На Івано-Франківщині пропонують 3D-тури музеями з відеогідом

На Івано-Франківщині пропонують 3D-тури музеями з відеогідом

Віртуальні 3D-тури із відеогідами отримали музеї в Івано-Франківській області. Їх оцифрували в межах проєкту "Музей у смартфоні". На реалізацію ініціативи з обласного бюджету спрямували 45 тис. грн.

Про це Суспільному розповів керівник відділу туризму Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віталій Передерко.

На Івано-Франківщині пропонують 3D-тури музеями з відеогідом
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Для участі у проєкті обрали Івано-Франківський краєзнавчий музей, Музей історії міста Коломиї, Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, Рогатинський історико-краєзнавчий музей "Опілля", а також національний заповідник "Давній Галич", зокрема курган "Галичина могила". 3D-тур з відеогідом цим об’єктом планують опублікувати найближчим часом, розробку віртуальних екскурсій іншими музеями вже завершили, каже Віталій Передерко.

Віталій Передерко - керівник відділу туризму Івано-Франківської обласної військової адміністрації
Віталій Передерко: "Для трьох музеїв створені віртуальні тури з відеогідом. Для двох музеїв — Косівського і Рогатинського — аудіогіди", 21 грудня 2023 рік, Івано-Франківськ. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Одними з перших в Україні запустили відеогід — інтегрували у віртуальну подорож персонажа або гіда-екскурсовода, який розповідає про музей, його експозицію. Результати можна побачити на кількох вебпорталах. Це — головний туристичний портал Івано-Франківської області та портал музеїв 3D, де розміщені оцифровані музеї Львівщини. І тепер є розділ, присвячений Івано-Франківщині", — розповідає Віталій Передерко.

На Івано-Франківщині пропонують 3D-тури музеями з відеогідом
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, на реалізацію цього проєкту з обласної програми розвитку туризму спрямували 45 тис. грн, а частину грошей — від 4 до 5 тис. грн — дофінансовували музеї.

"Для трьох музеїв створені віртуальні тури з відеогідом тієї епохи, який розповідає про експозицію. Для двох музеїв — Косівського і Рогатинського — створені аудіогіди. Тобто відбувається звуковий супровід про ту чи іншу експозицію цього віртуального туру", — говорить Віталій Передерко.

На Івано-Франківщині пропонують 3D-тури музеями з відеогідом
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Проєкт реалізовувала львівська компанія, яка упродовж восьми років працює над оцифруванням архітектурної й культурної спадщини України, розповідає її співзасновник Андрій Гривняк.

"Ми відзняли панорами для сферичного 3D-туру. Далі окремо знімали гідів на зеленому фоні, забирали фон і залишали персонажів. Ми тестово пробували реалізувати проєкт на Маріупольському драмтеатрі, але не отримали фінансування і тому не розвинули цей продукт. Тому вже використовували й здійснювали цей відеогід саме на прикладі з музеями Івано-Франківщини", — каже Андрій Гривняк.

Старша наукова співробітниця Івано-Франківського краєзнавчого музею Віта Дідик
Віта Дідик: "У такий спосіб я ніколи екскурсію не вела, тому це було цікаво", 21 грудня 2023 рік, Івано-Франківськ. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Старша наукова співробітниця Івано-Франківського краєзнавчого музею Віта Дідик розповідає: для проєкту "Музей у смартфоні" вона перевтілилася у панянку ХІХ століття.

"Хотіла оригінально представити зал "Міський побут кінця ХІХ — початку XX століття". Виникла ідея одягтися у вбрання панянки на зламі епохи. В такий спосіб я ніколи екскурсію не вела, тому це було цікаво", — розповідає Віта Дідик.

Директорка Івано-Франківського краєзнавчого музею Галина Бендарчик
Галина Бендарчик: "М'які меблі нам реставрувала на початку повномасштабної війни реставраторка з Ірпеня Олена Приходько", 21 грудня 2023 рік, Івано-Франківськ. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Директорка краєзнавчого музею Галина Бендарчик каже: цей зал обрали серед інших відділів, оскільки в ньому нещодавно зробили ремонт та реекспозицію — після реставраційних та консерваційних робіт представили нові експонати.

"У залі — меблі з палацу Яблуновських міста Бурштин, який уже не існує. Це — ХІХ століття. М'яку частину нам реставрувала на початку повномасштабної війни реставраторка з Ірпеня Олена Приходько, яка перебувала в Івано-Франківську", — говорить Галина Бендарчик.

Зі слів керівника відділу туризму Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віталія Передерка, у 2024 році планують створити відеогіди для музею Параски Плитки-Горицвіт у Криворівні та музею "Центр спадщини Вигодської вузькоколійки" у Вигоді.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок