"Повернулося хибне враження про мирне життя". Новий голова патрульної поліції Харківщини — про війну і службу на фронті

"Повернулося хибне враження про мирне життя". Новий голова патрульної поліції Харківщини — про війну і службу на фронті

Ексклюзивно

Новопризначений начальник Управління патрульної поліції Харківської області Віктор Левченко понад місяць виконує свої обов'язки у регіоні. До цього 35-річний майор поліції очолював Луганську патрульну поліцію. З початку повномасштабного вторгнення разом з підлеглими евакуював понад 40 тисяч жителів Луганщини та виконував бойові завдання, зокрема, на сході України. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня та медаллю "Захисник Вітчизни".

Як дізнався про призначення в окопі, про службу патрульних на війні, евакуацію та гуманітарну допомогу цивільним на Луганщині — розмова з начальником Управління патрульної поліції Харківської області Віктором Левченко.

З Луганщини — на Харківщину: завдання нового очільника патрульної поліції

Чи відрізняється луганська "патрулька" від харківської?

Сама "патрулька" не відрізняється в жодному регіоні, в жодному місті України, тому що, в принципі, завдання у нас одне. Можливо, лише кількість, величина міста і зона обслуговування. Я думаю, специфіка цього регіону зараз складається в тому, що ми максимально наближені до ворога — трохи більш як 20 км до кордону, а на сьогодні це область, що воює.

З яким завданням вас призначали на посаду начальника патрульної поліції Харківщини?

Це підтримка підрозділу, розвиток і максимальна допомога нашим громадянам.

У вас немає бажання, завдання, амбіції щось реформувати, вибудувати по-іншому якісь ланцюги, алгоритми?

Ні, певні зміни є та будуть, але вони, скажімо так, хірургічні. Усі підрозділи патрульної поліції будувалися за одним принципом. Тобто у нас є Департамент патрульної поліції, який задає цей темп і напрямок руху.

віктор левченко, патрульна поліція
Начальник Управління патрульної поліції Харківщини Віктор Левченко, грудень 2023 рік, Харків. Фото: Суспільне Харків

Вашу попередницю звільнили, ми досі не знаємо, з якої причини. І з цього ми можемо припускати, що щось було не так в харківській патрульній поліції, і вас призначили, щоб ви щось змінили.

Коментувати призначення чи звільнення попереднього керівника я не буду, але підрозділ бойовий, великий, згуртований. Так, є над чим працювати, як і в кожному підрозділі, коли досить велика кількість особового складу. Але підрозділ функціонує, виконує свої завдання. Будуть якісь хірургічні зміни, але вони не будуть глобальними.

Завдання патрульної поліції змінилося, трансформувалося?

З початком війни основна задача патрульної поліції, ніхто не ставив питання, а це входить в наші посадові обов’язки чи ні, нашою задачею було — максимальна допомога нашим громадянам. Це й евакуація під обстрілами, і гуманітарна допомога, і надання домедичної допомоги, доправлення поранених до найближчих пунктів, це і діставання людей з-під завалів. Тобто патрульні поліцейські роблять все максимально, щоб допомогти нашим людям. І жоден патрульний поліцейський не сказав: це не входить в мої посадові обов’язки, я не буду цього робити.

Зараз, коли у Харкові війна відчувається мінімально, функція поліції — підтримувати правопорядок?

Це досить оманливе відчуття, що війна досить далеко. Я виїздив до Куп’янської, Вовчанської громад — війна зовсім близько. І хочу сказати, що коли мене призначали, мене буквально дістали з окопів, ми перебували з моєю групою в Луганській області на позиціях, неподалік Білогорівки.

віктор левченко, патрульна поліція
Віктор Левченко з побратимами на сході України, жовтень 2023 року, Луганщина. Фото: Віктор Левченко/Facebook
Коли я їхав, я розумів — військове місто, йде війна. Але коли я заїхав до Харкова, я побачив просто мирне життя: люди скупляються, готуються до новорічних свят. Для мене це був великий дисонанс. І я не розумів, як це: я щойно виїхав там, де гинуть наші хлопці, постійно поранені, йдуть бойові дії, обстріли — буквально проїхати дві години й ти вже опиняєшся у мирному місті. І це оманливе відчуття.

Це ілюзія мирного життя.

Звичайно. Потрібно триматися в тонусі, максимально допомагати нашим Збройним силам, і не піддаватися оцьому відчуттю втоми й так далі.

І для самої патрульної поліції що це означає?

У нас відбуваються обстріли. Буквально в ніч мого призначення поцілили в Харків ворожі дрони. Патрульні, звичайно, опрацьовують це, огородили місце події. Невідомо, чи може прилетіти ще, а патрульні навчаються тактичної медицини. Бо, як показала практика, патрульні завжди прибувають першими на місця обстрілів, вибухів, і повинні вміти надати допомогу, щоб зберегти життя.

Також патрульні виїздять безпосередньо в зону бойових дій, несуть службу там, тому що там так само потрібно підтримувати правопорядок, надавати допомогу.

Вночі ви патрулюєте місто?

Звичайно.

Як дотримуються у Харкові комендантської години? Яке ваше ставлення до неї?

Моє ставлення максимально позитивне. Це зроблено для того, щоб наші служби могли виявити людей, які пересуваються й мають злі наміри.

Тобто будь-яка людина, яка вночі пересувається Харковом, є підозрілою? Потенційний порушник. Ми розуміємо, що там можуть бути військові, комунальні служби, які мають певний дозвіл.

Якщо немає нагальної необхідності, пов’язаної з дозволом порушити комендантську годину, робити цього не потрібно. Дуже велика ймовірність, що ви познайомитеся з патрулем.

віктор левченко, патрульна поліція
Начальник Управління патрульної поліції Харківщини Віктор Левченко, грудень 2023 рік, Харків. Фото: Суспільне Харків

Як це корелюється з порадами перебувати чи йти в укриття у разі оголошення повітряної тривоги? Чи людина, яку ви зупинили, у разі, якщо вона скаже, що оголосили тривогу, я йду в укриття, чи це вас переконає?

Якщо ви проживаєте в домі, і поруч з домом розташоване укриття, то, звичайно, якщо ви забігли в укриття, це не буде порушенням. Але якщо ви проживаєте в центрі міста, а вас патруль зустрів десь на околиці міста, і ви шукаєте укриття за межами міста, то, звичайно, будуть запитання.

А були такі випадки, що ви виявили когось?

Звичайно.

Це просто людина, яка порушила, чи той, щодо кого є підстави підозрювати, що він працює на ворога?

Різні випадки були.

Не можете розповісти?

Ні.

Патрулювання дорожнього руху. Що зараз з дорожнім рухом у Харкові, наскільки ви контролюєте цю ситуацію?

Я вам скажу так: повернулося хибне враження, що в нас мирне життя. Це стрітрейсери, які "відпалюють" на майданчиках по центру міста.

Нетверезих за кермом стало більше чи менше?

Їх достатньо.

Начальник патрульної поліції Харківщини — очільник групи ударних дронів

Ви коли говорили про своє призначення, сказали, мене дістали з окопів. Ви є очільником групи ударних дронів "Робокоп". Що це за група, як ви з нею співвідноситесь, чи є вона у складі патрульної поліції, чи це бойовий підрозділ?

Патрульна поліція також воює. Для багатьох, можливо, це новина, але для підрозділів, які перебувають на фронті, з якими ми співпрацюємо, це давно не новина. Коли ми зустрічаємося на позиціях в безпосередній близькості до ворога, виконуємо завдання, то коли питають, з якого ви підрозділу, ми кажемо: патрульна поліція. "А, добре, перетиналися". Для цивільних здебільшого це новина. І дуже багато патрульних вже пройшли зону бойових дій і повернулися до місця постійної дислокації.

віктор левченко, патрульна поліція
Віктор Левченко очолює групу ударних дронів "Робокоп", вересень 2023 року, Луганщина. Фото: Віктор Левченко/Facebook

Тобто вони не мобілізуються до лав Сил оборони, а є свій окремий підрозділ?

Є свій окремий підрозділ, який так само, лише добровільно, хто виявляє бажання, проходить навчання, проходить підготовку і направляється до цього бойового підрозділу.

Але це за принципом ротації? Людина, яка воює, вона лишається патрульним поліцейським, якусь частину часу вона працює в умовно мирному місті, а якусь частину — перебуває на передовій?

Так. Це як відрядження, можна сказати.

І для вас так само?

Для мене трохи інакша була ситуація, тому що війна для мене почалася на Луганщині. Росіяни прорвалися і досить швидко просувалися регіоном, оточили наші сили, з боями відходили й закріпилися вже в Сєвєродонецьку. Тобто росіяни досить швидко дісталися до великих міст Луганщини й почали просто знищувати артилерією, авіацією, ракетами, летіло все.

Для патрульної поліції з самого початку була команда евакуації — чому, тому що понад 400 людей особового складу, є багато дівчат, є родичі: мати, батько, син, діти, бабусі, дідусі. Тобто патрульний не зможе в таких умовах виконувати бойові завдання, коли він розуміє, що його близькі в небезпеці.

Росіяни в першу чергу, коли окуповують територію, вони шукають військових, ветеранів АТО, хто служив у поліції, силових структурах, а також їх родичів.

віктор левченко, патрульна поліція
Віктор Левченко під час бойової служби на сході України, 2023 рік, Луганщина. Фото: Віктор Левченко/Facebook

Коли пройшла евакуація, відбулося перегрупування, я зібрав максимально стійких добровольців, які хотіли повернутися і виконувати вже неспецифічні для патрульної поліції завдання. Тому що в місті, в якому вже фактично відбуваються бої, яке обстрілюється з міномета, тобто не в якому прилетіла поодинока ракета раз в тиждень чи декілька днів. Що таке міномет біля міста? Це просто постійні обстріли.

Ми приїхали й увесь час дислокувалися у своїй будівлі, тобто ми там жили, це був наш великий гуртожиток. І ми виконували цілодобово найрізноманітніші завдання.

Ви забезпечували людей всім необхідним, ви евакуювали, тобто рятували цивільних?

З самого початку росіяни ж хотіли за два дні захопити всю Україну, й у них була поставлена задача не зупинятися на Сєвєрдонецьку й Лисичанську, а їх просто взяти одним махом. Тому одразу ж була перерізана логістика — максимально, наскільки вони могли це зробити: авіацією, ракетними ударами. Вони завдавали удари по інфраструктурі, по дорогах. І вже в перші тижні війни на Луганщині не було, де придбати ні хліба, ні продуктів, ні медикаментів. "Питну" воду набирали з річки.

віктор левченко, патрульна поліція
Патрульні розвозять гуманітарну допомогу цивільному населенню, лютий 2023 року, Луганщина. Фото: Віктор Левченко/Facebook

Тут вже постало питання, коли військова адміністрація прийняла рішення про евакуацію, тому що вже було досить багато загиблих, поранених цивільних. І ми включилися максимально в евакуацію. Сказали, що там є автобуси, власник дозволив їх використовувати, патрульні сідали за кермо цих автобусів, самі їх ремонтували, допомагали нам інші служби, і ТРО, і ДСНС. Сідали в автобуси, їхали в усі доступні й недоступні місця Луганщини, забирали людей й вивозили їх вже до станції, куди міг під’їхати потяг.

Про відбір до патрульної поліції: як влаштуватися на роботу

Чи є дефіцит людей в патрульній поліції?

Дефіциту немає, але ми стараємося вибирати, висувати вимоги.

Які? Фізична підготовка, кваліфікація, освіта, мотивація — що саме?

Я думаю, що це більше мотивація.

Фото: Суспільне Харків
Це служба, це не робота. Це дійсно служба українському народу. Не може бути так, що я сказав, в мене зараз закінчився робочий день, там люди потребують допомоги, але в мене вже все. Такого немає. І не буде.
Віктор Левченконачальник Управління патрульної поліції Харківщини

Це стосується не тільки вас?

Я взагалі вважаю, це стосується не тільки патрульної поліції, це стосується усіх сил оборони України, це досить велика кількість підрозділів силових структур. Ніхто не ставить питань: чому ми виконуємо евакуацію або розвозимо гуманітарну допомогу, адже у нас цього в посадових обов’язках немає. Але це потрібно нашим громадянам тут і зараз.

Якщо зараз прийде людина з наміром влаштуватися в патрульну поліцію, але вона таким чином хоче уникнути мобілізації.

Я думаю, така людина навряд чи пройде відбір.

Зараз у вас з новою посадою є час для перебування на передовій? Як я собі розумію, посада начальника патрульної поліції — менеджерська посада, бюрократична певною мірою.

Це найрізноманітніша посада, скажімо так. Не можна сказати, вона менеджерська. Потрібно реагувати на зміни, моменти в обстановці. І думати, як ти можеш допомогти, що можеш зробити. Тому не можна прив’язати цю посаду до певної функції. Але знаходимо час.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок