт військового оркестру, цивільних діячів культури.

"Коли ми бачили у 2022 році ворожі війська заходили у місто. Саме завдяки об’єднанню військових і цивільних ми зупинили їх (російську армію). Тому у нас виникла така ідея, чому не поєднати військовий оркестр 406 окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова і наших обласних закладів культури", — розповідає про проєкт начальниця управління культури.

Культура рік
Військовий оркестр, Братське, 12 травня 2023 року. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Фахівці організували низку концертних програм у Вознесенську, Братському, Єланці, Березанці, Новому Бузі. Сам проєкт тривав з травня до липня 2023 року. Через схвальні відгуки від глядачів, захід планують повторити у 2024 році, зазначає Олена Буберенко.

"Міста-герої"

У рамках Всеукраїнської акції у виставковій залі обласної організації Національної спілки художників України 15 серпня відкрилася виставка "Миколаїв — Нескорений". Акція тривала місяць.

"Твори мистецтва були присвячені миколаївцями, які проявили себе під час 2022 року, у часи непростих подій. Тобто представлені ті роботи, які присвячені подіям, які були створені під час тих подій. Втім вони не обов’язково на воєнну тематику", — розповіла фахівчиня.

Культура — це не про розваги
Ляльки-мотанки, 15 серпня 2023 року. Фото: Голокоз Юлія/Суспільне Миколаїв

Зі слів Олени Буберенко, на виставці продемонстрували понад 160 робіт.

Миколаївщина за кордоном

Ми пропагуємо українську культуру не тільки в Україні, але і за кордоном.

Зі слів начальниці управління культури Олени Буберенко, у Німеччині організували декілька ярмарків на підтримку Збройних сил України.

"Співробітники культури, які виїхали 2022 року, спільно з тими хто залишився, збирали й передавали вироби майстрів народного мистецтва на ярмарок на підтримку ЗСУ. Тобто там вже знають, що це таке за місто Миколаїв та область. Це починаючи з 2022 року і 2023 теж", — говорить фахівчиня.

Крім того, співробітники Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії у квітні 2023 року взяли участь у Міжнародному фестивалі українського театру “Схід-Захід”. Захід відбувся у Кракові (Польща).

"Вони презентували виставу "Старший брат" саме про події з 2014 року, до сьогодення", — говорить начальниця управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Буберенко.

Культура — це не про розваги
Герої вистави "Старший брат". Фото: Сергій Чуприна

Колектив Миколаївської обласної філармонії близько місяця демонструє благодійні концерти у Нідерландах.

Культура — це не про розваги

Після деокупації Миколаївського регіону, окрім Кінбурнської коси, восени 2022 року культурний напрям регіону почав відновлюватися.

"Звичайно, не так, як хотілось би. У першу чергу — безпекова ситуація. Ворог намагається знищити нашу ідентичність. А саме культура націлена на те, щоб не дати те зробити. Заклади культури надають не тільки культурну послугу. Вони надають, у першу чергу, віру в перемогу, нашу націю, нашу культуру, нашу ідентичність", — підсумовує 2023 рік начальниця управління культури Миколаївської ОВА Олена Буберенко.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок