Українські АЕС почали використовувати сховище відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні

Українські АЕС почали використовувати сховище відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні

Українські атомні електростанції почали звозити відпрацьоване ядерне паливо до Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) поблизу ЧАЕС.

Про це заявив в.о. голови Державної інспекції ядерного регулювання Олег Коріков на брифінгу в Медіацентрі "Україна – Укрінформ".

За його словами, у 2023 році розпочалася дослідна експлуатація нової ядерної установки — Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, створеного у Чорнобильській зоні відчуження. Вже здійснені рейси із Рівненської, Хмельницької, Південноукраїнської АЕС на сховище.

Олег Коріков зауважив, що на новому сховищі використовується сучасна система двобар'єрної упаковки ядерних матеріалів. Крім того, наявність власного сховища дозволило позбутися російської монополії на зберігання відпрацьованого палива.

Дозвіл на експериментальне використання сховища ядерних відходів у Чорнобильській зоні діятиме 3 роки. Після того атомники мають перейти до промислового використання ЦСВЯП.

Що відомо про Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива

Важливою проблемою ядерної енергетики залишається поводження з радіоактивними відходами — так званим відпрацьованим ядерним паливом. Це — ресурс для ядерних реакторів, який необхідно правильно зберігати.

Раніше відходи з українських АЕС вивозилися на зберігання та переробку до Росії. Але через нестабільні політичні відносини з РФ цей процес призупинявся, що призводило до накопичення відпрацьованого палива на станціях.

З 2001 року Україна планувала будівництво власного Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні. Роботи почали у 2017 році.

У грудні 2020 року НАЕК "Енергоатом" своєчасно завершив будівництво першої частини сховища. Інші — планується добудувати до 2040 року.

Випробування сховища завершили у січні 2022 року — напередодні повномасштабного російського вторгнення. Використання об'єкта не могли почати, бо війська РФ окупували Чорнобильську зону.

Після деокупації ЧАЕС у квітні 2022 року НАЕК "Енергоатом" отримав дозвіл на введення в експлуатацію Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

ЦСВЯП є автономною ядерною установкою, призначеною для тривалого зберігання відпрацьованого палива з Південноукраїнської, Хмельницької та Рівненської АЕС. Сховище дозволить створити замкнутий цикл з використання та переробки ядерного палива в Україні.

На початок