У Житомирі вшанували пожежних-ліквідаторів, які рятували світ від наслідків аварії на ЧАЕС

У Житомирі вшанували пожежних-ліквідаторів, які рятували світ від наслідків аварії на ЧАЕС

У Житомирі вшанували пожежних-ліквідаторів, які рятували світ від наслідків аварії на ЧАЕС
Фото: Житомирська міська рада

14 грудня на Житомирщині вшановували подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, рятувальники, поліцейські, місцева влада та представники громадськості поклали квіти до пам’ятних знаків і меморіальних плит з іменами ліквідаторів, які пішли з життя.

Ця дата відзначається щорічно у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим 26 квітня 1986 року четвертим енергоблоком ЧАЕС.

Наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції ліквідовували майже 600 тисяч людей, в числі яких 289 членів зведеного загону пожежних Житомирщини. Понад півтори сотні з них вже немає в живих.

Цьогоріч вшанування ліквідаторів проходило вже без участі колишнього керівника управління Державної пожежної охорони області (нині головне управління ДСНС — ред.), ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, голови благодійного фонду "Пожежні Чорнобиля" Бориса Андрійовича Чумака, який помер 7 грудня 2023 року.

Житомир, день ліквідатора
Фото: Житомирська міська рада

День ліквідатора, Житомир
Фото: Житомирська міська рада

На ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС житомирський загін пожежних працював з дев'ятого по 23 травня 1986 року. В селище Іванків житомирські рятувальники приїхали міняти загін з Чернігова.

22 травня у житомирських пожежників мало бути останнє чергування перед виїздом додому, але вночі пролунав сигнал "Тривога" — спрацювала сигналізація третього енергоблоку. Пожежні Житомира поїхали першими, а слідом за ними — три автомобілі з київськими рятувальниками. Дорогою довелося проїжджати так званий "Чорний ліс" – там пройшла хвиля радіації і дерева стояли обвуглені, наче після пожежі.

В ніч з 22 на 23 травня пожежні ліквідовували загоряння кабелів у тунелях на станції, відкачували з-під реактора забруднену воду, подавали воду на бетонування, забезпечували зв'язок та пожежну безпеку у зоні відчуження, допомагали з евакуацією людей.

"Від величезної температури метал розжарився, — розповідав у 2022 році ліквідатор Олександр Поляков. — Металеві короби, в яких були "зашиті" кабелі, почали плавитись. Я стояв із пожежним стволом, а зверху на мене капав розпечений свинець. Щоб хоч трохи знизити температуру, ми баграми роздирали короби і заливали їх водою. Але від високого тиску і пекельної спеки пожежні рукави рвалися. Було дуже тяжко".
День ліквідатора, Житомир, Георгій Готовчиць
Фото: Житомирська міська рада

Також серед тих, хто у 1986 році боровся з наслідками аварії на ЧАЕС, були більше тисячі працівників органів внутрішніх справ Житомирщини.

День ліквідатора, Житомир
Фото: Житомирська міська рада

Житомирська область стала одним з регіонів України, які найбільше постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. У зоні радіаційного забруднення опинилося 38% території області — 735 населених пунктів, де жили майже пів мільйона людей.

На початок 2023 року в Житомирській області жили 6 тисяч 100 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок