У школяра на Буковині на початку грудня виявили гепатит A: як запобігають поширенню інфекції

У школяра на Буковині на початку грудня виявили гепатит A: як запобігають поширенню інфекції

У школяра на Буковині на початку грудня виявили гепатит A: як запобігають поширенню інфекції
Фото ілюстративне. Джерело: 4studio.com.ua

На початку грудня в одному із сіл Чернівецької області зафіксували захворювання на вірусний гепатит A у школяра. Це – п'ятий випадок інфікування, який виявили в області цьогоріч. Наразі дитина перебуває на стаціонарному лікуванні – її стан покращився.

Про це в етері Українського радіо. Чернівці розповів епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб Юрій Падурару.

"Зараз ми відпрацьовуємо кожен випадок підозри на вірусний гепатит A. Під час епідрозслідування ми встановили, що дитина деякий час не відвідувала школу. Захворювання почалося із жовтяниці, високої температури та слабкості. Перебіг захворювання був достатньо важкий, але зараз дитина почувається краще", – каже Падурару.

Як запобігають поширенню інфекції

За словами Падурару, фахівці центру встановили медичне спостереження за дітьми вдома та в школі, які могли контактувати з інфікованою дитиною. Їх щоденно оглядають та вимірюють температуру, аби за перших ознак хвороби можна було своєчасно госпіталізувати та ізолювати дитину.

Також знезаразили воду у колодязі господарства, де проживала дитина. Лабораторно дослідили воду у школі та вдома – вірусного гепатиту A не виявили. Зараз проводять роботу, аби щепити проти цієї інфекції людей із груп ризику.

Загалом цьогоріч на Буковині виявили п'ять випадків захворювання на вірусний гепатит A, чотири з них були серед дорослих. Усі випадки не повʼязані між собою.

Які ризики спалаху інфекції на Буковині

Останній спалах вірусного гепатиту А у Чернівецькій області фіксували у 2007 році. Про це Суспільному повідомила гендиректорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Гопко. Тоді захворіли 187 людей. За 10 місяців цього року в області зареєстрували 4 випадки захворювання.

Зараз у центрі контролю та профілактики хвороб посилили інформування щодо профілактики вірусного гепатиту А. Для цього проводять "Дні здоров'я" у містах та селах області.

Також мобільні бригади центру щодня моніторять якість питної води. Взаємодіють з Держпродспоживслужбою та місцевою владою, щоб оперативно реагувати на відхилення санітарних норм.

У центрі діють Групи швидкого реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров'я. Також створили групи епідеміологічного спостереження та дезінфекційні бригади.

"Наразі епідеміологи розслідують кожен випадок захворювання або підозру на вірусний гепатит А й інші гострі кишкові інфекції. Для цього відвідують "домашні вогнища" хвороб. Якщо реєструють випадок інфекції в колективах чи дитячих закладах, то надають рекомендації для профілактики та протиепідемічних заходів. Також дезінфікують осередки", – повідомила Гопко.

Якщо епідситуація в області ускладниться, центр організує швидке тестування людей.

Чим небезпечний вірусний гепатит А

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, яке переважно вражає печінку, повідомила Гопко. Важка форма хвороби та смертельні наслідки найчастіше проявляються у людей від 65 років. Водночас у підлітків та дорослих часто фіксують рецидиви, а також можуть виникати аутоімунні захворювання.

Як передається вірус

Вірус гепатиту А може довго зберігатися на різних об'єктах: у воді – від трьох до десяти місяців залежно від температури; у фекаліях впродовж 30 діб.

Людина може інфікуватися через забруднену фекаліями воду, а також брудні руки, продукти, іграшки, посуд.

Які симптоми

Інкубаційний період захворювання триває в середньому 25-30 днів. У цей час проявляються перші симптоми.

У дорослих симптоми гепатиту А проявляються у складній формі, а жовтуху спостерігають у 70% випадків. Водночас у дітей до 6 років часто симптоми відсутні, а жовтуха розвивається лише у 10% випадків.

Найчастіші симптоми:

 • підвищення температури тіла до 37,5–39 градусів;
 • головний біль;
 • слабкість, втома та млявість;
 • нудота та блювання;

На фоні цих симптомів може бути погіршення апетиту, неприємний запах з рота. Також внаслідок запалення печінки людина може відчувати тяжкість та біль у правому підребер'ї. У дітей часто виникає закреп або пронос.

У перші два дні до появи жовтяниці у хворих сеча набуває темного кольору, а у третини – знебарвлюється кал. Опісля жовтіють шкіра обличчя та тіла, а також склери очей.

З появою жовтяниці на 2-3 день стан хворого покращується, а на 7-14 день людина починає почувати себе здоровою, але залишаються патологічні зміни в печінці. Після хвороби у людини формується довічний імунітет, який запобігає повторному інфікуванню.

Як профілактувати інфікування гепатитом А

Щоб запобігти інфікуванню вірусним гепатитом А, можна зробити щеплення. Однак ця вакцина є рекомендованою, тому купувати її потрібно за власні гроші в аптеках, коштом підприємств або за гроші з місцевих бюджетів.

Ця вакцина рекомендована людям, які спілкувалися з хворими на вірусний гепатит А в осередках інфекції, персоналу водоочисних споруд, водогонів та каналізацій.

Цьогоріч у Чернівецькій області щеплення проти вірусного гепатиту А отримали 39 осіб.

Також епідеміологи рекомендують наступні методи профілактики вірусу:

 • пити безпечну та якісну воду з перевірених джерел водопостачання;
 • кип'ятити воду з копанок, колодязів та інших джерел нецентралізованого водопостачання;
 • не купувати продукти на стихійних ринках;
 • ретельно мити овочі та фрукти перед вживанням;
 • регулярно мити руки;

У разі появи симптомів інфекції слід звернутися до сімейного лікаря. Лікар призначить необхідне лабораторне обстеження й визначить, чи потрібно консультуватися з інфекціоністом

Що відомо про спалах гепатиту А в Україні

 • 16 жовтня у Вінницькій області зафіксували перший випадок захворювання на гепатит А. Попередньо епідеміологи розглядають чотири різні джерела інфекції, які могли призвести до спалаху: вода з акваматів, овочі, м’ясо та молочні продукти на ринках, зокрема стихійних.
 • 30 жовтня випадки захворювання на гепатит А зареєстрували у п'ятьох районах Вінниччини. Зокрема, у Могилів-Подільському, Хмільнику, Калинівці, Гайсині та Козятині.
 • На засіданні комісії ТЕБ та НС у Вінницькій області ухвалили рішення про дезінфекцію громадського транспорту у Вінниці, тимчасово обмежили продаж товарів домашнього виробництва на ринках. Також запровадили онлайн-навчання у школах Вінницької громади, аби запобігти поширенню інфекції серед учнів.
 • Вінницька область отримала майже 2000 доз вакцини від гепатиту А. Його передали в області з Міністерства охорони здоров'я України. Вакциною щеплюватимуть медиків та дітей.
 • 31 жовтня МОЗ визначив спалах гепатиту А на Вінниччині як надзвичайну ситуацію на рівні області.
 • Спалах гепатиту А на Вінниччині локалізували, проте поодинокі випадки фіксують досі. Про це 7 грудня на брифінгу в обласному медіацентрі розповів заступник міністра охорони здоров’я та головний санітарний лікар країни Ігор Кузін.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок