Шиють військову амуніцію. Як у Піщаному Броді на Кіровоградщині допомагають українським військовим

Шиють військову амуніцію. Як у Піщаному Броді на Кіровоградщині допомагають українським військовим

Ексклюзивно

У селі Піщаний Брід Новоукраїнського району Кіровоградської області шиють військову амуніцію для українських військових. Хто допомагає та чи виникають труднощі, в інтерв’ю Суспільному розповіла голова Піщанобрідської волонтерської самоорганізації Марія Тритяченко.

Чи змінилась робота, якщо порівнювати початок повномасштабного вторгнення з груднем 2023 року? (тут і далі – пряма мова)

Ми організувались 25 лютого, бо перший день – це був шок. Зібрались у місцевому Палаці культури, щоб плести маскувальні сітки. До нас звернувся колишній АТОвець із запитом на маскувальні халати для хлопців на блокпостах. Ми взялись за це удвох з кумою: привезли дві швейні машинки й почали шити. Потім до нас звернулися ті ж хлопці з тероборони – попросили відремонтувати розвантажувальний жилет: перешити кишені під магазини, бо ті були замалі. Тоді ми зрозуміли, що ці розвантажувальні жилети потрібні й іншим хлопцям. Люди почали зносити нам тканину. Основною нашою продукцією стали плитоноски, баули, ремінно-плечові системи й багато іншого. Вже другу зиму поспіль основний наш асортимент – плитоноски й теплий одяг.

Про розробку лекал

Дуже складно було розробити лекала. Наприклад, розвантажувальний жилет: військовому, який попросив нас перешити йому цей жилет, все, що ми не робили, йому не подобалось – якісь нюанси просив переробити. Я зрозуміла, що потрібно робити абсолютно нові лекала. Шукала їх в інтернеті – немає. Тому за основу ми взяли той розвантажувальний жилет та вдосконалили його, виходячи з побажань військових. Так само вдосконалили плитоноску натівського зразка, щоб військові могли самостійно підігнати її під себе. Працювали й над іншими нюансами.

швейний цех в Піщанобрідському Палаці культури
Швейний цех в Піщанобрідському Палаці культури. Фото: Facebook Марії Тритяченко

З чого шиють амуніцію

Починали шити з тканини, яку приносили нам люди. Потім постало питання, що маємо шити з якісної тканини. З цим була проблема, бо я уявлення не мала, до кого звертатися. Ми вийшли на людину з Вінниці, в якої були декілька рулонів тканини. Ми їх купили, але постачати тканину на регулярній основі вона нам не могла, бо тканину їх возили морем, а після вторгнення це стало неможливим. Потрібен був відповідальний та чесний постачальник. Декілька разів нас обманювали – присилали тканину, яка горіла, хоча в описі вказували інше. Ми її відправляли назад.

Про найбільше замовлення

Була у нас історія, яка вибила дуже сильно нас із колії – ми майже опустили руки: ми отримали замовлення на 33 людини від військового з нашої громади. Ми вже шили для нього, і він зробив замовлення на своїх побратимів. І коли ми закінчували замовлення, я телефонувала йому, щоб дізнатись, куди відправляти. Пару днів не відповідав, а коли пере телефонував, сказав, що вже не треба відправляти, бо з 33 живих троє лишилось. Це було дуже болюче. Дівчата перестали шити (плаче – ред.). Була тиша, всі опустили голови, кожен зрозумів, що сталося. Та це й же військовий нас підбадьорив, повернувши сили далі працювати.

Про співпрацю з іншими організаціями

Якщо ми шиємо на замовлення інших організації, вони допомагають нам фінансово. Коли до нас звертаються за продукцією, пропонують гроші або матеріали. Є таке, що ми допомагаємо і без грошей. І коли оголошуємо збір на щось, то, звичайно, вони підключаються. Ми – так само чинимо зі зборами від інших організацій.

Збирати гроші стало складно. Та організації з інших громад допомагають нам дуже сильно. Я протягом декількох місяців не оголошувала зборів серед населення. Так сталося, що нашим хлопцям потрібні були автомобілі – це був збір за збором, я розуміла, що не можна вже з людей тягти. Тому почала звертатися до аграріїв з нашої та інших громад, до благодійних організацій інших громад. Ми дуже їм вдячні, бо відгукнулися швидко. Й досі вони самі пропонують допомогу, телефонують.

Яка допомога потрібна волонтерам з Піщаного Броду

За два місяці використали сім рулонів тканини. Це без урахування залишків, які були з попередніх замовлень. Ми відшили дуже швидко її, та потреб стало ще більше. Дуже багато замовлень. А просити допомоги в одних і тих самих людей я не можу.

Була в нас історія: звернулася до благодійного фонду, не буду його називати. Не вперше звернулась. Не можу сказати, що нам постійно відмовляли, але коли це були потреби дуже вагомі, дуже серйозні, відмовили. Наприклад, тепловізор та рації для хлопців на "нулі" – терміново. Нам сказали оголошувати збір, а вони подивляться. Добре, якщо допоможуть закрити цей збір, а буває й таке, що ні.

Протилежний приклад – коли благодійники з Тишківської громади на наступний день після мого прохання перекинули гроші на тканину й нитки. Тобто історії є різні.

А ще допомагати у Піщаний Брід їдуть з інших громад.

Як звітує Піщанобрідська волонтерська самоорганізація

Звіти – на нашій сторінці у соцмережі, я постійно писала на власній сторінці. Я постійно звітувала. Я не оголошую збори від людей, допомагають нам останнім часом меценати. Вони дуже просять не писати, не звітувати. Все проводять через бухгалтерію, через розрахункові рахунки, це все є у податковій звітності. На загал вони просять не звітувати, я їхнє прохання виконую. Поки не звітую. Але при нагоді завжди намагаюся подякувати, не вказуючи імен, прізвищ.

Про потребу об’єднувати зусилля з іншими громадськими організаціями

Потрібно співпрацювати, адже напрямки діяльності волонтерських організацій не зажди однакові. Таки був випадок, та він не єдиний: дружина бійця попросила допомогти хлопцям харчами. Ми шиємо одяг та амуніцію, тому звернулась до інших організацій.. Це було дуже швидко – до ранку зібрали чотири великих коробки й відправили хлопцям. Так само допомагаємо з ліками.

Допомога виключно безплатна

Тільки безплатно допомагаємо. Єдине – коли хочуть або рідні, або деякі волонтери самі – переказують гроші на наш рахунок, розуміючи, що без фінансової підтримки нам буде дуже складно. Тобто самі волонтери добровільно донатять. Але 90% випадків – безплатна допомога.

На початок