На Кіровоградщині чипували 10% домашніх котів та собак. Що дасть єдиний реєстр тварин

На Кіровоградщині чипували 10% домашніх котів та собак. Що дасть єдиний реєстр тварин

У Кіровоградській області чипували 2,5 з 250 тисяч домашніх собак та котів. Це електронна ідентифікація. Нині в Україні триває розробка Єдиного державного реєстру домашніх тварин. Яку інформацію міститиме реєстр, яка мета його створення та чи безкоштовна реєстрація.

Постанову про запуск Єдиного державного реєстру домашніх тварин уряд ухвалив у листопаді 2023 року. За інформацією заступника міністра аграрної політики Дениса Башлика, ця ініціатива має створити підґрунтя для того, щоб власники вчасно здійснювали ветеринарний огляд тварини, зокрема вакцинували. Реєстр міститиме інформацію про наявність вакцинації, дані ветеринарного паспорта та інформацію про власника.

Реєстрація домашніх тварин безплатна. Платити треба за чипи, сказав начальник Кропивницької районної лікарні ветеринарної медицини Віталій Тєльний.

"165 гривень – чип, 15-20 гривень встановлення цього чипу. Це 185 гривень. І 92 гривні п’ять копійок – це клінічний огляд тварини".

За твариною закріплюється номер, який залишається протягом усього її життя. Наявність чипу спрощує господарям пошук тварин у разі зникнення. Крім цього, це обов’язкова умова під час подорожей країнами Євросоюзу, пояснив ветеринарний лікар.

"Чип вводять під шкіру шприцом в області холки. Процедура безболісна. На кордоні чи у кожного лікаря ветеринарної медицини є сканер. Ним проводять в області холки – висвітлюється інформація".

Шприц для чипізації тварин
Шприц для чипізації тварин. Фото: Суспільне Кропивницький

За підрахунками ветлікаря, з початку року встановили 300 чипів. Жителі Кіровоградщини, сказав, утримують 250 тисяч собак та котів, чиповані – 2,5 тисячі з них.

Реєстрація тварин добровільна, пояснила юристка Олександра Калінка-Бондар.

"Це буде цікаво власникам домашніх тварин, які можуть загубитися, які подорожують з домашніми улюбленцями, тому що це електронний ветеринарний паспорт".

Зі слів юристки, у випадку нападу тварини на людину за допомогою реєстру можна встановити, хто власник і притягнути його до відповідальності.

Запровадження реєстру – це формування культури відповідального власника, вважає начальник сектору Кропивницького районного управління поліції Сергій Притико.

"Покарання за жорстоке поводження з тваринами – від 3400 гривень до 5100 гривень штрафу. Також статтею 299 Кримінального кодексу України передбачена й кримінальна відповідальність – позбавлення волі на 1-3 роки".

Розробка реєстру триває. Його створення підтримує працівниця кропивницького притулку Ірина Рудницька. Вважає, так власники будуть відповідальнішими.

"У цей реєстр входить все: лікування, вакцинація, кастрація, стерилізація. Це дуже потрібна річ".

У притулку Ірини Рудницької живуть 300 собак та котів. Комунальних притулків у Кропивницькому немає, як і фінансування приватних з міського бюджету. На утримання тварин власні гроші витрачають працівники притулку та благодійники. Це 600 гривень на собаку і 400 на кота щомісяця.

Подружжя кропивничан, Микола та Наталія Прозираї – власники кота й собаки. Сказали, знають, що в Україні хочуть створити Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Поки їх ідентифікація – це вимога законодавства Європейського Союзу. Стикнулись з цим, бо планують їхати за кордон із собакою.

На початок