Пуансетія — квітка різдвяного настрою: як доглядати, аби наступного року знову розквітла

Пуансетія — квітка різдвяного настрою: як доглядати, аби наступного року знову розквітла

Ексклюзивно
Новий рік, Різдво, пуансетія, квіти
Пуансетія в горщику, яку придбали до різдвяно-новорічних свят, грудень 2023 рік. Фото: Суспільне Черкаси

Пуансетія нині є символом Різдва у всьому світі — її шанують за квіти-зірки що полумʼяніють напередодні свята. Однак вважають, що догляд за нею в домашніх умовах дещо складний, аби забезпечити яскраве цвітіння і щороку купують її наново.

Як забезпечити її яскраве цвітіння і не купувати щораз, розповіла Суспільному кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

Пуансетію привезли в Сполучені штати Америки майже 200 років тому — у 1825 році.

"Пуансетія, або молочай-різдвяник (Euphorbia pulcherrima) — багаторічна рослина. Зростає вона в тропічній Мексиці і Центральній Америці. Назва рослини — «пуансетія» відома з 1836 року. Вона походить від імені ботаніка та першого американського посла в Мексиці Джоела Робертса Пойнсетта, який у 1825 році привіз цю рослину до США. До появи назви «пуансетія» вона була відома як «мексиканська вогняна квітка» або «забарвлений листок»", — розповіла Вікторія Осипенко.

З її слів, належить ця рослина до родини молочайних:

"Пересвідчитися, що це молочай, дуже просто – якщо зламати гілочку, ви побачите молочний сік. У природі на батьківщині пуансетія – вічнозелений чагарник, що може досягати висоти чотирьох метрів. Кімнатна ж пуансетія має компактні розміри. Оскільки квітне рослина в період Різдва, а приквітки розташовані у формі зірки, тому рослина отримала ще назву — різдвяна/вифлеємська зірка. І стала символом Різдва у багатьох країнах.

Самі квіти у рослини жовтуваті, дрібні, зібрані в розеткоподібні суцвіття, які називають ціатії. Навколо ж них утворюються яскраво-червоні приквітки, які люди часом вважають квітками. Зараз селекціонери вивели сорти з рожевими, білими, жовтими і навіть двоколірними приквітками, проте найбільш традиційним вважається яскраво-червоний варіант. Також виведено гібриди, що досягають не більше 30 см заввишки", — розповіла науковиця. З її слів, кожен охочий може виростити цю квітку вдома.

Пуансетія: як доглядати, аби наступного року знову розквітла
Пуансетія в будинку. Фото: Суспільне Черкаси

Умови для вирощування в домі

За словами науковиці, молочай-різдвяник любить рости на західних чи східних вікнах, але прямі промені сонця йому шкодять, як і протяги. Найкомфортніша температура для росту рослини – +18-25°C, під час цвітіння – +16-14°C, а в період спокою – +14-12°C. Поливання в літній час повинне бути рясним, взимку його скорочують, аби ґрунт був ледь вологим. Коли пуансетія зацвіте, обприскуйте її теплуватою відстояною водою.

Підживлення

Підживлювати пуансетію потрібно з весни до осені двічі на місяць комплексними мінеральними добривами. У період цвітіння знадобляться калійні добрива, хоча багато квітникарів вважають за краще в період цвітіння рослину не підживлювати взагалі.

Пересадка

Пересаджують пуансетію навесні, у квітні або травні, після періоду спокою, коли рослина прокинулася і в неї починають з’являтися молоді листки. Ґрунт повинен бути слабкокислий і складатися з листкової, глинисто-дернової, торф’яної землі і піску в співвідношенні 2:3:1:1. Не забувайте про дренажний шар.

Горщик має бути не набагато більшим за попередній. Щоб звести стрес від пересадки рослини до мінімуму, пуансетію пересаджують способом перевалки. Пам’ятайте, що пуансетія виділяє отруйний молочний сік, який особливо шкідливий для очей, а в певних випадках провокує алергію. При попаданні в шлунково-кишковий тракт може викликати блювоту і розлад кишківника. Щоб уникнути цих неприємностей, одягніть рукавички перед обрізанням і пересадкою рослини.

Обрізка

Обрізають пуансетію двічі – на початку квітня, коли передбачається період спокою, на висоту 15 см від рівня ґрунту в горщику; і після пересадки, коли у рослини почнуть відростати нові пагони. Роблять це, щоби сформувати красивий кущик і видалити слабкі пагони, які можна використовувати як живці для вегетативного розмноження.

Розмноження

У природних умовах пуансетія розмножується насінням, але в домашніх умовах використовують вегетативний спосіб розмноження живцями, які нарізають на початку літа. Довжина живця має бути 7-10 см. Щоб на ньому було не менше 3-6 хороших бруньок, зріз повинен проходити безпосередньо під вузлом.

Чи можна отруїтися пуансетією

Всупереч розповсюдженій думці, ніякі частини рослини не отруйні. Дослідження, проведені в державному університеті Огайо ще у 1971 році, показали, що у щурів, яким додавали в їжу суттєві дози пуансетії, не виявлялися жодні симптоми отруєння, не виникало змін у поведінці або споживанні корму. Смертельних випадків від поїдання пуансетії у піддослідних тварин не виникало.

Але сік молочая-різдвяника може викликати подразнення шкіри у людей з алергією на латекс.

Пуансетія у квартирі: як доглядати, аби наступного року знову розквітла
Фото: Суспільне Черкаси

Поради, які допоможуть пуансетії прожити не одне Різдво

 • як тільки почнуть опадати листки, скоротіть поливання, щоб ґрунт був майже сухий, і припиніть підживлення, обріжте стебла на висоті 15 см від рівня ґрунту, перенесіть у темне прохолодне місце і дайте рослині поспати до травня;
 • у травні, щоб стимулювати початок росту, поставте рослину в добре освітлене місце, починайте поливати і підживлювати мінеральними добривами;
 • як тільки рослина піде в ріст, пересадіть її в новий ґрунт;
 • на початку жовтня ставте рослину на ніч у коробку, що не пропускає світло, або в шафу, де вона перебуватиме не менше 14 годин на день – таким чином ви стимулюєте закладку бутонів;
 • як тільки почнуть розкриватися приквітки, доглядайте за рослиною, як завжди.

"Зверніть увагу на те, що неподалік від пуансетії не повинно бути будь-яких фруктів (груш, бананів, яблук тощо), тому що вони виділяють етилен, що призведе до швидкого в’янення приквітників", — додала Вікторія Осипенко.

Складнощі, що найчастіше виникають з пуансетією під час вирощування в оселі

 1. Опадання листків — в кімнаті дуже холодно.
 2. Листки в’януть, потім опадають — застій вологи в субстраті.
 3. Листкові пластинки стають жовтими та скручуються, а потім відмирають — в кімнаті дуже висока температура повітря.
 4. В’янення листків — рослина потребує термінового поливу.
 5. Облітання суцвіть — низька вологість повітря.
 6. Краї листків забарвлюються в коричневий або жовтий відтінок — надзвичайно сухе повітря.
 7. Листки морщаться та засихають — на рослину подіяли продукти горіння або газу.
 8. Плями сріблястого кольору на листках — рослина уражена грибковою хворобою.
 9. Гниль на коренях — у земляній суміші систематично застоюється вода.
 10. Шкідники. Найчастіше всього на кущі оселяються трипси, павутинні кліщі, білокрилки та борошнисті червці.

Як доглядати за пуансетією в квартирі
Фото: Суспільне Черкаси

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

На початок