Традиція щедрування потрапила до списку нематеріальної культурної спадщини України

Традиція щедрування потрапила до списку нематеріальної культурної спадщини України

МКІП хоче внести до списку культурної спадщини ЮНЕСКО традиції щедрого вечора України
(Справа наліво) Еміне Джапарова, Ростислав Карандєєв, Марина Соботюк і Jerry Heil у Києво-Печерській Лаврі, Київ, 27 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"Традиції Щедрого вечора" внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Надалі Україна працюватиме над тим, щоб звичаї щедрування потрапили до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, про це сказав на брифінгу в Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Він нагадав, що раніше Мінкульт вніс до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини 88 елементів, які формують українську національну ідентичність. Серед них є ті, що стосуються новорічного циклу святкувань.

"Маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є "Щедрик" Миколи Леонтовича", — зауважив Карандєєв.

Традиція щедрування потрапила до списку нематеріальної культурної спадщини України
Брифінг за результатами спільної роботи МКІП, ГО "Інститут культури України" та МЗС щодо внесення традицій щедрування до списку Національної культурної спадщини, Київ, 27 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Україна працює над внесенням "Щедрика" Леонтовича до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Про це сказала на брифінгу перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

"Наша мета — довести світові, що мелодія "Carol of the Bells" має насправді суто українське "громадянство", — сказала вона.

Відповідно до правил ЮНЕСКО, одна з вимог для внесення елементу до світового списку — це визнання його об'єктом нематеріальної спадщини на національному рівні.

Упродовж року над підготовкою номінаційного досьє "Традицій Щедрого вечора" працювала громадська організація "Інститут культури України" під керівництвом дослідниці Марини Соботюк.

Нині ця організація розробила світову промо-кампанію щедрування: звані вечори за кордоном з відомим шеф-кухарем Євгеном Клопотенком, шоу "Щедрий вечір" за участі співачки Jerry Heil, яку Молодіжна рада при МЗС визначила молодіжною амбсадоркою "Щедрика".

На початок