На Прикарпатті 12 років не можуть збудувати міст. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Прикарпатті 12 років не можуть збудувати міст. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Марафон
На Прикарпатті 12 років не можуть збудувати міст. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Суспільне Карпати

Міст у селі Мошківці Калуського району, який зруйнував паводок ще 12 років тому, досі не відновили. Не вплинула на обласних чиновників у 2019-му і смерть молодої жінки, якій медики не встигли допомогти, бо не змогли вчасно доїхати через відсутність переправи. Правда, у селі встановили два тимчасові мости.

Надія Равлюк щодня їздить на роботу через дерев’яну переправу. Жінка працює в сусідньому селі вчителькою. Цей міст – один із тих, яким можна дістатися до населеного пункту.

"Кожного дня більше десяти дітей проходить, не тільки із Мошківців, а й із сусіднього Суботова та Колодієва. І, напевне, найбільшою проблемою є пересуватися ним взимку, коли місток промерзає і дуже важко ним пройти. Чесно, я приходжу кожного дня взимку із синочком в садочок, боюся, щоб просто цей місток під нам не проламався", - розповідає Надія Равлюк.

Тимчасовий став постійним. На Прикарпатті не можуть збудувати міст 12 років
Тимчасовий став постійним. На Прикарпатті не можуть збудувати міст 12 років. Суспільне Карпати

Жінка пригадує, що цей міст повінь зруйнувала ще тоді, коли вона началася у школі: "Вже незабаром мій син стане школярем, а нового моста так і не дочекалися".

Попередній міст, який з’єднував села Мошківці та Сівку-Войнилівську Калуського району, зруйнувала повінь у 2008-му році. Наступного року почали будувати новий міст, проте згодом будівництво призупинили.

Міст у Мошківцях, який зруйнувала стихія у 2008-му
Міст у Мошківцях, який зруйнувала стихія у 2008-му. Суспільне Карпати

Олег Кикавець живе недалеко від зруйнованого моста. Каже, що тоді робітники припинили працювати через те, що закінчилися гроші. Потім поставили тимчасовий міст, яким і зараз користуються місцеві. Проте, розповідає, він не витримує високого тиску води.

"В період паводків ця дорога не працює. Тимчасовий проїзд переливається. Вода руйнує його, і люди не мають можливості з ближніх сіл – Мошківців, Колодієва – проїхати до центральної дороги, а дальше на Калуш і Бурштин, - розповідає Олег Кикавець. - Цей міст є необхідний для того, щоб розвивалося нормально сільськогосподарське виробництво".

Міст у Мошківцях, який зруйнувала стихія у 2008-му
Міст у Мошківцях, який зруйнувала стихія у 2008-му. Суспільне Карпати

Василь Джус живе у сусідньому із Мошківцями Колодієві Галицького району. Каже, що їздити таким мостом страшно, а в період повені - ще більше.

"Знаєте, що просто образливо, що міст майже готовий був і маємо те, що маємо. Тут взагалі не було переїзду, коли була повінь. Їхали кругом, аж через Галич, а це – 40 кілометрів зайвих. Оці наші села повністю відрізані", - розповідає Василь Джус.

Про те, що міст потрібно будувати, каже й Віталій Стасінчук із села Дорогів. Чоловік часто користується переправою: "Часами, як прибуде вода, – дуже страшно. Взимку це взагалі, як об’їзду нема, то тут ні швидка не доїжджає. Живемо, як в "бермудському трикутнику".

Тимчасова переправа
Тимчасова переправа. Суспільне Карпати

За словами сільської голови Сівки-Войнилівської Оксани Галки, сільрада щороку звертається в район та область з проханням добудувати міст, адже це єдина переправа, яка з’єднує Мошківці із сусіднім селом, де є дитячий садок, школа та інша інфраструктура.

"Кожного року ми цю будову вносимо в перелік соціально-економічних потреб. На даний час спілкувалася із департаментом капітального будівництва. Вони сказали, що вже є закладені кошти на оновлення проєктно-кошторисної документації, і наш міст - у першій черзі на відновлення", - каже Оксана Галка.

Міст між Мошківцями та Сівкою-Войнилівською увійшов до переліку об’єктів за Концепцією державної цільової економічної програми відновлення мостів на автомобільних дорогах державного та місцевого значення. Про це у телефонній розмові повідомив заступник директора обласного департаменту розвитку громад, територій, дорожнього, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Володимир Рачкевич.

Володимир Рачкевич
Володимир Рачкевич. Суспільне Карпати

"Міст у Сівці-Войнилівській, по суті, у Мошківцях, буде відбудовано у 2021-му році. Цього року ми плануємо зробити проєктно-кошторисну документацію, пройти експертизу, а в 2021-му відбудовувати. Там просто аварійна ситуація, як з конструкціями, так і з безпекою руху. Точно зараз не можу сказати, скільки коштів, але не менше як 40 (мільйонів - ред.)", - каже Рачкевич.

Нагадаємо, 30-го травня в селі Мошківці Калуського району померла 23-річна жінка. Через зруйнований міст тоді до неї вчасно не приїхала швидка допомога.

Авторка: Галина Марійчин

Більше дивіться тут:

На початок