"Фабрика святкових спогадів": на Тернопільщині готують виставку ялинкових прикрас

"Фабрика святкових спогадів": на Тернопільщині готують виставку ялинкових прикрас

На Тернопільщині у Теребовлянському музеї-майстерні готують виставку "Фабрика святкових спогадів". На новорічно-різдвяній виставці представлять ялинкові прикраси виробництва Теребовлянської фабрики, яка зараз не працює.

Про це Суспільному розповів директор музею-майстерні Ярослав Ярошевський.

"Вдалось знайти набір "Лісова казка". Він був не в повній комплектації, але в нас таких іграшок з того набору було багато. Якраз склався один повний набір "Лісова казка", в якому можна побачити: Діда Мороза і Снігуроньку, ведмедика, вовка, лисичку і зайчика. Є звичайні кульки "Морозко" і 4 нерозмальованих".

Директор Теребовлянського музею-майстерні Ярослав Ярошевський
Директор музею-майстерні Ярослав Ярошевський. Фото: Суспільне Тернопіль

Набір іграшок "Лісова казка"
Набір "Лісова казка". Фото: Суспільне Тернопіль

Крім підвісних прикрас Теребовлянська фабрика виготовляла фігурки, які ставили під ялинками. Це статуетки Дідів Морозів і Снігурок. Є фігурки, які зробили у 1970 роках.

Іграшки Теребовлянської фабрики
Статуетки Дідів Морозів і Снігурок Тернопіль. Фото: Суспільне Тернопіль

"На верхніх етикетках напис завжди був українською мовою. Написано "Снігуронька", а не "Снігурка". Також сьогодні приїхала фігурка Діда Мороза. Він досить рідкісний. Це 1971 року якраз була зміна дизайну. До того Дід Мороз був у відкритій шубі. Десь в 1970 роках почали виготовляти вже в закритій шубі. В нього шуба біла, бо пізніші вже були з червоною шубою".

Директор музею-майстерні Ярослав Ярошевський
Ярослав Ярошевський показує Дідів Морозів. Фото: Суспільне Тернопіль

Директор музею Ярослав Ярошевський
Фігурка Снігуроньки. Фото: Суспільне Тернопіль

Ялинкові прикраси для виставки купували в інтернеті.

"На ярлику є напис "Теребовлянська фабрика ялинкових прикрас". І кожен виріб має ще нижній ярлик, на ньому також вказано "Теребовлянська фабрика" і рік виготовлення".

Ярлик фабрики прикрас
Ярлик Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас. Фото: Суспільне Тернопіль

Ярослав Ярошевський розповів, що Теребовлянську фабрику ялинкових прикрас заснували у 1965 році. На ній працювали майже 1, 5 тисячі працівників. У 2018 було порушено справу про її банкрутство.

світлина з працівниками фабрики прикрас
Фото Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас. Фото: Суспільне Тернопіль

"Є фото на якому працівники фабрики виготовляють іграшки. Його зробили наприкінці 1970, на початку 1980 років. На фотографії видно процес виготовлення. Жінка тримає трубку над пальником, скло розігрівається, а тоді вони ротом видували скляну кульку. Скляні кульки в основному вручну видувалися, бо автоматом контролювати процес видування великої кульки набагато складніше. Маленькі кульки автомат може видути просто. Якраз на наборі "Лісова казка" це добре видно. На прикрасах, які видуває автомат, то на них видно шов. Розмальовувалися іграшки тільки вручну".

Ялинкова прикраса
Шов на ялинковій прикрасі. Фото: Суспільне Тернопіль

Виставку відкриють у суботу 9 грудня.

Ялинкові прикраси
Виставка "Фабрика святкових спогадів". Фото: Суспільне Тернопіль

На початок