У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки Рівненського Полісся". Що туди увійшло

У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки Рівненського Полісся". Що туди увійшло

У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки Рівненського Полісся". Автором збірки є заслужений працівник культури України, фольклорист Віктор Ковальчук.

До книги увійшли 172 зразки колядок та щедрівок, а також етнографічний матеріал з розповідями старожилів, розповів Суспільному Віктор Ковальчук.

Колядку "Ой за стільцями за новенькими" можна почути у виконанні співачки Галини Куришко, її співала у дитинстві бабуся Ганна:

"Співаю, продовжую ту справу своєї родини, своєї бабусі. Мала таку честь бути сьогодні запрошеною, заспівати пісню від бабусі, колядку", — розповіла Галина Куришко.

У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки рівненського Полісся"
Галина Куришко. Фото: Суспільне Рівне

Ця пісня з-поміж інших увійшла до збірки "Колядки та щедрівки Рівненського Полісся". Її автор — фольклорист та дослідник традицій цього краю Віктор Ковальчук. Він зазначив, що над книгою працював понад 30 років, об'їздив понад сотню сіл на півночі області та шукав людей, які знають старовинні обрядові пісні.

Виконання та розповіді місцевих фіксував на аудіо та відео.

"У цю книгу ввійшло 172 зразки колядок та щедрівок, але тут є й етнографічний матеріал з розповідями старожилів про те, як відбувалися свята, як колядували, щедрували, готували кутю. Тут є і побажання, голітування, віншування, посівання для хлопчиків. Тобто в родині можна, використовуючи цю книгу, навчитись і співу", — зауважив автор книги.

У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки рівненського Полісся"
Віктор Ковальчук. Фото: Суспільне Рівне

Всі зафіксовані матеріали, додав, зберігаються у власному архіві та у фонді Лабораторії поліського фольклору Етнокультурного центру Рівненського ПДМ. Чоловік вважає, що ця книга має допомогти іншим дослідникам традицій Полісся:

"На жаль, в певний період це занепало і була нав'язана інша форма чи інший зміст цих свят, але, слава Богу, відродилося. І нині ми маємо таку можливість — відроджувати традиційні обряди на основі тих записів, які роблять фольклористи, на основі інформації від наших старших, від наших носіїв, можливо, таких книжок, як сьогодні вийшла, які стануть у пригоді тим, хто хоче вивчати, досліджувати і реконструювати цю традицію".

У Рівному презентували книгу "Колядки та щедрівки рівненського Полісся"
Фото: Суспільне Рівне

У книзі також є QR-код, за яким можна прослухати записи автентичних колискових, розповів автор. Збірка вийшла накладом у двісті примірників, половину з яких передали у фонди місцевих бібліотек. Решту екземплярів можна придбати в автора.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок