У Києві презентували документальний фільм "TIMSAL.Сенси кримського орнаменту"

У Києві презентували документальний фільм "TIMSAL.Сенси кримського орнаменту"

Ексклюзивно
Прем'єра документального фільму "TIMSAL.Сенси кримського орнаменту" у Києві
Прем'єра документального фільму "TIMSAL.Сенси кримського орнаменту" у Кримському домі, Київ. Фото: QIRIM.Media

У Києві 8 грудня відбулась прем’єра документального фільму "TIMSAL.Сенси кримського орнаменту", в якому кримськотатарський митець Рустем Скибін розповідає про символіку орнаменту свого народу. У кінострічці торкаються тем культурного виміру війни, втраченої та викраденої спадщини та як росіяни намагаються знищити й стерти ідентичність кримських татар і українців.

Про це розповів Суспільному Крим продюсер даного фільму та автор ідеї Руслан Халапов.

"Фільм "TİMSAL. Сенси кримського орнаменту" — про культурний вимір війни, про втрачену та викрадену спадщину, про те, як росіяни намагаються знищити й стерти нашу ідентичність — українців та кримських татар, позбавити нас знання й розуміння про самих себе. Мені хотілось показати кримськотатарську орнаментику не просто як гарні візерунки, а як символи, що несуть в собі глибокий зміст, який ми маємо розкрити для себе", — зазначив він.

Головний герой стрічки, який створений командою QIRIM.Media — кримськотатарський митець Рустем Скибін. У фільмі він ділиться сенсами і результатами багаторічних досліджень і розкриває потаємну суть символіки середньовічних артефактів. Митець впевнений, що орнаменти говорять про наміри жити у мирі, формувати родини і продовжувати життя.

"Тема історії мого народу завжди мені була цікава, й власне, за освітою я є істориком. Коли я побачив колекцію з 12 калканів — щитів, які зробив Рустем Скибін, зацікавився історією їх створення й дізнався про артефакти, які Рустем використовував для створення калканів — кримськотатарську зброю та обладунки. Мене дуже засмутив той факт, що жоден з цих історичних експонатів не перебуває в Україні. Вони зберігаються у світових музеях, на кшталт Музею мистецтва Метрополітен у США, або у Королівській скарбниці у Швеції, чи в приватних колекціях. Й ми, як нащадки тих, хто виготовив або володів цими артефактами — не маємо до них доступу, не можемо торкнутись нашої історії. Тому мені захотілось більше розповісти про це, про орнаменти, які зображені на цих артефактах, про їх сенс так, як я вмію й люблю — через створення візуального продукту", — зауважив Халапов.

Водночас режисер та оператор Айдер Омєров повідомив Суспільному Крим, що він радий тому, що має можливість розповідати про культуру кримських татар за допомогою своєї роботи.

"Таким чином я залучений до популяризації кримськотатарської культури серед українців. Сподіваюсь, що у майбутньому, ми зможемо робити це і на більш широку аудиторію, щоб більше і більше людей у світі знали про нас, про кримських татар", — зазначив він.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок