"Він казав, що буде війна". У Кропивницькому відкрили пам'ятну дошку військовому, козацькому отаманові Віктору Шарому

"Він казав, що буде війна". У Кропивницькому відкрили пам'ятну дошку військовому, козацькому отаманові Віктору Шарому

У Кропивницькому відкрили меморіальну дошку на честь Віктора Шарого, учасника російсько-української війни, крайового отамана Українського козацтва. Він загинув під містом Бахмут Донецької області під час мінометного обстрілу російськими військами 18 грудня 2022 року. Дошку встановили на вулиці Театральна, на приміщенні управління юстиції, де захисник працював деякий час.

Віктор Шарий загинув у віці 62 років. Він 22 роки прослужив у військах спеціального призначення. Коли розпочалася війна у 2014 році, військовий пішов до військкомату, але його до Збройних сил не взяли через вік. Тоді він вступив до лав Української добровольчої армії, і там захищав Україну з 2017 року, розповів побратим по козацтву, наказний отаман Буго-Гардівської паланки Віктор Тріщенко.

"Він рвався воювати ще з 2014 року. Але скільки не ходив біля того військкомату, його не брали. Тому він пішов в УДА, в місцевий батальйон. Коли почалася повномасштабна війна, всі вони поїхали під Київ. Потім їх перекинули до Миколаєва й Херсона, далі – під Бахмут. І він там і загинув 18 грудня. Такий його військовий шлях. Він — бойовий чоловік, вояк. Кров у нього військова. Він не міг сидіти тут, склавши руки. Дуже шкода. Він заслужений чоловік, скільки зробив для міста й України".

Віктор Шарий на війну пішов добровольцем
Віктор Шарий на війну пішов добровольцем. Фото: Facebook/УДА

Віктор Тріщенко разом з Віктором Шарим понад 25 років відроджували традиції українського козацтва на Кіровоградщині.

"Віктор прийшов до нас з 3 полку — тоді він ще називався по-іншому. Усього їх було четверо. Троє поступово відійшли. Віктор залишився на посаді спочатку сотника, потім осавула. Потім його обрали отаманом через його активну діяльність. Він ним і був 17 років в нашій паланці. Багато чого зробив для козацтва. Ми з ним об’їздили всю область, створювали козацькі товариства. Він мене називав побратим. Козаки — це брати завжди".

Пам'ятна дошка Вікторові Шарому
Пам'ятна дошка Вікторові Шарому. Фото: Суспільне Кропивницький

Віктор Шарий займався тим, щоб у місті встановили пам’ятники для вшанування українців, загиблих від політики Росії й СРСР, сказав побратим Віктор Тріщенко.

"У нас у місті є пам’ятник репресованим. Його встановили за його ініціативи й підтримки. Така сама ситуація й з хрестом — пам’ятником жертвам Голодоморів. Перший хрест ми з ним знайшли на цвинтарі й встановили там, хоч нам тоді й забороняли це робити. У 2017 році ми вирішили до 100-річчя українського визвольного руху й Холодноярської республіки посадити алею на Козачому острові".

Кропивничани на відкритті пам'ятної дошки Вікторові Шарому
Кропивничани на відкритті пам'ятної дошки Вікторові Шарому. Фото: Суспільне Кропивницький

Ліворуч дружина загиблого військового й крайового отамана Українського козацтва Ірина Шара
Ліворуч дружина загиблого військового й крайового отамана Українського козацтва Ірина Шара. Фото: Суспільне Кропивницький

Дружина військового Ірина Шара розповіла Суспільному, що чоловік був справжнім патріотом, активною, небайдужою людиною й брав участь у всіх заходах, які були в місті.

"Мені дуже тяжко. Його не вистачає. Але я розумію, що дуже багато людей загинули, і тяжко всім. Я бажаю, щоб швидше закінчилася ця війна, і настав мир на нашій вільній Україні. Він мені ще раніше казав: "Іра, буде війна. Ось побачиш. Але я думала, що це просто слова".

За словами Ірини Шарої, про встановлення меморіальної дошки клопотало Кіровоградське обласне Товариство політв’язнів і репресованих на чолі з головою Віктором Полтавцем. Розробила дошку студія мистецтв “Арт Казаченко”. Гроші на неї дала донька.

На початок