"Військовим — на рівень вища мобільність комплектації". Як у Чернівцях виготовляють протези

"Військовим — на рівень вища мобільність комплектації". Як у Чернівцях виготовляють протези

"Військовим — на рівень вища мобільність комплектації". Як у Чернівцях виготовляють протези
Підприємство з виготовлення протезів у Чернівцях. Фото: Суспільне Чернівці

В Україні 58 компаній безплатно виготовляють протези для військових, а також цивільних, які травмувались внаслідок воєнних дій. Серед цих компаній — медичний протезно-ортопедичний центр "Ортотоп", філія якого працює у Чернівцях. На прикладі цього підприємства пояснюємо, як відбувається протезування військових.

Кожен військовий сам обирає підприємство, куди хочеться звернутись для виготовлення протеза, каже керівниця філії "Ортотоп" Катерина Сербін. Перелік усіх підприємств можна переглянути на дашборді від міністерства соцполітики. Там, окрім переліку компаній по областях, можна переглянути, наскільки завантажене підприємство, яку кількість протезистів рук чи ніг має, та скільки протезів за місяць виготовляє. Також перелік компаній надають в органах соцзахисту.

"І тоді пацієнт дивиться, можливо, за відгуками. Зараз військові — це молоді, активні хлопці, які вміють гуглити, шукати відгуки, запитувати інших людей, які отримували протез. Тобто люди самостійно обирають", — каже Сербін.

"Військовим — на рівень вища мобільність комплектації". Як у Чернівцях безплатно виготовляють протези
Суспільне Чернівці

За програмою протез для військового може коштувати до 2 мільйонів гривень. Ця сума дозволяє гарантувати високу функціональність протеза. Для цивільних гранична вартість протеза, яку покриває держава, втричі нижча, йдеться на сайті мінсоцполітики.

"Військовослужбовцям йде на рівень вища мобільність комплектації, ніж цивільним. Передбачені поставами Кабміну навіть електронні коліна, це дуже відрізняється від того, що для цивільних", — каже Сербін.

У медцентрі в Чернівцях для протезування використовують матеріали німецького заводу "Отобок". Також почали використовувати матеріали з Америки. За словами Сербін, поки заводу по комплектації протезування в Україні немає.

"Військовим — на рівень вища мобільність комплектації". Як у Чернівцях безплатно виготовляють протези
Суспільне Чернівці

Філія "Ортотоп" почала працювати за рік до повномасштабного вторгнення, а головне підприємство у Львові — 19 років. До війни виготовляла протези для цивільних. Найчастіше — через ампутацію ноги через цукровий діабет та тромбози.

"До війни не було військових, не було молодих людей і це уже під ці зміни довелося і змінюватись нам. Змінювати технології та процес виробництва. Покращувати комплектацію. Саме в цьому році до нас почали звертатись більше військових. Якщо у нас було 10 звернень на місяць і всі від цивільних, то з червня серед них — 3-4 військових", — каже Сербін. Спочатку для протеза роблять гіпсовий зліпок, після — форму культеприймач. Відтак приєднують колінний суглоб, стопу й доробляють протез. Готовий протез привозять на примірку, де можуть скорегувати висоту.

За словами Сербін, найважче протезування — це коли немає тазостегнового суглоба.

Раніше Суспільне Чернівці показувало, як військовому виготовляли протез у Чернівцях:

Як отримати протез в Україні

Для отримання протеза потрібно подати документи через соцпрацівника у лікарні, у ЦНАПІ чи органі соцзахисту або ж онлайн через електронний кабінет людини з інвалідністю, йдеться на сайті мінсоцполітики.

Після отримання призначення потрібно звернутись до протезного підприємства з офіційною заявкою, після чого розпочинається виготовлення протеза.

"Наприклад, ми приїжджаємо до людини, зазвичай, додому, у госпіталь чи реабілітаційний центр. Бо хлопцеві без ноги складніше приїхати до нас, тому приїдемо до нього ми", — каже Сербін.

Покрокова інструкція про протезування можна переглянути на сайті мінсоцполітики.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок