Обвал на пам'ятці національного значення на Рівненщині: як тимчасово хочуть усунути проблему

Обвал на пам'ятці національного значення на Рівненщині: як тимчасово хочуть усунути проблему

На місці обвалу верхньої заливки Вежі Мурованої XIV століття в Острозі на Рівненщині, що є пам'яткою архітектури національного значення, розглядають можливість зробити захисне укриття для відведення вологи.

Про це Суспільному розповів в. о. директора Державного історико-культурного заповідника Андрій Брижук.

Що сталось

19 грудня обвалилося цементне покриття контрфорсу вертикальна конструкція у вигляді висунутої назовні частини стіни, вертикального ребра чи окремої опори, зв'язаної зі стіною аркбутаном. Призначена для посилення несучої стіни через прийняття на себе горизонтального зусилля розпору від склепіньВежі Мурованої — Сторожової башти. Оголилася цегла на площі 16 метрів квадратних, цементно-піщані уламки впали на південно-східний схил пам'ятки та площу Гальшки Острозької.

Під час обвалу люди не травмувались, територію обгородили. Зі слів в.о. директора заповідника, те покриття було зроблене приблизно 40 тому і слугувало водовідведенням, на його думку, було неякісним.

Ці контрфорси планували реставрувати за програмою "Велика реставрація", яка мала початися у 2022 році. Зокрема, цемент хотіли замінити на плитку з натурального піщаника. Але повномасштабне вторгнення відтермінувало реставрацію.

В Острозі обвалилась частина покриття вежі
Вигляд на місце обвалу зверху. Фото: Суспільне Рівне

Що планують робити

У закладі склали акти огляду пам'ятки та направили листи в обласне управління культури та мерію Острога.

"Інтергрес мокне, що буде спричиняти подальше руйнування. Зараз триває оцінка розвитку ситуації, цілком імовірно, що ми будемо робити захисне укриття, щоб відводити вологості. Звісно, в нинішній ситуації з воєнним станом профінансувати повністю реставраційні роботи ми не зможемо", — сказав Суспільному Андрій Брижук.

Вежа в Острозі
Фото: Суспільне Рівне

За його словами, на об'єкті минулого тижня працював альпініст.

"Він спускався з балкона, і було скинуто інші уламки, які ще не впали. Тобто ми убезпечили таким чином подальші руйнації. Обгородили, поставили попереджувальні знаки", — додав в.о. директора.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок