"Соціальна смерть": багато жителів окупованих територій після деокупації залишаться без дозволу до соцсервісів

"Соціальна смерть": багато жителів окупованих територій після деокупації залишаться без дозволу до соцсервісів

Українське свідоцтво
Свідоцтво. Ілюстративне фото: Безоплатна правова допомога

Велика кількість жителів тимчасово окупованих територій (ТОТ) після звільнення одразу залишаться без документів та дозволу до соціальних сервісів. Найменша вірогідна кількість народжень громадян України на ТОТ, які не мають свідоцтва про народження — 200 тисяч людей, станом на 2022 рік.

Про це повідомила юристка ГО "КримSOS" Анна Рассамахіна під час Обговорення теми "Неіснуючі: що робити з реєстрацією народження на окупованих територіях".

"Взагалі, я це називаю, може голосно звучить, але я це називаю “соціальна смерть”. Коли в тебе нема свідоцтва про народження, шлюб, власність, освіту", — зазначила вона.

За словами юристки, наразі немає можливості встановити точну народжуваність на ТОТ, тому невідома кількість населення.

"За приблизними підрахунками на тимчасово окупованих територіях України за весь час окупації народилось від 350 до 450 дітей. Достовірних даних по кількості населення народжень на тимчасово окупованих територіях нема. Наявні ж — істотно різняться між собою", — додала вона.

За даними українських судів, станом на листопад 2023 року, зареєстровано 65 тисяч народжень на ТОТ — 15% від загальної кількості народжень.

"Найменша вірогідна кількість народжень громадян України на тимчасово окупованих територіях, які не мають свідоцтва про народження — 200 тисяч осіб. Саме скільки народилось на всій підконтрольній території України в 2022 році... За існуючих обставин, встановлення в судовому порядку всіх фактів народження на тимчасово окупованих територіях та їх реєстрацію в РАЦС затягнеться на кілька років та призведе до перевантаження судів", — попередила Рассамахіна.

Вона зауважила, що єдиний спосіб документувати всіх дітей на ТОТ та уникнути хаосу після деокупації — це адміністративна процедура реєстрації народжень на тимчасово окупованих територіях.

Крім того, вона уточнила, що дитина на ТОТ без українського свідоцтва про народження не може:

  • отримати паспорт громадянина України;
  • вступити на дистанційну середню освіту в українській школі;
  • отримати соціальні послуги на підконтрольній території України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок