"Вивозили з мішком на голові": історія ректора одного з вишів тимчасово окупованого Бердянська на Запоріжжі

"Вивозили з мішком на голові": історія ректора одного з вишів тимчасово окупованого Бердянська на Запоріжжі

Місяць колектив Бердянського державного педагогічного університету пропрацював в окупації, а ректору пропонували піти на співпрацю з росіянами. Згодом працівникам навчального закладу вдалося евакуюватися до обласного центру.

Ігор Богданов, ректор Бердянського державного педагогічного університету, розповідає: його рідне місто військові РФ захопили на початку березня 2022. Та вже через декілька днів чоловіку запропонували очолити університет під російським прапором:

"Чотири озброєні особи, в балаклавах, я бачив тільки очі. "Ви ректор? Буль ласка, поїдьте з нами". Мене вивезли, одягли мішок, щоб я не розумів, куди мене везуть, забрали телефон. Відповідь моя була відвертою: "Я український вчений, я залишаюся з Україною".
Ректор БДПУ про окупацію Бердянська росіянами та полон
Ігор Богданов, ректор БДПУ. Фото: архів БДПУ

Після розмови ректора відпустили обдумати пропозицію. Радили погодились на співпрацю не лише представники ФСБ, а й знайомі, які перейшли на бік окупаційної влади. Тоді Ігор Богданов вирішив евакуюватися до Запоріжжя через Пологи та Оріхів, для цього довелося проїхати 20 російських блокпостів:

"Був інцидент на останньому блокпості в Пологах. Я стояв першим в колоні на виїзд безпосередньо на Оріхів. Підбігли росіяни: "Всі з машини!". Ми вийшли в чому були, а росіяни сіли в машину і поїхали. Ми залишилися взагалі без речей, без документів, без телефонів".
Колектив Бердянського державного педагогічного університету, які евакуювались до Запоріжжя
Колектив Бердянського державного педагогічного університету. Фото: архів БДПУ

Автівку ректору згодом повернули, але після цього авто ледь не розчавив російський БТР:

Колектив Бердянського державного педагогічного університету евакуювався до Запоріжжя
Колектив Бердянського державного педагогічного університету. Фото: архів БДПУ
"Ми ухилялись, щоб нас не розчавили БТРом. А потім нас пропустили, сказали їхати, але швидко. І це ділянка дороги на дві полоси, де одна полоса з протитанковими мінами. Там ділянка невелика, поворот — і вже український блокпост, і наш прапор. У нас були сльози на очах".

Зараз Бердянський державний педагогічний університет і його колектив евакуйований до одного із запорізьких закладів вищої освіти. Там університет продовжує свою роботу. До того ж, за допомогою грантів, відновлюють матеріально-технічну базу.

Бердянський Державний педагогічний університет до повномасштабного вторгнення РФ, БДПУ, БДПУ фото
Бердянський державний педагогічний університет до повномасштабного вторгнення РФ. Фото: архів БДПУ

Та попри це, зізнається ректор, викладачі мріють повернутися до Бердянська й рідних стін університету.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок