Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині

Острозькі, стара Соборна, дудка-викрутка, хрести
Колаж: Суспільне Рівне

Мандрівка по Соборній сто років тому, сім мультиків про князів Острозьких і нематеріальна культурна спадщина України з радивилівськими голубцями, "Читанням корони" у Дубенському районі, поліськими дудкою-викруткою і вбиранням могильних хрестів. Суспільне Рівне підсумовує культурні події, якими запам'ятався 2023 рік.

Соборна сто років тому

Від міської управи до будівлі колишнього костелу — цифрова реконструкція вулиці Соборної міжвоєннного періоду ХХ століття доступна, як відеоекскурсія з листопада 2023 року. Майже п'ять місяців над цим працювали колекціонер історичних світлин Василь Гудзій, заступниця начальника відділу Держархіву Рівненської області Людмила Леонова і 3D-дизайнер Андрій Малюський.

Соборна у 20-30-ті роки ХХ століття мала назву 3-го Травня, за датою ухвалення першої Конституції Польщі. Відеомандрівку нею реалізували у рамках проєкту "Віртуальне Рівне: подорож у часі центральною вулицею міста" за гроші Українського культурного фонду.

Використали сотні світлин. Будівлі, які не вдалося знайти на фото — робили на основі технічних документів з державного архіву області, пояснив його директор Олег Дзецько:

"Це було б цікаво не просто містянам, це було б цікаво, можливо, і владі для того, щоб приймати зваженіші рішення стосовно архітектури міста Рівного. Це було би цікаво разом з тим і дослідникам, і архітекторам. Тобто ми винайшли свою машину часу в Державному архіві Рівненської області, яка зможе перенести містян у тогочасний міжвоєнний період".

Повна версія відеоексурсії

Мультики про князів Острозьких

Серію анімаційних відео, пов'язаних з князями Острозькими, запустили на Рівненщині у 2023 році. Їх продукує Town Image Studio за фінансової підтримки УКФ.

Віртуальна історія і нематеріальна спадщина
Скрин з мультфільму, Facebook Town Image Studio

Мультики про Острозьких — це інтерактивний легкий формат розповіді про князів і їхню спадщину, яка об'єднує не лише Україну, а й сусідні країни, наприклад, Литву і Польщу.

Наразі доступні чотири анімації, має бути сім. Їх планують перекласти двома іноземними мовами та транслювати у музеях Рівненської та Хмельницької областей, розповіла проєктна менеджерка Town Image Studio Олеся Гощук:

"Серії присвячені родоводу Князів Острозьких, темі мистецтва і постаті Василя Костянтина, Острозькій академії, Біблії та значенню спадщини Князів Острозьких сьогодні — у XXI сторіччі".

Відео можна подивитися у соціальних мережах або на сайті організації, а також — у віртуальному музеї спадщини князів Острозьких.

"Читання корони" у Дубенському районі

Обряд "Читання корони" у 2023 році подали на затвердження до списку нематеріальної культурної спадщини України. Це спільна ініціатива Рівненської і Волинської областей.

"Ми виявили, що на південній частині Рівненщини побутує цікавий самобутній елементний матеріально-культурної спадщини — Читання корони і прийшов він саме із Волині. Тому Волинська область, громади, які розташовані ближче до Рівненщини, є своєрідним ареалом побутування", — розповідала директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська.

Віртуальна історія і нематеріальна спадщина: 2023
Фото з другого Всеукраїнського форуму "Нематеріальна культурна спадщина: міжрегіональна співпраця", що відбувся на Рівненщині. Фото: Facebook Рівненської ОДА

Весільна корона — вінець зі білої стрічки, який вплітає у волосся нареченій її матір. Це відбувається після прочитання відповідного тексту, він теж має назву "весільна корона", — пояснювала директорка Тараканівського центру культури та дозвілля, носійка елементу "Традиція читання корони" Алла Грабар.

"Тільки після цього наречена може зустрітися зі своїм коханим. Сам обряд унікальний тим, що коли мама одягає весільний вінець, вона благословляє свою доньку на самостійне щасливе життя".

Віртуальна історія і нематеріальна спадщина: 2023
Фото з другого Всеукраїнського форуму "Нематеріальна культурна спадщина: міжрегіональна співпраця", що відбувся на Рівненщині. Фото: Facebook Рівненська ОДА

Радивилівські голубці з млинцями

Радивилівські голубці готуються на основі капустяного листя і фаршу. А також млинця — і в цьому їхня унікальність:

"Млинець може бути  різним. Жовтого кольору — на основі яйця, муки, молока. Але господиня може включити свою фантазію і додати до млинця шпинат чи зелене листя — млинець стає зеленого забарвлення, колір соку буряка дає млинцю червоне забарвлення і страва набуває зовсім іншого і смаку, і зовнішнього вигляду", — пояснила директорка Радивилівського міського будинку культури Інна Шаблій.

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині
Радивилівські голубці з млинцями. Фото: Рівненська ОДА

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині
Фото: Facebook Рівненська обласна державна адміністрація

У 2023 році Радивилівська громада подала заявку про приєднання до вже наявної традиції культури приготування і частування голубцями до обласного та національного переліків елементів нематеріальної культурної спадщини України.

20 грудня у Facebook Рівненської ОДА повідомили, що Мінкульт розширив перелік Елементів нематеріальної культурної спадщини "Приготування української традиційної страви “Голубці” стравами з різних регіонів держави. І доповнив кіровоградські "Голубці" традиційною стравою з Рівненщини — "Голубці з млинцями".

Директорка обласного центру народної творчості Ірина Рачковська також повідомила про ще кілька виявлених локальних традиційних страв. Зокрема, холодна юшка з оселедцем та грибами на Поліссі і потравка та пироги стовпчиком у Корецькій громаді.

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині
Холодна юшка з оселедцем та грибами. Фото: Facebook Ірина Рачковська-Баковецька

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення нематеріальної спадщини: культурні події 2023 року на Рівненщині
Пироги стовпчиком. Фото: Facebook Ірина Рачковська-Баковецька

Поліська дудка-викрутка

Традиційний музичний інструмент Рівненщини внесли до Національного реєстру культурної спадщини України під назвою "Поліська дудка-викрутка: традиції виготовлення та гри" 27 січня 2023 року.

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині
Зліва — Герасим Хомич грає на дудці-викрутці. Фото: Віталій Коваль

До нашого часу гра на дудці-викрутці збереглася у Миляцькій та Рокитнівській громадах Сарненського району, а найкращий знавець цієї традиції — 79-річний Герасим Хомич із села Переброди Сарненського району. Він знає понад сто пісень та мелодій.

"Колись багато дударів було. Робили дудки, викручували. Я теж побачив і мені захотілося. Ще мій двоюрідний дядько теж займався, корови пас. То я все підглядав, як він там собі робить, та й сам навчився отак", — розповідав Герасим Хомич.

Він пояснив, що дудку роблять із сосни, викручуючи серцевину дерева — звідси й назва інструменту.

Член експертної ради з нематеріальної культурної спадщини Мінкульту Микола Шкрібляк щодо поліської дудки-викрутки зазначив:

"Наскільки мені відомо з облікової картки, залишилося небагато людей, які вміють зробити її, знають ці таємниці й премудрості виготовлення дудки-викрутки. Тому потрібно ці знання також поширити, щоб цих людей ставало більше, щоб елемент також розвивався".

Як звучить дудка-викрутка — продемонстрував рівненський фольклорист, керівник народного гурту традиційного поліського співу “Ранкова роса” Юрій Ковальчук.

Вбирання могильних хрестів

У травні 2023 року Мінкульт розширив перелік нематеріальної культурної спадщини України. Серед п'яти нових доданих елементів — традиція вбирання могильних хрестів на Рівненському Поліссі.

Віртуальна Соборна, анімовані Острозькі і поповнення в нематеріальній спадщині: культурні події 2023 року на Рівненщині
Фото: Суспільне Рівне

Така поминальна традиція є "рідкісною та унікальною і масштабно побутує тільки на Рівненщині", пояснила начальниця управління культури й туризму Любов Романюк. Поліщуки її продовжують як регіональну культурну особливість та для естетичного стану могил.

Звичай зустрічається у Вараському, Сарненському та північній частині Рівненського районів.

Суспільне побувало в селі Сварицевичі, що за 150 кілометрів на північ від Рівного, щоб побачити, як поліщуки бережуть цю регіональну культурну особливість.

Загалом перелік нематеріальної культурної спадщини складається з 68 елементів. У списку це п'ятий з Рівненщини, до цього внесено, зокрема, бортництво, водіння Куста, дудку-викрутку та радивилівські голубці з млинцями.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок