"Ти Як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я за 2023 рік

"Ти Як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я за 2023 рік

"Ти Як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я за 2023 рік
Колаж Суспільне Миколаїв

Всеукраїнська програма ментального здоров’я "Ти Як?" в Україні стартувала в липні 2023 року. У Миколаївській області в анкетуванні на початку проєкту взяли участь близько 12 тисяч респондентів, що свідчить про потребу в наданні послуги.

Про її реалізацію на Миколаївщині кореспондентам Суспільного розповіла регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я у Миколаївській області, сімейна лікарка Руслана Омелянчук.

Перший виклик — аналіз потреб

Зі слів координаторки, мета кампанії — формування в суспільстві культури піклування про ментальне здоров'я.

"Наші цілі були: зробити послугу доступною для кожної людини, провести аналіз потреб і наявних послуг, визначити дефіцит послуги та прогалини, спрямувати сили туди, де є потреба, щоб кожна людина могла отримати допомогу", — говорить Руслана Омелянчук.

"Ти як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Захід до Всесвітнього дня ментального здоров’я 10 жовтня 2023 року, Україна. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

Опісля анкетування робоча група стала до картування послуги в регіоні.

"У Миколаївській області чотири райони — 52 громади. Відкартували заклади охорони здоровʼя, освіти, соціального захисту, громадські організації. Неформальні послуги такі як релігія, культура, молодь та спорт", — розповідає координаторка програми.

"Ти як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я у Миколаївській області, сімейна лікарка Руслана Омелянчук. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

Зі слів Руслани, у деокупованих громадах та тих, які перебувають під обстрілами, існує дефіцит послуги. Спричинений він внаслідок зруйнованих амбулаторій та недостачі кадрів.

Другий виклик — стигма

Ментальне здоров’я — це дуже важливо! Не буває фізичного здоров’я без ментального.

Ментальне здоров'я — не болить, каже сімейна лікарка.

"Коли в людини зламана рука чи болить серце, то вона йде до лікаря. Коли проблеми з ментальним здоров’ям, люди, як правило, про це мовчать. Ми активно працюємо над подоланням стигмиСоціальний стереотип., звертатись за допомогою — не соромно", — додає регіональна координаторка програми.

"Як ти?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Довідник. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

Зі слів Руслани, сімейні лікарі відвідали курси mhGAP(Mental Health Gap Action Programme) — це глобальна флагманська програма Всесвітня організація охорони здоров'я, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із  психічними розладами..

"Лікувальні заклади підписують з НСЗУНаціональна служба здоров'я України. пакет послуг "Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". Тепер кожен може звернутись до свого сімейного лікаря, який встановить діагноз, надасть допомогу або скерує пацієнта в разі необхідності до психолога чи психіатра", — говорить Руслана Омелянчук.

Станом на грудень 2023 року близько 1000 медичних працівників Миколаївської області взяли участь в навчанні, після чого отримали сертифікати.

Ментальне здоров'я у Миколаївській області

У нас є головний менталіст — Віталій Кім.

Руслана Омелянчук каже, відео очільника Миколаївської ОВА Віталія Кіма підтримували ментальне здоров’я всієї України на початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.

"Ти як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Начальник Миколаївської ОВА та сімейна лікарка Руслана Омелянчук. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

У регіоні триває робота з розширення місць отримання психологічної допомоги. На деокупованих територіях встановлюють модульні пункти із залученням представників неурядових організацій.

"У закладах освіти впроваджується психосоціальна підтримка та відновлення учасників освітнього процесу. Здійснюється моніторинг психоемоційного стану учасників. Будується психологічно безпечне середовище", — говорить координаторка програми у Миколаївській області.

"Ти як?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Зустріч в ЧНУ імені Петра Могили з представниками навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню в рамках програми "Ти як?", Миколаїв, 7 жовтня 2023 року. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

В області працює представництво Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Їхнє завдання — комплекс медичних, психологічних, фізичних та соціально-побутових заходів, спрямованих на відновлення та ресоціалізацію військових.

Заходи під час Всеукраїнської програми

У День ментального здоровʼя 10-го жовтня в Миколаєві організували панельну дискусію "Ментальне здоров'я — стійкість майбутнього", інтерактивний івент "Подорож до Ментального здоровʼя".

"Під час заходу психологи розказували перехожим про ментальне здоров'я, його цінність та важливість піклування про себе. Також провели анкетування усіх охочих щодо стану ментального здоров'я, показали дієві способи заспокоєння у кризових ситуаціях та надали поради, як зберегти свій психоемоційний стан у нормі", — говорить сімейна лікарка.

"Як ти?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Люди, які підішли на консультацію під час івенту, Миколаїв, 10 жовтня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Крім того, у межах програми штатні психологи трьох лікарень регіону взяли участь в проєкті "Посилення спроможності закладів охорони здоров'я та формування стійкості працівників медичної сфери".

"Це фахівці Миколаївського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни, Миколаївського обласного центру психічного здоров’я, Міської лікарні № 4. Після трьох місяців тренінгів та супервізій, учасники на практиці застосовують нові знання та навички", — розповідає Руслана Омелянчук.

"Як ти?": у Миколаївській області підбили підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров'я
Акція "Посилення спроможності закладів охорони здоров'я та формування стійкості працівників медичної сфери" в рамках Всеукраїнського проєкту ментального здоров'я, Миколаївщина. Фото з Фейсбуку Руслани Омелянчук

У 2024 році організатори планують зробити послугу доступною в кожному місті, селі й громаді Миколаївської області.

Проєкт забезпечує Координаційний центр Кабінету міністрів України у співпраці з Міністерством охорони здоров'я, експертного партнерства та підтримки "World Health Organization Ukraine".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок