"Не життя, а виживання": Офіс омбудсмана відреагував на порушення прав людини у приватних пансіонатах на Закарпатті

"Не життя, а виживання": Офіс омбудсмана відреагував на порушення прав людини у приватних пансіонатах на Закарпатті

"Не життя, а виживання": Офіс омбудсмана відреагував на порушення прав людини у приватних пансіонатах на Закарпатті
Нацполіція у Закарпатській області/Facebook

Офіс омбудсмана відреагував на значні порушення прав людини у приватних пансіонатах для людей похилого віку на Закарпатті. Зокрема порушення виявили у таких закладах, як "Турбота та догляд", що знаходиться у селі Минай Ужгородського району, та "Родинне тепло" й "Наша родина", що в Ужгороді.

Про це йдеться на сайті уповноваженого ВРУ з прав людини.

Там зазначили, що у вересні 2023 року група Національного превентивного механізму на чолі з представником уповноваженого здійснювали моніторинговий візит у приватному пансіонаті "Турбота та догляд". Однак, у перевірці групі відмовили. У зв’язку з цим Нацполіція розпочала кримінальне провадження за ст. 344 ККВтручання у діяльність державного діяча. України.

"На початку жовтня на адресу Закарпатської ОВА представник уповноваженого направив лист з вимогою створити відповідну комісію щодо виявлення приватних пансіонатів та проведення відповідних перевірок. Також представник уповноваженого направив листи щодо проведення відповідних перевірок та вжиття всіх необхідних заходів керівникам ГУ Держслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області та Управління інспекційної діяльності в Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Держслужби з питань праці. Однак відповідні органи знову проявили інертність, посилаючись на воєнний стан та відсутність підстав для проведення перевірок та вжиття інших заходів", — йдеться у повідомленні.

Щодо виявлених порушень прав людини були повідомлені правоохоронні органи.

Під час моніторингових візитів були виявлені порушення прав людини, зокрема:

Права на охорону здоров’я, права на життя та безпеку. Відсутність ліцензій на провадження господарської діяльності з медичної практики. Медичні маніпуляції проводяться людьми, які називають себе доглядальниками. Також виявили підопічних, які потребували негайної медичної допомоги, проте її вчасно не надавали. На верхніх поверхах пансіонатів проживають маломобільні підопічні, які не мають можливості швидко евакуюватися у разі надзвичайної ситуації.

Права на гідні умови та достатній життєвий рівень. У більшості закладів не забезпечено організацію питного режиму (воду дають переважно неочищену із загального водопроводу), не всі підопічні мають безперешкодний доступ до води. Відсутнє 4-разове харчування, зокрема дієтичне, та графік харчування. Харчування неякісне та незбалансоване.

Окремі кімнати — переповнені, а деякі підопічні проживають у коридорах. В одному з пансіонатів не дотримується температурний режим у кімнатах, де мешкають підопічні. Там було лише 13 градусів.

Права на свободу та особисту недоторканність. Підопічні не мають доступу до свіжого повітря, не виходять на прогулянки. Дехто не з них не був на вулиці понад рік.

Права на інформацію. Відсутність будь-яких інформаційних стендів із зазначенням номерів "гарячих ліній", у деяких пансіонатах відсутні телевізори та інші засоби, з яких можливо отримати інформацію, що створює інформаційну ізольованість підопічних.

Права осіб з інвалідністю. Відсутня архітектурна доступність. Підопічні, які не можуть самостійно пересуватись та/або користуються кріслами колісними, ходунками, розміщуються на верхніх поверхах, де немає ані ліфта, ані пандусів, ані будь-яких інших способів переміститися на нижні поверхи або подвір’я.

Крім того, не вистачає персоналу для обслуговування підопічних, порушується Закон України "Про надання соціальних послуг".

"Це далеко не весь перелік порушень, проте тільки із зазначеного можна дійти висновку, що йдеться про систематичні порушення. Держава має докласти максимум зусиль для того, щоб старість для багатьох людей не була вироком", — зазначили в Офісі омбудсмана.

"Не життя, а виживання": Офіс Омбудсмана відреагував на порушення прав людини у приватних пансіонатах на Закарпатті
Нацполіція у Закарпатській області/Facebook

Попередньо відомо, що у селі Минай Ужгородського району правоохоронці перевіряють приватний пансіонат для людей похилого віку. За показами підопічних закладу, персонал застосовував до них різного роду покарання та психологічний тиск.

У поліції встановили, що власниками пансіонату є подружжя з Львівщини. Вони орендують триповерховий будинок, у якому надають послуги догляду із забезпеченням проживання для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.

Наразі правоохоронці відкрили два кримінальні провадження за ч. 3 ст. 146Незаконне позбавлення волі або викрадення людини, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки. та ч. 1 ст. 344 ККВтручання в діяльність державного діяча. України.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads

На початок