Лувр і Третьяковська галерея: митці з Полтавщини, роботи яких експонують у світі

Лувр і Третьяковська галерея: митці з Полтавщини, роботи яких експонують у світі

Лувр і Третьяковська галерея: митці з Полтавщини, роботи яких експонують у світі Суспільне Полтава

Вони народилися на Полтавщині у середині 19 століття. Їхні роботи зберігаються у Луврі, Люксембурзькому палаці та Третьяковській галереї. Це − митці, які творили, здобули славу та померли за межами України. Суспільне підготувало матеріал про їх життя і творчість.

Марія Башкірцева

Марія БашкірцеваМарія Башкірцева

Марія Башкірцева

Марія Башкірцева народилися 24 листопада 1858 року у селі Гавронці Полтавського повіту Полтавської губернії.

Її батько Костянтин Башкірцев був великим землевласником та очолював дворянство Полтавської губернії. Мати Марія Бабаніна була харків'янкою і донькою полковника.

Через численні побутові чвари і публічні скандали батьки Марії розлучилися. Забравши чотирирічну доньку Мусю (як дівчинку кликали в родині) і дворічного сина Павла, розлучена дружина повернулася до рідного дому. Дитинство майбутньої письменниці пройшло в селі Черняківка, нині Чутівського району, що на Полтавщині.

Марія Башкірцеваffr.org.ua

Марія Башкірцева

1870 року Башкірцева виїхала за кордон. Марія почала навчатися живопису в паризькій Академії Жуліана. У французькій столиці її талант одразу помітили. Полотна Башкірцевої експонували у двох знаменитих паризьких салонах: картини "Жан-Жак" і "Мітинг". Її творчість високо цінували Анатоль Франс та Еміль Золя.

Декілька робіт Марії Костянтинівни купив Лувр. Її полотна розміщені в музеї Орсе, Люксембурзькому палаці, вугалереях Ніцци, Відня, Афін, Амстердама, у музеях України, у Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі, в Третьяковській галереї у Москві. ЇЇ ім’я занесене до списку "Безсмертя" Люксембурзької галереї Парижа (талановиті художники, що передчасно пішли з життя). Полотна Марії Башкірцевої виставлені поруч з роботами таких художників, як Моне, Ренуар, Мане, Дега, Сезанн, Сіслей, Гоген і Ван Гог.

Марія померла від туберкульозу у віці 25 років. Похована на цвинтарі Пассі в Парижі.

Микола Ярошенко

Цей митець народився 13 грудня 1846 року у Полтаві. Його батько був військовослужбовцем Полтавського кадетського корпусу.

Робота Миколи ЯрошенкаСуспільне Полтава

Робота Миколи Ярошенка

Ще з дитинства Микола хотів стати художником, але батько готував сина до воєнної кар'єри. Коли хлопцю було 9 років, його віддали на навчання до Полтавського кадетського корпусу. А за кілька років він продовжив здобувати освіту у Петербурзі.

1863 року Ярошенко вступив до Першого воєнного Павлівського училища. А згодом перевівся до Михайлівської артилерійської академії. Відвідував вечірню школу малювання Імператорського Товариства заохочення художників, а згодом і Петербурзьку Академію Мистецтв. Його наставником став художник українського походження Іван Крамськой.

Закінчивши артилерійську академію, Миколу Ярошенка призначили на патронний завод у Петербурзі, де він пропрацював 20 років.

З 1885 до 1895 художник подорожує і навчається мистецтву в Західній Європі, Палестині, Єгипті, Кавказі.

"Сліпі" Микола Ярошенко. 1879 рікСуспільне Полтава

"Сліпі" Микола Ярошенко. 1879 рік

1876 року cтав членом Товариства пересувних художніх виставок, а згодом і його очільником. За життя створив понад 400 полотен і 1000 малюнків.

Ярошенко був портретистом. Він створив галерею образів, серед яких портрети Володимира Короленка та Володимира Соловйова.

Помер художник 7 липня 1898 року у Кисловодську. Частина його робіт зберігається у музеях Нижнього Новгороду, Ашгабата, Калуги, Москви, Санкт-Петербурга та Єкатеринбурга. Митець заповів Полтаві 100 картин та етюдів. Нині вони зберігаються у Полтавському художньому музеї.

Леонід Позен

Майбутній митець народився 26 лютого 1849 року у селі Оболонь Хорольського повіту.

Спеціальної мистецької освіти відомий скульптор так і не здобув. Після навчання в гімназії закінчив юридичний факультет Петербурзького університету. Служив товаришем прокурора в окружному суді Полтави.

Згодом почав працювати у прокуратурі Петербурзького суду. А 1912 став сенатором.

Робота Миколи ПозенаСуспільне Полтава

Робота Миколи Позена

1882-1918 був постійним учасником виставок Товариства пересувних художніх виставок. З 1894 року був дійсним членом Імператорської академії мистецтв, а з 1900 – членом Ради Імператорської академії мистецтв.

Власник фабрики художнього литва Карл Верфель купив групу скульптур Позена для відливу її у бронзі. Згодом він упродовж років систематично купував роботи Позена, відливав їх, влаштовував виставки у Росії, в Італії, Англії, Німеччині, Голландії та Америці.

Леонід Позен − автор пам'ятників Івану Котляревському та Миколі Гоголю у Полтаві.

Його твори зберігаються у Полтавському художньому музеї, Музеї українського образотворчого мистецтва у Києві, Третьяковській галереї у Москві, Російському музеї у Санкт-Петербурзі.

Помер Леонід Позен у Петрограді 8 січня 1921 року. На честь митця у Полтаві названо провулок, а в селі Оболонь − центральну вулицю.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди