Заступник голови Тристоронньої контактної групи Вітольд Фокін заявив, що не пропонував помилувати злочинців, які катували та вбивали людей, однак наголошує на необхідності на загальній амністії.
Про це він розповів в інтерв'ю Світлані Мялик на Українському радіо.
"Як ви уявляєте вибіркову амністію? Очистили ми землю від окупантів, Донбас український і кордон взятий під контроль нашими прикордонниками. Що робити далі? Починати шукати злочинців серед військових? Їх близько 250-300 тисяч. Адже, ніде, ніяким чином я не казав, що треба помилувати злочинців, які ґвалтували, вбивали, знущалися, помилувати садистів, які фотографували свої злочини. Звичайно, ні. І у моєму виступі так і написано: “Було багато злочинів, які мають бути розслідувані, і винні мають понести кару, але сьогодні, щоб припинити війну – моя позиція – не держави, не ТКГ, а моя особиста – треба оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів Донбасу, а краще усього Донбасу”, - заявив він.
Фокін також відзначив, що повторив те, що написано у законі про амністію, проголосованому парламентом.
“Ось я вам покажу закон, який був проголосований ВР про амністію, і слово в слово я повторив те, що було в цьому законі. Але, далі починається детективна історія. Цей закон зник, зникли всі спогади про нього. Викреслені звідусіль. Але, пам’ять людська дуже міцна і тривка. Люди пам’ятають, вони голосували за цей закон”, – зазначив Фокін.
За словами заступника голови ТКГ, навіть якщо Україна не судитиме злочинців, це має зробити міжнародна спільнота.
“Є закон, який зобов'язує країну виявляти і карати злочинців. Знаючи, що я буду пояснювати свою позицію у Верховній раді, я зробив науково-правову експертизу світового рівня, в якій записано наступне: “будь-яке публічне висловлювання з приводу амністії не є таким, що порушує встановлений громадський порядок, презумпція правомірності громадянина у демократичній державі, де гарантовані права та свободи Конституцією, виключає будь-яку юридичну відповідальність за вільне висловлення особистої думки”, - сказав Фокін.
Водночас, за його словами, амністія відрізняється від помилування.
“Згідно з нормами міжнародного права, будь-яка країна, в тому числі й Україна не може, а зобов’язана переслідувати й судити людей, які скоїли військові злочини. Так, чому вони до мене пред’являють претензії? З одного боку, перекрутили мій текст, а з іншого демонструють повну некомпетентність!”, - наголосив він.
Фокін також відзначив, що його висловлювання щодо амністії не можуть порушувати громадський порядок.
“Є закон, який зобов'язує країну виявляти і карати злочинців. Знаючи, що я буду пояснювати свою позицію у Верховній раді, я зробив науково-правову експертизу світового рівня, в якій записано наступне: “будь-яке публічне висловлювання з приводу амністії не є таким, що порушує встановлений громадський порядок, презумпція правомірності громадянина у демократичній державі, де гарантовані права та свободи Конституцією, виключає будь-яку юридичну відповідальність за вільне висловлення особистої думки”, - пояснив він.
Що відомо
- Заступник голови української делегації у Тристоронній контактній групі Вітольд Фокін за три роки до призначення.
- 18 серпня президент Володимир Зеленський увів до складу делегації України в Тристоронній контактній групі прем'єр-міністра України в 1990-1992 роках Вітольда Фокіна.
- 30 серпня Фокін в інтерв’ю заявив, що усьому Донбасу, включно з підконтрольними та непідконтрольними територіями, слід надати особливий статус, провести місцеві вибори на території ОРДЛО, а для припинення воєнних дій "оголосити загальну амністію".
- Після цієї заяви 1 вересня на сайті президента зареєстрували три електронні петиції щодо звільнення Вітольда Фокіна з посади заступника керівника української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.