Файли FinCEN. Підозрілі транзакції проводили більше десяти українських банків

Файли FinCEN. Підозрілі транзакції проводили більше десяти українських банків

Доповнено
Файли FinCEN. Підозрілі транзакції проводили більше десяти українських банків УНІАН

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів опублікував дані розслідування Державного агентства США з протидії фінансовим злочинам (FinCEN) за 2000-2017 роки. За ними, підозрілі транзакції проводили понад десять українських банків, зокрема "ПриватБанк", "ПУМБ" Ріната Ахметова та "Міжнародний інвестиційний банк" експрезидента й чинного депутата Верховної ради Петра Порошенка.

Так, у файлах зібрана інформація про понад 18 тисяч транзакцій, з яких 489 на майже $500 млн — пов'язані з Україною. Усього через українські банки було виведено $258,6 мільйона, а зайшли на їхні рахунки — $210,8 млн.

Зокрема, за даними FinCEN "ПУМБ", кінцевим бенефіціарним власником якого за даними Youcontrol є Рінат Ахметов, перерахував на зовнішні рахунки понад $100 млн.

Через банк "Восток", одним з власників якого є генеральний директор Fozzy Group Володимир Костельман, з України було виведено $7,5 млн.

Ще 81 угода пройшла через "Міжнародний інвестиційний банк" експрезидента й чинного депутата Верховної ради Петра Порошенка: через банк було виведено $7,9 млн, а зайшли на рахунки $1,8 млн.

Через "ВТБ Банк" пройшли 45 транзакцій на загальну суму більше $130 млн. Станом на 22 вересня банк перебуває у процесі ліквідації.

Через "Укрсіббанк", 60% акцій якого належать французькій фінансовій групі BNP Paribas, проведені чотири операції, через які в Україну завели $23,620.

Через "Надра банк" були проведені 19 операцій: виведені $2 400 000, а заведені на українські рахунки $786 316. У 2015 році Національний банк визнав "Надра" неплатоспроможним. Банк належав компанії холдингу Group DF, очільником якого є Дмитро Фірташ.

Як повідомляє латвійське видання Re:Baltica, які також належать до Консорціуму журналістів-розслідувачів, Фірташа у Латвії підозрюють у тому, що він через закритий зараз Trasta Komercbanka "відмив" мільйони доларів через покупку ювелірних виборів і розвиток проєктів у сфері нерухомості.

Ще 22 операції проведені через націоналізований "ПриватБанк", який раніше належав олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. На рахунки банку зайшли $2 367 375.

Через державний "Укрексімбанк" проведені 23 операції на суму більш ніж $1,2 мільйона.

Банк "Південний" провів сім підозрілих операцій: виведені $1 866 502, заведені — $1 022 543.

Raiffeisen Bank Aval провів 1 операцію, в Україну було заведено $ 63,464.

Окрім того, як повідомляє Re:Baltica, згідно з даними у внутрішньому звіті FinCEN про українські корупційні практики за 2016 рік згадується компанія "МАКО Холдинг", яку контролював Олександр Янукович. Компанія виявляла активність у сфері енергетики та нерухомості, керуючи мережею фірм в Україні, Нідерландах та Швейцарії.

Ще однією компанією, тісно пов’язаною з самим Віктором Януковичем, була Fineroad Business, яка мала рахунок у латвійському Міжнародному балтійському банку і зробила кілька транзакцій з цього рахунку на власний рахунок в українському банку на загальну суму 2,3 мільйона доларів. Мета — "інвестиції в Україну".

Суспільне звернулося по коментарі до представників банків, які фігурують у розслідуванні, однак нині не отримало відповіді майже ні від кого з них. Натепер ситуацію прокоментував лише банк Raiffeisen. В установі заявили, що банк "використовує скорингову ризик-модель, що враховує наявність притаманних клієнту, його діяльності критеріїв ризику (наприклад, платежі в країни високого ризику, готівкові операції, динаміка транзакцій, значні обсяги операцій, відповідність призначення операцій її суті)".

"Високо ризикові операції, такі як платежі за кордон та готівкові платежі, потребують надання пакету документів та погодження операції до її проведення відповідно до регуляторних вимог НБУ", - написали Суспільному у відповідь на запит і порадили звертатися за додатковою інформацією щодо дотримання законодавства у сфері запобігання відмиванню коштів у пресофіс компанії.

Що відомо

  • Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) почав публікацію даних з секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам (FinCEN), що входить до структури Міністерства фінансів США. Файли FinCEN у 2019 році опинились у розпорядженні американської медіакомпанії BuzzFeed News, потім протягом майже півтора року їх аналізували близько 400 журналістів з 88 країн, у тому числі з України.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди