Українці отримали "Шнобелівську премію" за дослідження впливу вібрацій на черв'яків

Українці отримали "Шнобелівську премію" за дослідження впливу вібрацій на черв'яків

Українці отримали "Шнобелівську премію" за дослідження впливу вібрацій на черв'яків
AP

Вчені українського походження Іван Максимов і Андрій Потоцький з Технологічного Університету Суінберн в Австралії отримали жартівливу нагороду за дослідження впливу високочастотних вібрацій на черв'яків.

Про це повідомляється на сайті "Шнобелівської премії". Цьогорічна 30-та церемонія вручення пародійної премії за досягнення, "які спочатку викликають сміх, а потім змушують задуматися", відбувалася онлайн.

В інтерв'ю виданню Guardian Australia Іван Максимов і Андрій Потоцький зазначили, що нагорода стала для них "великим сюрпризом". Максимов розповів, що ідея дослідити цю тему з'явилася, коли він помітив, що рідина рухається під впливом вібрації так само як черв'яки. Тоді він взяв жменю черв'яків з землі, помістив їх на сабвуфер в своєму гаражі, і став спостерігати за ними. І вони дійсно рухалися як вода.

Максимов і Потоцький відзначають, що їх дослідження, попри його кумедність, може бути корисним. Наприклад, для вивчення мозкових імпульсів нейробіологами або в робототехніці для імітації рухів хробака.

Що відомо

  • Іґнобелівська премія — пародія на Нобелівську премію. Назва премії походить від англійського слова ignoble, тобто негідний. Українською її найчастіше називають «Шнобелівська премія».
  • Премія заснована Марком Абрагамсом і гумористичним журналом Annals of Improbable Research (Аннали неймовірних досліджень) у 1991 році. Спочатку нагороди вручалися за відкриття "того, що не може бути або того, що не повинно бути відтворене".
  • Щороку присуджується 10 Шнобелівських премій у таких категоріях, як і в Нобелівській премії: з фізики, хімії, медицини, літератури та миру. Іноді нагороди являють собою завуальовану критику, інші, однак, привертають увагу до наукових досягнень, які мають деякий гумористичний або несподіваний аспект.
  • У 2010 році Андрій Гейм отримав став першим в світі вченим, що отримав і Нобелівську, і Шнобелівську премію. Шнобелівську він отримав у 2000 році за дослід з "левітуванням жаби", а Нобелівську - у 2010 за експерименти з двовимірним матеріалом графеном.
На початок