Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував відео, на якому росіяни ведуть беззбройних полонених бійців ЗСУ під дулами автоматів у бік українських позицій та прикриваються ними.
Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі.
На запису видно момент, коли поблизу групи солдатів РФ та беззбройних українських полонених вибухає, з великою ймовірністю, граната.
Також зафіксований момент, коли російський солдат робить постріл у напрямку беззбройних, які біжать у протилежний бік від позицій ЗСУ. За кілька секунд, коли оператор безпілотника знову наводить зум, тіло бійця у формі ЗСУ вже лежить на землі. Побратими нині не знають долю цих захисників. Однак знають, який російський полк воює на вказаному напрямку.
"Якщо дії з відео будуть встановлені як офіційні та правдиві — це свідчитиме, що РФ порушила ще одну статтю третіх Женевських конвенцій. А саме статтю 23, яка каже, що жодного військовополоненого не можна будь-коли відправити в район, у якому йому загрожував би вогонь із зони боїв. А також не можна використовувати військовополонених для захисту будь-яких пунктів чи районів від військових операцій", — повідомив Лубінець.
Він наголосив, що ця війна, яку розпочала РФ, найімовірніше, є найбільш зафільмованою. Тому треба надавати компетентним органам всі відомості про скоєні воєнні злочини росіян, аби притягнути до суворої і справедливої відповідальності.
Що відомо про розслідування злочинів російських військ в Україні
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко заявив, що від початку повномасштабної війни слідчі поліції зафіксували понад 102 тисячі воєнних злочинів, які вчиняє Росія.
Протягом 2022 року правоохоронцям вдалося ідентифікувати 91 російського військового, які чинили воєнні злочини на території Бучанської громади на Київщині. Загалом у цьому районі задокументовані понад 9 тисяч воєнних злочинів, скоєних солдатами РФ.
Станом на 3 серпня 2023 року Міністерство внутрішніх справ внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.
15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.
Допомагати українським прокурорам розслідувати безпрецедентну кількість російських воєнних злочинів в Україні будуть Міністерство юстиції США та ФБР.
Воєнні злочини РФ в Україні вивчають і громадські організації. Вони документують їх та збирають свідчення для трибуналу.